NeoPedia

تعیین میزان اسیدیته سلول با نانوذرات برای كمك به بیماران سرطانی

تعیین میزان اسیدیته سلول با نانوذرات برای كمك به بیماران سرطانی

به گزارش نئوپدیا محققان نشان دادند كه در آینده نزدیك از نانوذرات می توان برای كمك به بیمارانی كه گرفتار سكته یا سرطان شده اند، استفاده نمود. این نانوذرات قادرند میزان اسیدیته سلول ها را تشخیص دهند.به گزارش نئوپدیا به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، پژوهشگران استرالیایی زیست سنسوری ساختند که با دستگاه اسکنر سونوگرافی کار می کند. این گروه، سنسور اولتراسونیک را برای تشخیص تغییرات سطح pH و کمک به درمان بیماران مبتلا به سرطان و سکته ساخته اند.
این پروژه با همکاری محققانی از دانشگاه موناش و موسسه دیابت و قلب بیکر انجام شده است. این زیست حسگرها درون بدن انسان وارد شده و سپس اسکنر سونوگرافی به کار می رود تا بتوان با کمک امواج اولتراسونیک زیست شناساگرها را به صورت زنده در بدن اندازه گیری نمود.
در این پروژه از نانوذرات صلب استفاده شده است، نانوذراتی که در اثر تغییر pH در بدن میزان سفتی آنها تغییر می کند. این نشانگرها قادرند تا تغییرات سفتی را به صورت سیگنال ایجاد کنند.
از تغییرات pH در بدن می توان برای تعیین این که تومور بدخیم در اثر شیمی درمانی در حال کاهش است، استفاده نمود. در آینده نزدیک هم می توان از این تکنولوژی برای شناسایی اکسیژن بعنوان شاخص مهم در تشخیص صدمه های ناشی از سکته یا برای تشخیص پروتئین های مربوط به یک بیماری استفاده نمود.
در حال حاضر، این فناوری در حال طی مراحل ثبت پتنت بین المللی است. سایمون کوریز از محققان این پروژه که در دپارتمان مهندسی شیمی دانشگاه موناش فعالیت دارد می گوید: هدف ما این است که پزشکان این قابلیت را داشته باشند تا بتوانند به بیمار بگویند که روی صندلی بنشیند و بعد دارو را به او تزریق کنند. در ادامه پزشک با استفاده از یک دستگاه سونوگرافی معمولی قادر به رصد سطح دارو و همینطور پاسخ بدن نسبت به دارو باشد و به صورت زنده این فرایند را رصد کند. با این کار می توان میزان دوز دارو را برپایه نیاز بیمار تعیین کرد.
این فناوری در مدلهای حیوانی مورد آزمایش قرار گرفته تا تغییر pH در آن تشخیص داده شود. این گروه امیدوار است که آزمون ها روی مدلهای حیوانی تداوم یافته و با موفقیت به نتیجه برسد. این گروه تحقیقاتی روی استفاده از این تکنولوژی در درمان بیماری های سرطان و سکته متمرکز است.

1399/03/04
23:05:36
5.0 / 5
2568
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
NeoPedia