NeoPedia
نتایج یك پژوهش نشان داد

تأثیر ناامنی غذایی بر افسردگی دانش آموزان

تأثیر ناامنی غذایی بر افسردگی دانش آموزان

به گزارش نئوپدیا نتایج یك پژوهش نشان داده است نبود امنیت غذایی در بین دانش آموزان می تواند علاوه بر سوء تغذیه، ایجاد كننده بیماری های مختلف چون افسردگی هم باشد.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، ناامنی غذایی به حالتی گفته می شود که افراد دسترسی محدود یا نامطمئن به غذای کافی و سالم دارند. محققان در پژوهشی شیوع میزان ناامنی غذایی و عوامل در رابطه با آنرا در خانواده های دانش آموزان دبیرستانی پاوه بررسی نموده اند.
در این مطالعه که در سال ۱۳۹۵ انجام شد، ۳۶۴ خانواده مورد بررسی قرار گرفتند. بر مبنای پرسشنامه ۱۸ سوالی وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا، ۴۱/۸ درصد خانواده های مورد بررسی- به ترتیب ۳۸/۴ و ۴۹/۱ شهری و روستایی – ناامنی غذایی داشتند.
بر مبنای آن چه در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت انتشار یافته است، ناامنی غذایی بدون گرسنگی، ناامنی غذایی با گرسنگی متوسط و ناامنی غذایی با گرسنگی شدید به ترتیب در ۲۰/۶، ۱۵/۷ و ۵/۵ درصد خانواده ها دیده شد. شغل والدین، تحصیلات پدر، سن مادر و وضعیت اقتصادی خانوار با ناامنی غذایی رابطه داشت.
وضعیت امنیت و ناامنی غذایی خانوار در ارتباط با الگوی مواد غذایی مصرفی و فشار خون سیستولی دانش آموزان بود. ناامنی غذایی با افسردگی دانش آموزان ارتباط داشت، به صورتی که شانس افراد ناامن غذایی برای مبتلا شدن به افسردگی ۵۸درصد بیشتر از افراد امن غذایی بود. با عنایت به نتایج مطالعه از علل احتمالی ایجاد ناامنی غذایی به شرایط اقتصادی-اجتماعی می توان اشاره نمود. ناامنی غذایی می تواند علاوه بر سوء تغذیه ایجاد کننده بیماری های مختلف چون فشار خون بالا و افسردگی هم باشد.
این پژوهش توسط پیشوا ارژنگ، بهرام پورقاسم گرگری، پروین سربخش و حمید فرزانه از دانشگاه علوم پزشکی تبریز انجام شده است.
مقاله حاصل از این مطالعه در دومین شماره ی بیست ویکمین جلد مجله ی Progress in Nutrition انتشار یافته است.1399/03/30
21:44:21
5.0 / 5
2881
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان نئوپدیا
NeoPedia