NeoPedia

بررسی تاثیر اسید آمینه در سیگنال رشد سلول های بدن انسان

بررسی تاثیر اسید آمینه در سیگنال رشد سلول های بدن انسان

به گزارش نئوپدیا به تازگی مطالعه ای در آزمایشگاه نشان داد كه چگونه یك متابولیت و اسید آمینه(متیونین) بعنوان سیگنال رشدی برای سلول ها عمل می كند و این امر را برای تكثیر سلولی انجام می دهد.به گزارش نئوپدیا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، برای این كه سلول ها رشد كرده و سپس تقسیم شوند، آنها باید در یك وضعیت آنابولیك قرار داشته باشند، یعنی شرایطی كه مواد اولیه لازم برای تولید همه بلوك های ساختاری لازم وجود داشته باشد.
پیش از این، این تصور وجود داشت كه هر چه مواد غذایی بیشتری در اختیار سلول ها قرار داشته باشد، آنها به رشد خود تحت برنامه های پیام رسانی داخلی مختلف ادامه می دهند. با این وجود، مطالعات اخیر نشان داده است كه خیلی از متابولیت ها می توانند خودشان بعنوان یك مولكول پیام رسان عمل كنند و برنامه رشد سلول را كنترل كنند.
مطالعات متعدد، بخصوص بوسیله محققان سرطان به این مطلب اشاره داشته اند كه «متیونین» امكان دارد یك متابولیت پیام رسان باشد و خیلی از سرطان ها برای رشدشان به متیونین وابسته هستند.
با این حال، نحوه كنترل رشد بوسیله «متیونین» هنوز هم یك معما است. برای حل این معما، محققین در آزمایشگاه Laxman از یك سیستم مدل ساده یعنی سلول های مخمر جوانه زننده استفاده كردند.
پروفایل بیان ژن و هم چنین محصولات جدیدی كه برای تولید بلوك های ساختاری سلول نیاز بود مورد بررسی قرار گرفت.
در این ارزیابی ها محققین به یك برنامه آنابولیك مركزی رسیدند كه بوسیله متیونین شروع می شد. این برنامه آنابولیك به گره های خاص جدیدی در متابولیسم اشاره داشت و قادر به هماهنگ سازی آبشاری كامل از وقایع رونویسی و متابولیكی بود كه می توانند رشد را حفظ كنند.
«متیونین» سه گره «مسیر پنتوز فسفات»، «تولید گلوتامین»، «تشكیل پیریدوكسال فسفات(گروه PPP-GDH-PLP)» را بعنوان گره های كلیدی در متابولیسم فعال می كند. این گره ها مجموعه ای از سوبستراهای و كو فاكتورهای حیاتی را تولید می كنند كه تولید سایر اسید آمینه ها و هم چنین نوكلئوتیدها كه برای رشد حیاتی هستند، را تغذیه می كنند.
این مطالعه ای اساسی است كه می تواند درك ما در مورد نقش بعضی از متابولیت ها بعنوان مولكول های پیام رسان را افزایش دهد و نقش حیاتی آنها در كنترل رشد سلول را توضیح می دهد.

1397/11/05
20:00:54
5.0 / 5
5080
تگهای خبر: تولید , مواد غذایی
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
NeoPedia