NeoPedia
در جلسه شبكه ملی تحقیقات دیابت مطرح شد

خطر بروز علایم شدیدتر كووید-۱۹ در مبتلایان به بیماری های غیرواگیر

خطر بروز علایم شدیدتر كووید-۱۹ در مبتلایان به بیماری های غیرواگیر

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی تهران با بیان اینكه افراد مبتلا به بیماری های غیرواگیر همچون دیابت در معرض خطر بروز علایم شدیدتر كووید-19 هستند، اعلام نمود: در حدود 16 درصد از موارد مرگ در بیماران بستری، مبتلا به دیابت بوده اند.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، دکتر باقر لاریجانی در جلسه مجازی شبکه ملی تحقیقات دیابت بر ضرورت تدوین سفارش هایی جهت مراقبت بهینه از بیماران دیابتی در مقابل ویروس کرونا اصرار کرد.

وی ادامه داد: با توجه به این که سهم زیادی از پتانسیل دانشگاه های علوم پزشکی کشور صرف مدیریت هزینه های ناشی از بیماری کرونا شده است، پیشرفت خیلی از پروژه های تحقیقاتی در کشور متاثر از شرایط کووید-۱۹ قرار گرفته است، بطوریکه سازمان جهانی بهداشت با ارسال نامه ای به مراکز همکار، تاثیرپذیری برنامه ها را دراین زمینه ارزیابی کرده است.
رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم افزود: تغییر سمت و سوی درمان به سمت تله مدیسین و روش های دوراپزشکی می تواند از بار مراجعات غیر ضروری بکاهد.
وی مشارکت عموم متخصصان توانمند از دانشگاه های مختلف علوم پزشکی کشور در برنامه های آموزشی و پژوهشی در بستر شبکه تحقیقات را اثرگذار خواند.
وی با اعلان اینکه رفتارهای اجتماعی و بهداشتی جوامع و دولت ها در دوران پساکرونا تغییرات شایان توجهی خواهد شد، اظهار داشت: در نظر داریم تا برنامه های روز جهانی دیابت را امسال به شکلی متفاوت از سال های قبل، به صورت آنلاین در دو سطح آموزش بیمار و مراقبین بهداشتی برگزار نماییم.
دکتر علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت نیز در این جلسه که به صورت مجاز برگزار شد، با اشاره به تاثیر همه گیری کووید-۱۹ بر بیماری های غیرواگیر اظهار داشت: بیش از ۸۵ درصد از علل مرگ و میر در ایران به بیماری های غیرواگیر اختصاص دارد.
وی ادامه داد: باتوجه به روند فزاینده تعداد مرگ ناشی از بیماری های غیرواگیر در جهان، در صورت عدم اقدامات موثر، وقوع ۴۰ میلیون مرگ بیشتر در سال ۲۰۴۰ بر اثر بیماری های غیرواگیر پیش بینی شده است.
دکتر رئیسی این عدد را در ایران ۳۹۰ هزار مرگ اعلام و اشاره کرد: میزان مرگ و میر بر اثر کووید-۱۹ در افراد مبتلا به بیماری های غیرواگیر بیشتر است، بطوری که در حدود ۲۰ درصد موارد مرگ و میر در افرادی بوده است که از یک بیماری زمینه ای رنج می بردند و با افزایش تعداد بیماری های زمینه ای این آمار افزایش قابل توجهی دارد.
وی اختلال در خدمات پیشگیری و درمان بیماری های غیرواگیر در جهان را در شرایط همه گیری کووید-۱۹ نگران کننده خواند و بر ضرورت ادغام بیماری های غیرواگیر در "برنامه ملی کووید" در کشورهای جهان تاکید نمود.
معاون وزیر بهداشت کاهش فراوانی ارائه خدمات مراقبت دیابت و پره دیابت را به ترتیب ۳۸ و ۳۲ درصد خواند.
وی چالش هایی همچون افزایش عوارض و مرگ ناشی از تاخیر در ارائه خدمات ضروری به افراد مبتلا به بیماری های غیرواگیر، افزایش عوارض و یا معلولیت ناشی از تعویق در غربالگری و بیماریابی و همین طور افزایش عوارض و بیماری های ناشی از سوء مصرف مواد را نگران کننده خواند.
دکتر رئیسی در آخر برنامه های در دست اقدام را تشکیل کارگروه مدیریت بیماری های غیر واگیر متشکل از متخصصین و محققین این حوزه، ارزیابی سریع تاثیر همه گیری بر خدمات مراقبت سلامت غیر واگیر و تدوین برنامه پاسخ برای ۴ گروه بیماری اصلی برشمرد و بر جلب همکاری سایر بخش ها و سازمان های همکار و مشارکت سازمان های خیریه و مردم نهاد تاکید نمود.
در ادامه دکتر زهرا کاشی، استاد غدد درون ریز دانشگاه علوم پزشکی مازندران به معرفی مطالعه کوهورت ۵ ساله با عنوان ارزیابی پیامد مادری و جنینی در زنان مبتلا به دیابت حاملگی در مقایسه با مادران سالم در منطقه شهری و روستایی پرداخت و اعضای شبکه بازخوردهای لازم را در این خصوص ارائه کردند.
در بخش دیگری از این جلسه مجازی، دکتر فاطمه بندریان معاون پژوهشی مرکز تحقیقات دیابت پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران به شرح طرح پژوهشی بررسی وضعیت مراقبت دیابت در بیماران دیابتی در زمان همه گیری کووید ۱۹ پرداخت و اظهار داشت: کاهش بارز تعداد مراجعات بیماران دیابتی برای پیگیری و درمان دیابت به سبب هایی همچون تخصیص بیمارستان ها به بیماران کووید-۱۹، افزایش ریسک مبتلاشدن به کووید-۱۹ با تردد سایر بیماران در این مکان ها، کاهش پذیرش بیماران در مراکز درمانی جهت کاهش ریسک بیماری کووید-۱۹ در کادر درمان در معرض خطر و ترس بیماران از مبتلاشدن به کووید-۱۹ در مراجعه به مراکز درمانی رخ می دهد که می تواند اثرات نامساعدی در رفتار و سبک زندگی بیماران دیابتی و کنترل دیابت آنها داشته باشد.

اجرای طرح نقشه برداری شواهد از تحقیقات دیابت
در بخش دیگری از این جلسه، دکتر انسیه نسلی، رئیس مرکز تحقیقات دیابت پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم نیز با تبیین اهداف و دستاوردهای برنامه تدوین نقشه راه پژوهش دیابت در کشور، اظهار داشت: با هدف جلوگیری از انجام تحقیقات تکراری و یا موازی کاری در امر پژوهش در دیابت در کشور، این برنامه خلاها و کاستی های موجود در حوزه های مختلف تحقیقات دیابت را مورد واکاوی قرار داد که خروجی آن ضرورت توجه بیشتر به بحث مطالعات امیکس و پزشکی فردی در حوزه تحقیقات پایه ای دیابت و همین طور تولید شواهد بیشتر در زمینه تحقیقات بالینی بوسیله انجام تحقیقات در نظام سلامت، کارآزمایی های بالینی تصادفی با کیفیت بالا و مطالعات آینده نگر است.
رئیس مرکز تحقیقات دیابت با اعلان اینکه طرح پژوهشی جدیدی در این پژوهشگاه با عنوان نقشه برداری شواهد از تحقیقات دیابت انجام شده در ایران از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ در حال انجام می باشد، اضافه کرد: این طرح با هدف جمع آوری نتایج تحقیقات دیابت در کشور، تعیین میزان و دامنه مطالعات دیابت انجام شده در ایران و همین طور یافتن شکاف های تحقیقاتی در مطالعات موجود پایه ریزی شده است.

سهم ناچیز مطالعات کیفی در زمینه آموزش دیابت
وی سهم مطالعات کیفی در زمینه آموزش دیابت را در کشور ناچیز خواند و اظهار داشت: انجام مطالعه در زمینه آموزش متخصین مراقبت های بهداشتی و آموزش به کودکان در زمینه دیابت درخور توجه است.
ایشان سپس پیشرفت های اخیر و سرفصل های جدید در زمینه به روز رسانی راهنمای بالینی دیابت را تشریح نمود.
برمبنای اعلام پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، در بخش انتهایی این جلسه طرح چند مرکزی ارزیابی سلامت و وضعیت مراقبت از پا در بیماران مبتلا به دیابت و همین طور برنامه های شبکه در بزرگداشت روز جهانی دیابت به ترتیب توسط دکتر محمدرضا امینی و دکتر مهناز سنجری تشریح شد و از اعضای شبکه جهت مشارکت در اجرای این برنامه ها در سطح کشور دعوت به عمل آمد.1399/05/24
18:12:52
5.0 / 5
1806
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , پژوهش , پژوهشی
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
NeoPedia