NeoPedia
پاسخ محققان؛

دیابتی بودن زن چه تاثیری بر فشار خون همسرش دارد؟

دیابتی بودن زن چه تاثیری بر فشار خون همسرش دارد؟

نئوپدیا: نتایج یك مطالعه نشان داده است مردانی كه همسرانشان دیابت دارند، ممكنست در معرض خطر بیشتری برای مبتلاشدن به پرفشاری خون باشند.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، پرفشاری خون یکی از مهم ترین چالش های سلامتی در جهان است که بیشتر از یک میلیارد نفر در سرتاسر جهان را تحت تاثیر قرار داده است و پیشبینی می شود تا سال ۲۰۲۵، این تعداد به یک ونیم میلیارد نفر برسد.
فشار خون کنترل نشده نقش مهمی در بروز بیماری های قلبی عروقی، سکته مغزی، نارسایی کلیه و مرگ و میر زودرس دارد. طبق یک بررسی ملی در ایران که در سال ۲۰۱۱ انجام شد، ۲۶ درصد ​​از بزرگسالان در سنین ۷۰-۲۵ سال گرفتار پرفشاری خون بودند. طبق مطالعات موجود، علاوه بر شاخص های ژنتیکی، برخی از رفتارهای مربوط به سبک زندگی همچون سیگار کشیدن، دیابت، چاقی یا اضافه وزن، کلسترول بالا، دریافت نمک اضافی و عدم تحرک جسمی نقش بیشتری در ایجاد فشار خون بالا داشته اند.
تحقیقات در مورد زوجین امکان تعیین عوامل خطر مربوط به رفتارهای محیطی را فراهم آورده است، چونکه آنها غالباً در موقعیت های اقتصادی-اجتماعی، الگوهای غذایی و سایر عوامل محیطی و سبک زندگی مشترک هستند، اما از نظر ژنتیکی بی ارتباط هستند.
محققان در بخشی از مطالعه ی قند و لیپید تهران، ارتباط بین وجود عوامل خطر متابولیک (چاقی، اضافه وزن، دور شکم بالا، پرفشاری خون، دیابت و چربی خون بالا) در یکی از زوجین را با بروز پرفشاری خون در زوج دیگر، مورد بررسی قرار دادند.
بنا بر اعلام پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور، تعداد ۱۵۲۸ مرد و ۱۶۴۹ زن وارد مطالعه شدند و نتایج مطالعه نشان داد که مردانی که همسرانشان دیابت داشتند در مقایسه با مردانی که همسرانشان دیابت نداشتند به میزان ۴۰ درصد خطر بیشتری برای مبتلا شدن به پرفشاری خون داشتند. این در شرایطی است که ارتباطی بین وجود عوامل خطر در زنان با مبتلا شدن به پرفشاری خون در همسرانشان مشاهده نشد. نتایج این مطالعه امکان استفاده از اطلاعات یکی از زوجین را در برنامه های غربالگری و پیشگیری تاکید می کند.
نویسندگان این مقاله، عذرا رمضانخانی، فریدون عزیزی، کامران گیتی و فرزاد حدائق از پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستند.
منبع:

1399/07/11
21:14:36
5.0 / 5
1819
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , ژنتیك
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
NeoPedia