NeoPedia
پژوهشگران مطرح كردند

راهی برای كاهش تهوع ناشی از شیمی درمانی

راهی برای كاهش تهوع ناشی از شیمی درمانی

به گزارش نئوپدیا نتایج یك پژوهش نشان داده است استفاده از یخ حاوی آب ساده بر تهوع ناشی از شیمی درمانی مبتلایان به سرطان پستان موثر است، اما بر استفراغ ناشی از شیمی درمانی تأثیر ندارد.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، سرطان یكی از مهم ترین مشكلات و بیماری شایع جوامع بشری است. مطابق بررسی های انجام شده سرطان پستان، سومین سرطان شایع در جهان و یكی از اصلی ترین علل مرگ و میر زنان است. شیمی درمانی یكی از اصلی ترین، قدیمی ترین و رایج ترین درمان های سرطان است. این درمان می تواند عوارض جسمانی شامل اسهال، كاهش فشار خون، خواب آلودگی، خستگی، درد، تهوع و استفراغ به همراه داشته باشد. از میان این عوارض، تهوع و استفراغ شایع ترین عوارض جانبی این داروهاست كه حدودا ۴۰ تا ۸۰ درصد بیماران، آنرا تجربه می كنند.
محققان در پژوهشی با عنوان" تاثیر مكیدن یخ حاوی آب ساده بر تهوع و استفراغ حین شیمی درمانی در مبتلایان به سرطان پستان" این مورد را بررسی نموده اند.
در این پژوهش كه توسط محمد حدادی، جواد گنجلو، حمیدرضا هاشمی فرد، یاسر تبرایی و حمید رباط سرپوشی از گروه پرستاری دانشگاه علوم پزشكی سبزوار، مركز آموزشی و پژوهشی درمانی بیمارستان واسعی و دانشكده بهداشت علوم پزشكی تهران انجام شده، آمده است: « با عنایت به تأثیر محدود و عوارض خطرناك داروهای ضدتهوع رایج یكی از اقدامات اساسی و كم خطر استفاده از طب مكمل و جایگزین است. یخ درمانی یكی از روش های طب مكمل است.»
در بخش دیگری از این مقاله آمده است: « یخ درمانی بر این نظریه استوار است كه سرما با ایجاد انقباض عروقی باعث می شود مخاط كمتر در معرض عوامل سمی قرار گیرند. در نتیجه سرمای حاصل از یخ، باعث انقباض عروقی در قسمت های محیطی دستگاه گوارش( مری و معده) می شود و ورود مواد شیمی درمانی به این نواحی را می كاهد و باعث كاهش تحریكات سیستم گوارش می شود و میزان تهوع و استفراغ را می كاهد.»
برپایه آن چه در این مقاله آمده، این پژوهش از نوع كارآزمایی بالینی است. تعداد ۶۰ بیمار از میان مبتلایان به سرطان پستان كه به انكولوژی بیمارستان امید مشهد از شهریور تا آبان ۱۳۹۴ مراجعه نموده بودند، به صورتی كه در رژیم درمانی همه بیماران آدریامایسین و سیكلوفسفامید(داروهای ضد سرطان) وجود داشت، انتخاب شدند. بیماران رجوع كننده به روش تصادفی به دو گروه كنترل(مصرف ۳۰ سی سی آب ساده) و گروه آزمایش(مصرف یخ حاوی آب ساده) تقسیم شدند.
در این مقاله آمده است: « آزمایش در هر دو گروه از پنج دقیقه پیش از شروع شیمی درمانی تا اتمام دریافت داروهای شیمی درمانی در همان نوبت شیمی درمانی برای بیماران انجام شد. در گروه كنترل، علاوه بر اقدامات روتین بخش(گرانسترون، دگزامتازون) به بیماران ۳۰ سی سی آب معمولی داده شد تا از پنج دقیقه پیش از شروع شیمی درمانی و در طول شیمی درمانی آن میزان آب را مصرف كنند و در انتهای شیمی درمانی میزان تهوع و استفراغ بررسی گردید.»
نویسندگان این مقاله می گویند: « در گروه آزمایش علاوه بر انجام اقدامات روتین بخش (گرانسترون، دگزامتازون) تعداد ۳۰ قطعه كوچك یخ به اندازه ۱*۱ حاوی یك سی سی آب هر پنج دقیقه و از پنج دقیقه پیش از شروع شیمی درمانی و در طول مدت شیمی درمانی به بیماران داده شد. در انتهای شیمی درمانی میزان تهوع و استفراغ هر دو گروه به ثبت رسید. در پایان، اطلاعات به دست آمده در دو گروه با یكدیگر مقایسه شد و با استفاده از نسخه ۱۶ نرم افزار SPSS و آزمون تی تست تجزیه و تحلیل شد.»
در این پژوهش آمده است: « با عنایت به نتایج مطالعه، استفاده از یخ حاوی آب ساده بعنوان یك روش غیرتهاجمی، ساده، ارزان و بدون عوارض جانبی در كنار دارودرمانی در جهت بهبود تهوع بیماران سرطانی سفارش می شود. درمورد تأثیر یخ حاوی آب ساده بر روی استفراغ، میانگین استفراغ در گروه آزمایش(یخ حاوی آب ساده) كمتر از میانگین استفراغ در گروه كنترل است، ولی از نظر آماری این تفاوت در میانگین ها مفهوم دار نبود كه تأثیر نداشتن یخ حاوی آب ساده بر استفراغ را نشان داده است.»
این پژوهش در سومین شماره ی دوره ی نهم مجله طب مكمل دانشگاه علوم پزشكی اراك انتشار یافته است.1398/10/15
13:07:24
5.0 / 5
4144
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
NeoPedia