NeoPedia
پژوهش در سالی كه گذشت،

كاهش دسترسی به مواد و تجهیزات آزمایشگاهی به علت كمبود پروازهای خارجی

كاهش دسترسی به مواد و تجهیزات آزمایشگاهی به علت كمبود پروازهای خارجی

به گزارش نئوپدیا استادیار دانشگاه علوم پزشكی آزاد شاهرود با اشاره به اینكه گاهی برای پیش بردن مناسب یك پژوهش احتیاج به ابزارها یا مواد آزمایشگاهی خارجی داریم، اظهار داشت: طی دو سه ماه اخیر به علت كمبود پروازها و مبحث بیماری كرونا كه پیش آمد، دسترسی به این تجهیزات سخت تر شده است.


بهروز یحیایی در گفتگو با ایسنا، به مهم ترین چالش های پژوهش در سال ۹۸ پرداخت و توضیح داد: با عنایت به حوزه های گسترده ای كه در پژوهش وجود دارد و حوزه های اختصاصی كه ما فعالیت می نماییم، انواعی از مسائل و چالش ها پیش روی یك پژوهشگر قرار می گیرد.
وی افزود: در سال های اخیر و مخصوصاً در سال ۹۸، ما و همكاران پژوهشگرمان در دانشگاه و مركز تحقیقاتی بیشتر با چالش كمبود بودجه های تحقیقاتی - چه از سوی دانشگاه و چه از سوی ستادهای پشتیبانی از پژوهشگران- روبه رو بودیم و چنان چه كار پژوهشی انجام داده و احتیاج به تأمین مالی داشتیم، این تأمین و گرفتن حمایت در این عرصه بزرگ ترین چالش ما بود.
این پژوهشگر تصریح كرد: البته كمبود بودجه هیچگاه سبب نشده افرادی كه دستی در پژوهش دارند از كار خود باز بمانند و قاعدتاً ما این مسیر را با عشق و علاقه طی می نماییم. در واقع تمام وجود پژوهشگر باید با چالش های مختلف عجین باشد تا بتواند راه را هموار كند در غیر این صورت كم می آورد. این در شرایطی است كه این مورد در رسیدن به نتیجه نهایی در امر پژوهش هم صادق است.
یحیایی اضافه كرد: ما نخستین مركز حقیقات نانوذرات بیولوژیك در پزشكی را در واحد شاهرود راه اندازی كردیم و طی یك سال قبل فعالیتهای مختلفی داشتیم كه اصلی ترین این فعالیت ها، مبارزه با بیماری های سرطانی و استفاده از نانو ذرات بیولوژیكی برای درمان سلول های سرطانی است.
وی عدم امكان برقراری ارتباط مناسب با دانشگاه های خارج از كشور را یكی دیگر از چالش های پژوهش در سال ۹۸ عنوان و تاكید كرد: سطح پذیرش دانشگاه های خارج از كشور برای ارتباط علمی و پژوهشی با پژوهشگران ایرانی باید افزایش پیدا كند در حالیكه آنها نسبت به پذیرش ایده ها و مقالات ما و هم پذیرش همكاری برخوردهای سخت گیرانه تری دارند.
رئیس مركز تحقیقات نانوذرات بیولوژیك در پزشكی واحد شاهرود اظهار نمود: قاعدتاً اغلب مواد آزمایشگاهی را در روزهای تحریم ها هم می توانستیم به دست بیاوریم اما این مواد دارای قیمت های بسیار بالایی بود. این در شرایطی است كه اخیراً - طی دو سه ماه گذشته- به علت كمبود پروازها و... این امكان سخت تر شده به صورتی كه یك شركت ایرانی كه همیشه از آن یك كیت آزمایشگاهی را دریافت می كردیم، به ما قول داده اند چندین ماه پس از عید و با قیمت نامشخص این كیت را به دست ما برسانند.
یحیایی در انتها افزود: بسیاری از مسائل را می توانیم با تولیدات داخلی حل نماییم اما قاعدتاً اگر بخواهیم پژوهش مناسبی انجام دهیم احتیاج به ابزارها و مواد آزمایشگاهی خارجی هم داریم كه باید به ترتیبی به آنها هم دسترسی داشته باشیم.1399/01/14
21:03:27
5.0 / 5
3177
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
NeoPedia