NeoPedia
دبیر سومین كنگره بین المللی سلول های بنیادی و پزشكی بازساختی:

توسعه سلول درمانی احتیاج به تغییر قوانین دارد

توسعه سلول درمانی احتیاج به تغییر قوانین دارد

به گزارش نئوپدیا ایسنا/خراسان رضوی دبیر سومین كنگره بین المللی سلول های بنیادی و پزشكی بازساختی اظهار داشت: در حوزه سلول درمانی كسانی كه در دانش و تبدیل دانش به تكنولوژی مشاركت اصلی دارند، كسانی نیستند كه برای بهره برداری در كلینیك یا در بخش های كاربردی به بازی گرفته شوند. تمام این موارد، به علت مشكلات در حوزه قوانین است


احمدرضا بهرامی، امروز ۲۹ دیماه در نشست خبری سومین كنگره بین المللی سلول های بنیادی و پزشكی بازساختی كه در سازمان مركزی جهاددانشگاهی خراسان رضوی برگزار شد، عنوان كرد: حدود ۲۰ سال است كه در كشور تصمیم گرفته ایم به حوزه های نوین تكنولوژی ورود پیدا نماییم. این امر در دنیا مصادف شده با انقلاب های تكنولوژیك كه در یك تصمیم ملی، یكی از اولویت های كشور، در اسناد بالادستی، ورود به عرصه هایی مانند سلول های بنیادی است.
وی ادامه داد: سالیان زیادی گذشت كه این تكنولوژی را بیاموزیم، منتقل نماییم و زیرساخت ها را آماده نماییم. درحال حاضر در فرازی از تاریخ ۲۰ ساله هستیم كه بتوانیم چگونه از این علم بهره برداری نماییم. افرادی كه تكنولوژی را توسعه دادند باید از منافع این تكنولوژی بهره مند شوند. این علم، احتیاج به شناسایی و بهره وری دارد و این اتفاقات در گردهمایی هایی این چنینی قابل تصور است.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینكه، «ما در سومین كنگره بین المللی سلول های بنیادی می خواهیم، بیشتر به مواردی كه قابل بهره برداری و كاربردی است، چه در عرصه كلینیك و چه در دیگر صنایع و اقتصاد بپردازیم»، عنوان كرد: در آینده به نوآوری در سلول های بنیادی فكر می نماییم تا به عرصه های نوآورانه بپردازیم. جهاددانشگاهی، دانشگاه فردوسی و علوم پزشكی مشهد، انجمن ژنتیك، شهرداری مشهد و... همچون مراكز دخیل در برگزاری این كنگره هستند.دبیر سومین كنگره بین المللی سلول های بنیادی و پزشكی بازساختی با اشاره به اینكه «در این كنگره، گردآوری و تبادل توانمندی ها را از جنبه اقتصادی، تكنولوژی و دیگر موارد به اشتراك می گذاریم»، اظهار نمود: برگزاری این كنگره چند مزیت دارد كه انسجام جریان دانش به كاربرد آن، بستگی دارد و با حضور بخش كلینیك و دانشگاه علوم پزشكی مشهد، هماهنگی علوم با فنون اتفاق خواهد افتاد.
بهرامی مطرح كرد: در این كنگره به توسعه روش مند استانداردهای درمانی فكر می نماییم و روش های استاندارد درمانی را انتقال می دهیم. امیدواریم در این كنگره بین المللی، میهمانان شاخصی داشته باشیم كه به انتقال تكنولوژی، افزایش ظرفیت های گردشگر درمانی و ارتقاء سطح رفاه شهروندان كمك خواهد نمود.
وی در مورد نتایج عملیاتی بعد از برگزاری چنین كنگره هایی، اظهار نمود: كنگره ها خیلی وظیفه عملیاتی ندارند. خروجی ای كه برای آنها تعریف شده این است كه افراد با یكدیگر هم فكری كنند و از انحراف جریان پیشگیری شود. اگر در مشهد نمی دانستیم كه استفاده از سلول های بنیادی جنینی در دنیا منسوخ شده به همان راه ادامه می دادیم. در دهه اول ورود سلول های بنیادی به كشور سرمایه گذاری بر روی سلول های بنیادی جنین مطرح بوده است. اگر چنین كنگره هایی نبود، الان در كجای قضیه بودیم؟ كنگره ها و كنفرانس ها محل تبادل نظر برای پیشگیری و اصلاح فرآیندهاست.
وی افزود: اگر كنگره های قبلی برگزار نمی شد، خراسان و مشهد به استفاده از ﺳﻠول های ﺑﻨﯿﺎدی مزانشیمی معروف نمی شد. بعد از هر كنگره جریان های جدید شروع می شوند و مباحثی كه امكان دارد لازم نباشند را حذف می كنند. پویایی از خصوصیت های فناوری های نوین است.
بهرامی در مورد دستاوردهای كنگره قبلی سلول های بنیادی، اظهار داشت: این كنگره سبب شد چندین دانشجو با آزمایشگاه های بسیار پیشرفته جهان ارتباط بگیرند و با فناوری های به روز آنها آشنا گردند، همینطور چندین استاد شاخص بعنوان استاد وابسته با دانشگاه فردوسی قرارداد بسته اند.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینكه، «تكنولوژی این علم را، هم توسعه و هم انتقال داده ایم و در این امر شكی نیست»، اظهار نمود: سرمایه گذاری برای زیرساخت ها چه در منابع انسانی و چه فیزیكی انجام شده و وظیفه خودمان را در این حوزه انجام داده ایم.
دبیر سومین كنگره بین المللی سلول های بنیادی و پزشكی بازساختی با بیان این پرسش كه «چرا بهره برداری از دستاوردهای علمی اتفاق نمی افتد؟»، اظهار داشت: در یك مطالبه علمی، اساسا یكسری مشكلاتی است و اجازه نمی دهند كه بهره برداری از این دستاوردهای قابل افتخار ملی را رونمایی نماییم. توسعه، نوآوری و انتقال تكنولوژی و تأمین زیرساخت ها از وظایف ما بوده كه انجام شده است.
وی افزود: در كشور ما منابع عظیم علمی و زیرساختی و دانش در جایی قرار دارند و سیاست های بهره وری اقتصادی و تبدیل به ثروت در جایی دیگر. اساسا در بخش اول مشكلی وجود ندارد. منابع انسانی و كسانی كه در دانش و تبدیل دانش به تكنولوژی مشاركت اصلی دارند، كسانی نیستند كه برای بهره برداری در كلینیك یا در بخش های كاربردی به بازی گرفته شوند. تمام این موارد، به علت مشكلات در حوزه قوانین است. در جایی بسیار عمیق و استاندارد در سطح جهانی حركت می نماییم و در كاربرد، با قوانین گوناگونی از بكارگیری متخصصان توسعه گر اجتناب می كنند.
وی تصریح كرد: اساسا آن هایی كه شروع كننده این جریان فاخر علمی در كشور در بهره برداری از این جریان تكنولوژیك و علمی، چه در تدوین قوانین و استانداردها و چه در توسعه كاربردی نقش داشته اند، به كار گرفته نمی شوند. درد ما از این جدایی است. از كسی گلایه نداریم اما این هم گرایی را نمی بینیم و باید دلیلش را پیدا نماییم.
بهرامی با اشاره به اینكه «منابع عظیم دانشی از منابع بهره برداری جدا افتاده اند و به هم گره نخورده اند»، بیان نمود: برای بهره برداری از دانش، از متخصص استفاده نمی گردد به همین دلیل، این متخصص، یا زمینه را رها می كند، یا به خارج از كشور می رود. در كشور ما به سلول های بنیادی، سطحی نگاه می شود و سلول های بنیادی را تنها بیرون كشیدن مایعی از فردی و منتقل كردن به فردی دیگر می بینیم.
دبیر سومین كنگره بین المللی سلول های بنیادی و پزشكی بازساختی، تصریح كرد: شاید گاهی چنین واگرایی هایی هدفمند باشد. باید كمیته ای برای سلول درمانی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری داشته باشیم، هر نهادی كه هم اكنون در حال فعالیت است، خودجوش كار می كند. پیشنهاد ما این است تا كمیته تخصصی برای زیست شناسان تشكیل گردد تا بتوانند تخصصی به موضوعات بپردازند.1398/10/30
13:38:12
5.0 / 5
4363
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان نئوپدیا
NeoPedia