NeoPedia
قائم مقام فناوری پژوهشگاه بیوتكنولوژی كشاورزی تاكید كرد

وضعیت نوآوری دركشور به نسبت بودجه كم پژوهش خوب است

وضعیت نوآوری دركشور به نسبت بودجه كم پژوهش خوب است

به گزارش نئوپدیا قائم مقام فناوری پژوهشگاه بیوتكنولوژی كشاورزی با اشاره به این كه در كشورهایی مثل آمریكا و كانادا به ازای هر اختراع، 2.8 تا 3 میلیون دلار در زمینه تحقیقات سرمایه گذاری می شود، اظهار داشت: به نسبت بودجه خیلی كم تحقیقات در كشور، وضعیت نوآوری در كشور نه تنها بد نیست كه قابل توجه است.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، دكتر پژمان آزادی در نشست «توسعه فناوری، تجاری سازی و تسهیم منافع» در جمع اعضای هیات علمی و پژوهشگران پژوهشگاه بیوتكنولوژی كشاورزی، در تبیین اقدامات این پژوهشگاه در حوزه فناوری، اظهار نمود: برمبنای مطالعه ای كه در زمینه دفاتر انتقال فناوری (TTO) در دنیا داشتیم، این مراكز عموما دارای سه زیربخش توسعه فناوری، ارتباط با صنعت و تجاری سازی و نیز مالكیت فناوری و انتقال فناوری هستند. با پیگیری های صورت گرفته بیشتر از ۸۰ درصد این چارت را در پژوهشگاه تشكیل داده ایم و شكل گیری كامل آنرا دنبال می نماییم.

وی با بیان این كه یكی از بخش هایی كه در این عرصه كمتر روی آن كار شده، مطالعه فناوری است، اضافه كرد: بدین منظور لازم است افرادی را در پژوهشگاه داشته باشیم كه فقط پتنت ها را سرچ كنند و گروهی دیگر كه با بررسی سمت و سوی فناوری های مختلف، همكاران را راهنمایی كنند كه تكنولوژی در دنیا به كدام سمت می رود. دراین زمینه، چین واحدهای عظیمی را راه انداخته تا پژوهشگران و صنعتش را راهنمایی كنند كه متناسب با روند تحولات فناوری، مسیرشان را اصلاح كنند. ایجاد چنین مركزی در این پژوهشگاه هم كاملا لازم است.

قائم مقام فناوری پژوهشگاه بیوتكنولوژی كشاورزی با بیان این كه در زمینه مطالعات امكان سنجی كسب و كار، كارهای خوبی در پژوهشگاه اقدام شده و قراردادهایی با همكاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای امكان سنجی فناوری های مختلف به سفارش دستگاه های مختلف در دست اجراست، اشاره كرد: البته اتكای ما الزاما بر امكان سنجی فناوری ها نیست؛ بلكه جلب همكاری بخش خصوصی را نیز دنبال می نماییم.

ایشان سپس در پاسخ به این پرسش كه منظور از طرح های فناورانه چیست، اظهار نمود: هر پژوهشی كه به محصولی می رسد كه محقق ادعا دارد قابل تجاری سازی و ورود به بازار است، فناوری است و در مقابل، مطالعات پایه كه مقاله محور هستند، در شمول طرح های فناورانه قرار نمی گیرند. البته تحقیقات محصول محوری هم در پژوهشگاه انجام می شوند كه باتوجه به این كه جزو ماموریت های ذاتی پژوهشگاه هستند یا سفارش دهنده دولتی و مطالبه حاكمیتی هستند، مطالعات امكان سنجی در مورد آنها ملاك نیست و در این فرآیند وارد نمی شوند.

آزادی با اشاره به اهمیت وجود دستورالعمل های مشخص و متناسب با توسعه فناوری، اظهار داشت: برمبنای نیاز پژوهشگاه و شرایط موجود، تدوین بخشنامه در بعضی زمینه ها را پیشنهاد می دهیم كه یكی از آنها بخشنامه تسهیم منافع است كه بعد از تصویب نهایی، اجرا می گردد.

وی افزود: موضوع دیگری كه در بحث ارتباط با صنعت و تجاری سازی مطرح است، نظارت دقیق بر روند اجرای طرح های فناورانه است كه با پیگیری هایی كه در این راستا انجام داده ایم، امكان ثبت تمام قراردادهای پژوهشگاه در سامانه كنكورد كه بیس اینترنتی دارد، فراهم گشته است. مزیت این سامانه این است كه با ورود اطلاعات، تمام زمان بندی های طرح ها چه تعهدات ما و چه تعهدات شركتها در آن مشخص شده و با نزدیك شدن به انتها مهلت انجام تعهدات آلارم هایی هم می دهد.

قائم مقام فناوری پژوهشگاه بیوتكنولوژی كشاورزی با اشاره به شركت مستمر پژوهشگاه در نمایشگاه های مختلف بر لزوم توجه بیشتر از پیش به مقوله ترویج فناوری اصرار كرد و اظهار داشت: باید فعالیت در حوزه ترویج فناوری را كه در مواردی می تواند مقدمه تجاری سازی فناوری های ما هم باشد، در پژوهشگاه توسعه دهیم. در حوزه مالكیت فناوری هم اقدامات قابل توجهی صورت گرفته كه البته در بحث ارزیابی و ارزش گذاری فناوری كه امر بسیار پیچیده ای بوده و وابستگی زیادی به بازار دارد، باید كارهای بیشتری صورت گیرد.

آزادی با اشاره به اهمیت بحث حفاظت از فناوری، اظهار داشت: باید پیش از ثبت اختراع و هرگونه افشای اطلاعات، به خوبی ابعاد مختلف مساله را بررسی نموده و در انتشار مقاله و اعلام جزئیات طرح ها در كنفرانس ها با دقت و اصولی عمل نماییم.

قائم مقام فناوری پژوهشگاه بیوتكنولوژی كشاورزی در ادامه با بیان این كه امروزه در دانشگاه ها و مراكز پژوهشی دنیا بیشتر از درآمدزایی به اثربخشی طرح ها توجه می شود، اظهار نمود: بر اساس گزارش انجمن دانشگاه های آمریكا، طی سال های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۵ با انتقال فناوری از دانشگاه ها به صنعت بالغ بر ۱.۳ تریلیون دلار به جامعه كمك شده و ۵۹۱ میلیارد دلار به تولید ناخالص ملی آمریكا افزوده شده است.

وی افزود: در سایه این ارتباط و انتقال فناوری، ۱۱ هزار استارتاپ جدید شكل گرفته، ۴.۳ میلیون شغل جدید به وجود آمده و ۳۸۰ هزار مورد افشای اختراع صورت گرفته كه ۸۸ هزار مورد ثبت پتنت را به دنبال داشته است.

آزادی اشاره كرد: ارتباط دانشگاه و صنعت در آمریكا از سال ۱۹۸۰ به تولید ۲۰۰ محصول دارویی جدید نیز منجر گردیده است.

بگفته آزادی، تنها در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۶۸ میلیارد دلار برای تحقیقات (نه حقوق پژوهشگران بلكه مستقیما برای تحقیقات) هزینه شده كه به شكل گیری هزار و ۸۰ استارتاپ و افشای ۲۴ هزار اختراع منجر شده كه البته ۱۵ هزار مورد برای ثبت، فایل شده اند و نهایتا هفت هزار اختراع به ثبت نهایی رسیده اند. این تحقیقات نهایتا به هفت هزار و ۸۰۰ لایسنس و ارائه ۷۵۵ محصول در سال مالی ۲۰۱۷ منجر شده اند.

قائم مقام فناوری پژوهشگاه بیوتكنولوژی كشاورزی در ادامه با اشاره به سرمایه گذاری عظیمی كه در كشورهای پیشرفته در بخش تحقیقات و فناوری صورت می گیرد، اظهار داشت: به ازای هر اختراع در آمریكا، ۲.۸ میلیون دلار، كانادا، سه میلیون دلار، اتحادیه اروپا، ۳.۸ میلیون دلار و در كشوری مثل شیلی ۱.۱ میلیون دلار صرف می شود؛ این در حالیست كه در خوشبینانه ترین حالت ۲۵ درصد این نوآوری ها به مرحله عقد قرارداد و انتقال فناوری می رسند و در نهایت سه درصد اختراعات به بازار می رسند. این مساله نشان میدهد كه برای رسیدن به یك محصول قابل ارائه در بازار چه سرمایه گذاری سنگینی لازم است و كشورهای صنعتی با اختصاص بودجه ای عظیم به بخش تحقیقات خود تا چه حد امكان بیشتری برای رسیدن به اختراعات قابل تجاری سازی در مقایسه با كشورهایی مثل ایران دارند.

آزادی تصریح كرد: بر این اساس بنظر می رسد وضعیت ما در حوزه نوآوری به نسبت بودجه ای كه در كشور به بخش پژوهش اختصاص می یابد، خوب است.

وی ضمن پاسخ به سوالاتی درباب سیاست های تجاری سازی و توسعه فناوری در پژوهشگاه بیوتكنولوژی كشاورزی درباب نحوه تسهیم منافع و سهم مجری و پژوهشگران طرح ها از فروش و رویالتی دستاوردهای فناورانه پژوهشگران پژوهشگاه كه به بخش خصوصی واگذار و تجاری سازی می شوند، توضیحاتی ارائه داد.

بگفته قائم مقام پژوهشگاه بیوتكنولوژی كشاورزی، برمبنای بخشنامه تسهیم منافع كه بعد از تصویب نهایی مبنای عمل قرار می گیرد، اگر بودجه طرح های واگذارشده توسط پژوهشگاه تامین شده باشد، سهم پژوهشگران از رویالتی فناوری انتقال یافته تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان، ۲۵ درصد است كه با افزایش این رقم كاهش پیدا می كند و البته به ازای هر ۱۰ درصد تامین هزینه پروژه از خارج پژوهشگاه ۴.۵ درصد بر سهم پژوهشگران از رویالتی افزوده می شود، بطوریكه اگر ۱۰۰ درصد بودجه یك طرح توسط محقق تامین شده باشد، در صورت انتقال فناوری و تجاری سازی طرح از طرف بخش خصوصی تا ۷۰ درصد رویالتی دریافت شده به محقق تعلق خواهد گرفت.
منبع:

1398/12/03
21:30:00
5.0 / 5
4151
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
NeoPedia