NeoPedia

سنسور لایه نازك با قابلیت تشخیص همزمان فشار و دما

سنسور لایه نازك با قابلیت تشخیص همزمان فشار و دما

به گزارش نئوپدیا محققان با استفاده از لایه های بسیار نازك، سنسوری ساختند كه می تواند فشار و دما را به صورت هم زمان تشخیص دهد. این سامانه سنسوری برای ساخت روبات هایی با ابعاد بسیار كوچك بسیار مناسب هستند.به گزارش نئوپدیا به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، موجودات زنده همیشه الهام بخش تحقیقات برای ساخت ربات های نرم بوده اند تا در نهایت ربات هایی با قابلیت انجام کارهای پیچیده ساخته شود. با این وجود ربات هایی که تابحال ساخته شده، عاری از حس بوده و نمی توانند مانند انسان قابلیت سنسوری داشته باشند.
به تازگی محققان دانشگاه ملی سنگاپور موفق به ساخت رباتی شدند که می توان آنرا با یک سنسور فشاری ترکیب کرد و همینطور سنسورهای دما و یک عملگرد را به آن اضافه کرد. این ساختار در حدود ۱۱۵ میکرون ضخامت دارد.
این ربات دارای توانایی حرکت با استفاده از نور، می تواند همانند موجودات زنده هم زمان فشار و دما را حس کند. این ربات با درک پیچیده ای از وضعیت بدن خود و همینطور محیط اطراف، به ربات نرم شهرت پیدا کرده است.
هو گیم وی از محققان این پروژه می گوید: ما ساختاری با فیلم لایه نازک ساختیم که روی آن سنسور دمایی پیروالکتریک و سنسور فشاری پیزورسیست قرار دارد که قابلیت فعال شدن هم زمان دارند. با این طراحی، تولیدکنندگان می توانند ربات های کوچک قابل تنظیمی بسازند که هم زمان فشار و دما را حس می کند.
ژیائو کیائو وانگ از محققان این پروژه می گوید: کامپوزیت لایه نازک منولیتیک انعطاف پذیری که ما ساختیم به ما اجازه می دهد تا الگوهای دلخواه برای سنسوری و عملگری تولید نماییم. این ساختار قابلیت تبدیل شدن به محصول دو یا سه بعدی را دارد و می توان با کمک آن ابعاد ربات نهایی را کم کرد.
پژوهشگران این پروژه با استفاده از این فناوری یک رونده رباتیک ساختند که در سطوح با توپوگرافی مختلفی حرکت می کند. این گروه، نمونه ای شبیه به دست انسان هم ساختند که دارای توانایی پذیرش حس ناشی از حرکت عضلات، تشخیص حس گرما و سرما و همینطور درک نرمی و سختی است.
این گروه در حال ساخت نمونه دیگری هستند که بتواند راه برود، بچرخد و بدون سیم قادر به تشخیص شدت نور، سرعت باد و حضور انسان باشد.

1399/02/30
13:29:10
5.0 / 5
2944
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
NeoPedia