NeoPedia

ماسك ها تا چه حد می توانند از مبتلا شدن به كرونا جلوگیری كنند؟

ماسك ها تا چه حد می توانند از مبتلا شدن به كرونا جلوگیری كنند؟

به گزارش نئوپدیا محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران می گویند: « یافته های علمی حاكی از اثربخش بودن پوشیدن صحیح ماسك در مقابل همه گیری ویروس كرونا است اما اطلاعات موثق و شواهدی در زمینه كمی سازی میزان انتقال ویروس كرونا در صورت استفاده یا عدم استفاده از ماسك وجود ندارد و تابحال هیچ كدام از سازمان های معتبر بهداشتی از چنین ادعاهایی حمایت نكرده اند.»


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بررسی شواهد موجود به این پرسش پاسخ داده اند که در صورت استفاده از ماسک، میزان انتقال ویروس کرونا چه قدر خواهد بود؟
آنها می گویند: نتایج یک مطالعه در هنگ کنگ نشان داد که میزان انتقال ویروس کرونای جدی از راه قطرات تنفسی و یا ذرات هوابرد در هنگام استفاده از ماسک های پزشکی ۷۵ درصد کاسته می شود. نتایج مطالعه دیگر نشان داده است که در صورت استفاده صحیح از ماسک های پزشکی تا ۱۰۰ درصد امکان انتشار ویروس از ناحیه تنفسی افراد کم می شود و اگر در مکان های عمومی ۸۰ درصد افراد از ماسک استفاده کنند، امکان انتقال ویروس وجود نخواهد داشت.
به هر حال اطلاعات موجود در این حوزه هنوز کامل نیست و اعداد و ارقام عرضه شده در مورد تأثیر ماسک بر میزان انتقال، قابل استناد نیست.
در بعضی مطالب غیرمستند انتشار یافته در فضای مجازی سعی شده است اثرات استفاده از ماسک، کمی سازی شود. مثلا گفته شده است اگر فرد سالمی ماسک بپوشد و با فرد ناقلی که ماسک نپوشیده در تماس باشد احتمال انتقال ۷۰ درصد است. یا اگر فرد سالم، ماسک نپوشد و با یک فرد ناقل که ماسک پوشیده در تماس باشد، امکان انتقال پنج درصد خواهد بود و در صورتیکه هر دو ماسک بپوشند امکان انتقال ویروس ۱.۵ درصد است.
طبق شواهد موجود، مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های امریکا، کمی سازی اثرات پوشیدن ماسک را تایید نکرده و آنرا "نسبتا اشتباه" نامیده و تاکیذ دارد هم اکنون چنین اطلاعاتی در دسترس نیست.
بعضی از مطالعات همچون موارد بالا در مورد اثربخشی استفاده از ماسک انجام شده است اما هیچ کدام شواهد کافی برای اثبات چنین ادعاهایی را عرضه نمی دهند. تابحال هیچ یک از مقامات بهداشتی هم از این ادعاها حمایت نکرده اند.
سازمان جهانی بهداشت هم اعلام نموده است که پوشیدن ماسک به تنهایی کافی نیست و باید پوشیدن ماسک به همراه شست وشوی مکرر و مناسب دست صورت گیرد. خیلی از متخصصان حتی در مورد استفاده نامناسب از ماسک مانند دست زدن به آن و عدم شستن دست ها قبل و پس از استفاده از ماسک، ابراز نگرانی کرده اند.
یافته های علمی حاکی از اثربخش بودن پوشیدن صحیح ماسک در مقابل همه گیری ویروس کرونا است و سازمان های معتبر بهداشتی همچون سازمان جهانی بهداشت و مرکز پیشگیری و کنترل از بیماری ها هم بر این مورد تاکید دارند و می گویند پوشیدن ماسک های پارچه ای خانگی هم در صورتیکه بر مبنای راهنماهای معتبر تهیه و به روش صحیح شست وشو و استفاده گردد دارای اثربخشی مطلوب است اما اطلاعات موثق و شواهدی در زمینه کمی سازی میزان انتقال ویروس کرونا در صورت استفاده یا عدم استفاده از ماسک وجود ندارد و تابحال هیچ کدام از سازمان های معتبر بهداشتی از چنین ادعاهایی حمایت نکرده اند.

منبع:

1399/04/22
15:13:48
5.0 / 5
2573
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
NeoPedia