NeoPedia
با تلاش محققان كشور؛

امكان تصویربرداری اتوماتیك از نمونه های تحقیقاتی در آزمایشگاه ها فراهم گردید

امكان تصویربرداری اتوماتیك از نمونه های تحقیقاتی در آزمایشگاه ها فراهم گردید

به گزارش نئوپدیا محققان كشور میكروسكوپ های فلورسنسی را ارائه كردند كه امكان تصویربرداری اتوماتیك از نمونه های پزشكی و یا تحقیقاتی را برای پژوهشگران فراهم می آورد.


محمدحسین غیاثوند، مجری طرح در گفتگو با ایسنا، طراحی و ساخت میكروسكوپ فلورسنس اتوماتیك (اتواسكنر) و پرینتر ۳ بعدی زیستی را از دستاوردهای این شركت دانست و اظهار داشت: دستگاه اتواسكنر یك میكروسكوپ اتوماتیكی و مجهز به نرم افزاری است كه قادر به تصویربرداری و اسكن اتوماتیك از نمونه های پزشكی و تحقیقاتی است.
وی با اشاره به مكانیزم عملكردی این دستگاه، خاطرنشان كرد: بعد از قرار دادن نمونه در داخل دستگاه، توسط نرم افزار آغاز به اسكن كردن محدوده دلخواه نمونه، یا به صورت تصویربرداری تكی در محل مورد نظر و یا اسكن كل لام می كند.
غیاثوند با اشاره به اینكه این میكروسكوپ مجهز به فلورسنس است، اظهار نمود: از راه منابع نوری فلورسنس كه در این طرح ساخته شده است، فیلترهای ساخته شده در راه منابع نوری قرار داده می شود و از این طریق می توان نمونه های مختلف پزشكی را با فلورسنس این میكروسكوپ مشاهده كرد.
این محقق با اشاره به تفاوت میكروسكوپ فلورسنس ساخته شده با سایر نمونه های ساخته شده در كشور، تصریح كرد: در میكروسكوپ هایی كه در مراكز تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرند، لازم است تا یك اپراتور در كنار دستگاه باشد و با چشم مبادرت به پیدا كردن محل نمونه كنند، ضمن آنكه قابلیت تصویربرداری ندارند.
وی افزود: میكروسكوپ هایی كه قابلیت تصویربرداری دارند، ۳ چشمی هستند بگونه ای كه باید بر روی آن آداپتور دوربین نصب شود تا بنوان از نمونه تصویربرداری كرد. ولی این میكروسكوپ قابلیت تصویربرداری اتوماتیك را فراهم نموده است.
غیاثوند، طراحی و ساخت دستگاه بایو پرینتر را از دیگر محصولات تولیدی دانست و اظهار داشت: برای ساخت یك بافت مصنوعی نمی توان به صورت عادی از سلول پرینت گرفت و احتیاج به تهیه داربستی است تا بتوان بر روی آن داربست سلول ها را پرینت كرد.
این محقق افزود: بعد از آنكه كشت سلول ها در آزمایشگاه انجام شد، محلول مورد نظر سلول ها تهیه می شود و از جانب دیگر پلیمر زیست تخریب پذیر همراه با سلول ها از راه این پرینتر سه بعدی تهیه می شود و پس از آنكه بافت مصنوعی داخل بدن قرار گرفت، این پلیمر زیست تخریب پذیر توسط آنزیم های بدن تخریب خواهند شد.
به قول وی، بعد از تخریب پلیمر، سلول های شكل یافته، تشكیل می شوند و آغاز به رشد می كنند.1398/10/21
19:40:44
5.0 / 5
4571
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان نئوپدیا
NeoPedia