NeoPedia

طرح احمدی روشن هدایت كننده مستعدان به سمت نیازهای اصلی كشور است

طرح احمدی روشن هدایت كننده مستعدان به سمت نیازهای اصلی كشور است

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اجرای طرح حمایتی شهید احمدی روشن، اشاره كرد: با اجرای این طرح، دانشجویان ضمن دریافت حمایت های مادی و معنوی، با مسائل و چالش های كشور درگیر خواهند شد.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا دکتر محمود سعادت فومنی امروز در نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور با موضوع "طرح مشارکت دانشگاه و مراکز علمی در بهره برداری از مزیت های استانی و جهش تولید" با اشاره به اجرای طرح "احمدی روشن" اضافه کرد: تابحال چهار دوره از این طرح اجرایی شده و پنجمین دوره آن در مهرماه سال جاری اجرا می گردد.
وی با اعلان اینکه این طرح در دوره های اول و دوم برای رفع اشکالات اجرایی تنها در استان تهران با حضور ۲۰ تیم اجرایی شد، اظهار نمود: از دور سوم این طرح، سایر استان های کشور در آن مشارکت داشتند، به شکلی که در دوره چهارم ۱۲ استان در آن مشارکت دارند.
سعادت، وظیفه اصلی بنیاد ملی نخبگان را شناسایی، توانمندسازی، پشتیبانی از استعدادهای برتر و زمینه سازی برای اثرگذاری آنان دانست و افزود: اجتماعات نخبگانی شامل دانش آموزان مستعد تحصیلی، دانشجویان آینده ساز، اعضای هیئت علمی دانشگاه ها، مخترعان و نوآوران و همین طور اجتماعات تخصصی و علمی است که بنیاد ملی نخبگان تسهیلات مناسبی را برای هر یک از این گروه ها طراحی نموده و اجرا می کند.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به ضوابط شناسایی و انتخاب نخبگان و استعدادهای برتر، اشاره کرد: در گذشته دانشجویان مستعد تحصیلی برمبنای میانگین نمرات دوره های تحصیلی در دانشگاه شناسایی می شدند و به آنان ماهیانه مبالغی پرداخت می شد؛ ولی برمبنای سند استراتژیک کشور در امور نخبگان تلاش شده نحوه پشتیبانی از استعدادهای برتر بهبود یابد؛ بر این اساس هم اکنون جدولی شامل لیستی از کارهای آموزشی، پ‍ژوهشی، فناورانه و فرهنگی احصا شده است و در این میان شاخص مشارکت در اجرای طرح های پژوهشی و انجام قراردادهای ارتباط با صنعت و جامعه مورد تاکید ویژه قرار گرفته است.
وی افزود: با در نظر گرفتن امتیازات کارشناسی شده برای هر یک از فاکتورهای مندرج در لیست کارهای نخبگانی می توان اظهار داشت که رویه های شناسایی تک بُعدی مبتنی بر کارهای آموزشی کنار گذاشته شده و زمینه برای شناسایی دقیق تر استعدادهای برتر فراهم گشته است.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اظهار نمود: ارائه تسهیلات به دانشجویان مستعد تحصیلی در قبال انجام تعهداتی که ضمن توانمندسازی دانشجویان، زمینه را برای اثرگذاری آنان در حوزه تخصصی فراهم می آورد، از دیگر تغییرات شیوه نامه پشتیبانی از دانشجویان مستعد تحصیلی است. ارائه کمک هزینه دستیاری مانند مشارکت و انجام طرح های پژوهشی اولویت محور و تقاضامحور نیز از دیگر حمایت هایی است که بنیاد ملی نخبگان به دانشجویان مستعدِ تحصیلی ارائه می دهد.
سعادت اشاره کرد: بنیاد ملی نخبگان از مشارکت دانشجویان مستعد تحصیلی در قراردادهای ارتباط با صنعت و کارهای نوآورانه در شرکت های زایشی و دانش بنیان، کمک به پروسه صنعتی سازی محصولات و خدمات و کمک به بومی سازی محصولات نیز حمایت می کند.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اجرای طرح حمایتی شهید احمدی روشن، اشاره کرد: با اجرای این طرح، دانشجویان با مسایل و چالش های کشور درگیر خواهند شد؛ چونکه در این طرح دانشجویان در کنار استادان خبره تیم های ۵ تا ۱۵ نفره تشکیل خواهند داد و طی مدت ۹ ماه، گام هایی برای حل چالش های کشور در عرصه های مختلف برخواهند داشت.
به گفته وی، قسمتی از حمایت های مالی این طرح از طرف بنیاد ملی نخبگان و بخش دیگر از طرف دستگاه های سفارش دهنده پرداخت می شود.
سعادت در آخر با اشاره به امضای تفاهم نامه ای با وزارت علوم، تصریح کرد: بمنظور زمینه سازی برای اثرگذاری استعدادهای برتر خصوصاً از جامعه مخاطب دانشجویان آینده ساز، ضمن تاکید بر سوق دادن آنان برای حل چالش های کشور، بنیاد ملی نخبگان تلاش دارد بستری برای آموزش همزمان آنان نیز فراهم آورد.
منبع:

1399/04/03
16:18:34
5.0 / 5
2289
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , پژوهشی , تولید
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
NeoPedia