NeoPedia
خبرهای خوش معاون پژوهش وزیر علوم؛

از ارتقای كیفی دانشگاه ها تا فعال ماندن موسسات آموزش عالی در خراسان جنوبی

از ارتقای كیفی دانشگاه ها تا فعال ماندن موسسات آموزش عالی در خراسان جنوبی

خراسان جنوبی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اعلان اینکه ارتقای کیفی دانشگاه ها اولویت دارد، اظهار داشت: هیچ موسسه آموزش عالی در استان غیرفعال نخواهد شد.


غلامحسین رحیمی، امروز جمعه ۵ دی در نشست خبری که با موضوع «تبیین وضعیت آموزش عالی و اجرای طرح آمایش آموزش عالی در خراسان جنوبی» در دانشگاه بیرجند برگزار شد، اظهار نمود: خراسان جنوبی رشد کمی بسیاری داشته و الان به ارتقای کیفی نسبت به استان های دیگر نیاز دارد یعنی بتوانیم برنامه ای را تدوین نماییم که منجر به ارتقای کیفی آموزش عالی شود.

به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: خراسان جنوبی از نظر کمی جزء پنج استان برتر کشور در حوزه آموزش عالی بر طبق میانگین جمعیت است و از نظر کیفی باید توجه بیشتری به این بخش شود.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار نمود: این استان از استان هایی است که به خاطر ظرفیت بالای نیروی انسانی، موسسات آموزش عالی زیادی دارد و از استان های مجاور هم جذب دانشجو داشته است.

رحیمی افزود: توقف فعالیت هیج موسسه آموزش عالی فعال را در خراسان جنوبی نخواهیم داشت و با تجدید ساماندهی همه دانشگاه ها فعال می شوند.

وی با اعلان اینکه در این بخش باید با ساماندهی از رشد کمی با کیفیت ضعیف جلوگیری و رشد کمی را متوقف نماییم همین طور موسساتی که به تنهایی نمی توانند ادامه فعالیت داشته باشند با موسسه های قوی تجمیع شوند، اضافه کرد: با این روند و الحاق به دانشگاه بزرگ این موسسات را در وضعیتی قرار می دهیم که ادامه کار آنها توجیه پذیر باشد.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اشاره کرد: در ۱۰ سال اخیر روند ورود دانشجویان کاهشی بوده بطوریکه نسبت به هشت سال قبل ۱.۵ میلیون دانشجو در دانشگاه های کشور کمتر داریم.

رحیمی افزود: چندین سال است که برنامه مهم وزارت علوم، مهارت آموزی و افزایش قابلیت اشتغال پذیری دانشجویان است که در جامعه دانش و مهارت به کمک یکدیگر بیاید؛ دانشگاه با مراکز فنی و حرفه ای قرارداد دارد و علاوه بر این مراکز و کانون هایی به وجود آمده که مهارت های دانشجویان افزایش یابد و قبلا این کمبود وجود داشته که این برنامه رو به گسترش است.

وی بیان کرد: ارتقای کیفی در بعضی رشته ها در سطح بین المللی در کنار کمیت نام آور بوده است و در خراسان جنوبی موسساتی داشتیم که تعطیل شده هرچند کوچک بوده اما نباید این مشکل ایجاد می شد و دلیل اصلی آن نبود بررسی در جای گذاری درست بوده است.

وی اظهار نمود: چهار موسسه در خراسان جنوبی در نظر گرفتیم که از نظر کمی رشد نکنند و اگر لازم شود دو رشته را ادغام نماییم و بوسیله برقراری ارتباط با یک دانشگاه بزرگ در استان ادغام نماییم.

رحیمی با اعلان اینکه هیچ موسسه آموزش عالی در استان غیرفعال نخواهد شد، تصریح کرد: اهتمام می نماییم در نوع وابستگی ها در شهرستان های فردوس، قاینات و سرایان اقدام نماییم که ممکنست چند رشته را متوقف و خود موسسه را فعال نماییم تا اعضای هیات علمی در رشته های باقیمانده را جذب نماییم.
1399/10/06
19:50:08
5.0 / 5
1121
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
NeoPedia