NeoPedia

نقش رانندگان تاكسی در قطع زنجیره انتقال بیماری كرونا

نقش رانندگان تاكسی در قطع زنجیره انتقال بیماری كرونا

نئوپدیا: پژوهشگران دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران و موسسه تحقیقات سلامت سفارش می كنند رانندگان تاكسی حتما از وسایل حفاظت فردی استفاده كنند. ضدعفونی مكرر دست ها و سطوح پرتماس، عدم استفاده از پول نقد تا حد امكان، استفاده از جداكننده های پلاستیكی برای جداكردن فضای بین راننده و مسافرین، الزامی كردن استفاده از ماسك توسط مسافران و سوار كردن فقط دو نفر در صندلی عقب تاكسی ضروری می باشد.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، ناوگان حمل و نقل عمومی شهری به سبب تردد بالای مسافران، بعنوان یکی از کانون های شیوع بیماری کووید-۱۹ محسوب می شوند و رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی می تواند به مبتلا شدن بیشتر مسافران و رانندگان تاکسی و در نهایت سایر شهروندان به این بیماری منجر شود. در چنین شرایطی رعایت اصول ایمنی می تواند رانندگان وسایل نقلیه عمومی را در مقابل خطر مبتلاشدن به ویروس کرونا حفظ نماید.
پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و موسسه تحقیقات سلامت با بررسی شواهد موجود به این پرسش پاسخ دادند که رانندگان تاکسی چه اقداماتی انجام دهند تا به کووید-۱۹ مبتلا نشوند؟
طبق شواهد موجود، استفاده از ماسک توسط مسافران و رانندگان تاکسی برای جلوگیری از شیوع ویروس اهمیت زیادی دارد. با توجه به این که مشخص شده نسبتی از افراد آلوده به ویروس فاقد علامت هستند، استفاده فراگیر از ماسک امری ضروری می باشد. در بعضی از کشورها، سازمان های مربوط به تاکسیرانی، ضدعفونی کننده دست، اسپری ضدعفونی سطوح و ماسک در اختیار رانندگان تاکسی قرار می دهند.
گندزدایی و ضدعفونی کردن تاکسی ها به صورت روزانه و همین طور توزیع ماسک و تاکید بر ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی، قسمتی از خدمات این سازمان ها است. در صورتیکه چنین خدماتی وجود نداشته باشد، رانندگان به صورت شخصی وسائل حفاظتی را تهیه می کنند.
علاوه بر رانندگان تاکسی ها، خود مسافران نیز باید فاصله گذاری اجتماعی و نکات بهداشتی را رعایت نمایند تا مانع از شیوع ویروس کرونا شوند. در همین راستا، استفاده از پوشش های پلاستیکی مخصوص می تواند فضای بین راننده و مسافران را از هم جدا کند. این جداکننده های پلاستیکی موجب می شود اگر راننده یا مسافران عطسه و سرفه کنند قطرات تنفسی به سمت سایرین منتشر نشود و بیشتر از همه می تواند رانندگان را محفوظ نگه دارد.
همچنین، مناسب می باشد از سوار شدن کسانی که از ماسک استفاده نمی کنند و یا دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نمی کنند، جلوگیری شود. یکی از موارد پیشنهادی، سوار نکردن بیش از دو مسافر در صندلی عقب خودرو است که می تواند در پیش گیری از شیوع ویروس کرونا موثر باشد.
بطور کلی نکاتی که رانندگان تاکسی ها باید رعایت نمایند، به شرح زیر است:
- در صورت داشتن تب و سرفه سر کار نروند؛
- هنگام کار و حضور مسافر در تاکسی، از ماسک استفاده کنند؛
- در صورت امکان از دستکش لاتکس استفاده کنند؛
- هیچ گاه صورت خود و به خصوص چشم ها و بینی را با دست های آلوده لمس نکنند؛
- هر روز و به صورت مکرر تمام سطوح پر تماس تاکسی به خصوص دستگیره ها را با مواد ضدعفونی کننده یا الکل ۷۰ درصد، ضد عفونی کرده و در صورت ضرورت ضدعفونی کننده را در اختیار مسافرین نیز قرار دهند؛
- تا حد امکان از گرفتن اسکناس و سکه و تحویل آن به مشتری خودداری کنند؛
- دست های خودرا بطور مکرر بشویند.
برمبنای اعلام کمیته اطلاع رسانی و آموزش همگانی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران که به بررسی مستندات، شواهد و پاسخ های علمی در مورد ویروس کرونا می پردازد؛ از آنجائیکه تاکسی ها به سبب تردد بالای مسافران بعنوان یکی از کانون های شیوع بیماری کرونا محسوب می شوند، رعایت نکات بهداشتی برای رانندگان تاکسی امری لازم است.
منبع:

1399/06/29
15:15:41
5.0 / 5
2158
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
NeoPedia