NeoPedia
توسط محققان كشور؛

دستگاه از بین برنده ویروس و باكتری برای اماكن عمومی تولید شد

دستگاه از بین برنده ویروس و باكتری برای اماكن عمومی تولید شد

نئوپدیا: پژوهشگران در یك شركت دانش بنیان موفق به ساخت و تولید دستگاه از بین برنده ویروس با بهره گیری از ازن شدند.دکتر امیر حسام آقایی مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ما در این شرکت توانسته ایم دستگاه «ازن ژنراتور» را تولید نماییم که طی شیوع اپیدمی کرونا برای ضد عفونی کردن هوا و سطوح مورد استفاده قرار می گیرد.
وی با اشاره به کارکرد دستگاه ازن ژنراتور اظهار داشت: دستگاه ازن ژنراتور، اکسیژن موجود در هوا را طی فرایندی تبدیل به گاز ازن می کند و گاز ازن مولکول ها را اکسید می کند؛ در ادامه بو و میکروارگانیزم هایی چون ویروس، قارچ و باکتری بواسطه این گاز ازن از بین می روند.
آقایی با تاکید بر اینکه ازن یکی از قوی ترین ضد عفونی کننده ها در جهان محسوب می شود، اضافه کرد: این خاصیت ازن سبب شده که از آن بعنوان ماده ای برای تصفیه در زمینه های مختلفی چون تصفیه فاضلاب شهری، تهیه آب شرب، صنایع غذایی، صنایع کاغذ و نساجی استفاده گردد.
مدیرعامل شرکت اظهار داشت: گاز ازن در غلظت بالا برای انسان مضر است و به همین جهت روی دستگاه، تایمری نصب کرده ایم که با تنظیم آن بتوان هوا و سطوح را بدون حضور افراد ضد عفونی کرد؛ با تنظیم تایمر، رأس ساعت تعیین شده گاز ازن در محیط انتشار یافته و بعد از استریل کردن خاموش می شود و عمل ضد عفونی سطوح و محیط را انجام می دهد.
وی با اشاره به میزان ضد عفونی این دستگاه در مدت زمان معلوم اظهار داشت: این دستگاه با انتشار گاز ازن با غلظت 25 ppm می توان در مدت زمان یک ساعت ۱۰۰ متر مربع را ضد عفونی کند. با توجه به این که گاز ازن دارای نیم عمر بوده، بعد از چندساعت مجدداً به اکسیژن تجزیه می شود.
به گفته وی، این دستگاه در امتداد از بین بردن انواع ویروس، باکتری، کپک، قارچ، از بین بردن انواع ترکیبات آلی فرار (VOCs) موجود در هوا مانند فرمالدهید، بنزن، هیدرازین، از بین بردن بو باقی مانده و نامطبوع سیگار و انواع دخانیات (SHS deodorizer)، حذف فوری بو و دود از فضا استفاده می شود.
وی اشاره کرد: از این دستگاه می توان در محل هایی مانند منزل، هتل، دفتر کار، اتومبیل، فروشگاه، رستوران، بانک، فرودگاه، ترمینال، سالن ورزشی و … بهره برد.
وی با اعلان اینکه این دستگاه تاییدیه های لازم برای تولید را ستاندن کرده است، بیان کرد: این محصول در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی به تولید رسیده است.


منبع:

1399/05/21
16:56:17
5.0 / 5
1990
تگهای خبر: پژوهش , تولید , شركت , صنعت
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان نئوپدیا
NeoPedia