NeoPedia

چگونه اجداد ما گوشت خوار شدند؟

چگونه اجداد ما گوشت خوار شدند؟

نئوپدیا: ژنتیك نشان داده است اجداد انسان امروزی گیاه، میوه، دانه و آجیل می خوردند اما به آرامی رژیم غذایی انسان تغییر نمود و گوشت به آن اضافه شد! سوال این است كه چرا این اتفاق رخ داد؟


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا و به نقل از سرویس علمی آتلانتیك، داستان گوشت خوار شدن انسان به بیش از 65 میلیون سال پیش باز می گردد كه دایناسورهای به همراه نیمی از گونه های زمین منقرض شدند. در این میان اجداد ما در بین جنگل های بارانی تكامل یافته و اولین راسته ای كه به انسان ختم شده، متمایز می گردد.
این راسته Purgatorius نام دارد كه چندان شبیه به انسان نیست. حتی به شامپانزه هم شبیه نیست. این راسته كه به سمت انسان شدن حركت می كند چیزی شبیه به موش یا سنجاب است كه اگر امروز وجود داشت شاید حیوان خانگی خوبی می شد.
پورگاتوریوس از درخت ها بالا می رفت و وگان بود. او رژیم غذایی بر اساس میوه ها و گل ها داشت و همین مساله سبب می شد بر روی شاخ و برگ درخت ها زندگی كند. آنها برای 10ها میلیون سال به همین رژیم غذایی متعهد بودند تا به آرامی تبدیل به انواع میمون ها و گوریل هایی شدند كه باز هم از میوه ها و دانه ها تغذیه می كردند و شاید گاهی به صورت تصادفی از كرم های درختان تغذیه می كردند.
میمون ها حدود 15 میلیون سال پیش، به جز میوه ها و گیاهان، دانه های سخت را هم به رژیم غذایی خود اضافه كردند و می توان گفت به آرامی، تعهد خویش را به رژیم غذایی گیاهی از یاد می‎بردند. تا اینكه حدود 6 میلیون سال پیش Sahelanthropus tchadensis كه یك گونه منقرض شده انسان ساییان است در آفریقا پا به صحنه گذاشت. آنها به احتمال زیاد پسرعموی ما بوده اند.
دندان های این گونه ابتدایی از انسان نشان داده است رژیم غذایی سخت تری داشته اند. چون كه مینای دندان ضخیم تری از اجداد خود دارند كه نشان داده است رژیم غذایی آنها نیاز به جویدن بیشتری دارد. با این وجود هنوز گوشت خوردن توسط اجداد ما آغاز نشده بود. آنها احیانا گیاهان سخت و فیبردار می خوردند. گونه هایی از استرالوپیتهوس كه بین 4 تا 3 میلیون سال پیش در جنگل های انبوه و در سواحل آفریقا زندگی می كردند هم در دسته گوشت خوارها قرار نداشتند.
آسترالوپیت ها كه گونه متاخرتری از انسان ها هستند امكان دارد گوشت خوردن را شروع كرده باشند. همانطور كه امروز گاهی می بینیم شامپانزه ها میمون های كوچكتر را شكار می كنند یا به شكار دیگر حیوانات ناخونك می زنند. هومینین ها هم نمی توانند گوشت خوار بوده باشند. به خصوص آن طور كه امروز یك آمریكایی گوشت می خورد.
وجود یك كیسه پر از باكتری های سودمند در ابتدای روده آنها نشان داده است میوه و برگ خوار بوده اند و اگر به اندازه امروز گوشت می خوردند احیانا دچار مشكلات حاد دستگاه گوارش شده و با دردها معده، رودهو نفخ امكان دارد كه مرگ آنها منتهی شود.
اولین نشانه ها از گوشت خوار شدن اجداد ما به 2.5 میلیون سال پیش باز می گردد. به نظر می آید بدن ما به مرور تغییراتی كرده كه امروز برای خوردن آجیل ها كه چربی بیشتری داشته و در مقابل فیبر كمتری دارند آماده شده است. چنین رژیم غذایی سبب رشد روده كوچك می گردد كه در آن الیاف سخت تری هضم می شوند. همین تغییر بدن انسان را برای هضم گوشت آماده تر كرده است.
درواقع رژیم غذایی اجداد ما كه از میوه و گیاهان به سمت استفاده از الیاف قوی تر رفته است، به صورت غیر مستقیم، توانایی هضم كردن گوشت را هم به دست داده. برخی محققان حتی می گویند شاید ابزار ابتدایی كه برای خورد كردن دانه ها و آجیل ها توسط انسان ها استفاده می شده، براش شكار حیوانات هم استفاده شده باشد.
بنابرین 2.5 میلیون سال پیش انسان ابزارهای لازم برای شكار و البته روده كوچك كافی برای هضم گوشت را داشته. اما درست در همین نقطه اختلاف نظر میان محققان تولید می گردد. اینكه، توانایی انسان در هضم گوشت و تبدیل آن به انرژی دلیل بر گوشت خواری انسان می شود؟
توانایی هضم گوشت و مهارت شكار با نیاز بدن متفاوت می باشد. اینكه انسان از موجودی میوه و دانه خوار به موجودی كه پخت و پز انجام می‎دهد و گوشت می خورد تبدیل گشته است می تواند به تغییرات اقلیمی مربوط شود. همانطور كه 2.5 میلیون سال پیش باران كمتر شده و میوه ها كاهش داشته اند، انسان ناچار به خوردن دیگر حیوانات روی آورده است.
در حقیقت بعضی از گونه های انسان به سمت خوردن گیاهان كم كیفیت رفته اند و برخی دیگر گوشت را در ظرف غذای خود جای داده اند. امروز می دانیم كه بعضی از گونه های گیاه خوار مانند گوزن و گاو هم در بعضی موقعیت ها گوشت را امتحان می كنند. و بعضی از گوشت خوارها مانند گرگ و روباه، در موارد ناچار، میوه خواری می كنند. اما انسان هم به ناچار به سمت گوشت خواری آمده است؟
ترجمه از نیما آتش، خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان1397/06/31
14:24:10
0.0 / 5
4757
تگهای خبر: تولید , ژنتیك , كیفیت
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
NeoPedia