NeoPedia

ماسك های نمدی سه لایه چقدر موثرند؟

ماسك های نمدی سه لایه چقدر موثرند؟

پژوهشگران در یک مطالعه کارایی ماسکهای ساخته شده از دو لایه پارچه پلی پروپیلن و یک لایه نمد را بررسی نموده و عنوان کردند این ماسک کارایی لازم را در مقابل ذرات هم اندازه کروناویروس، ندارد.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، استفاده از ماسک یک اقدام موثر برای کاهش انتقال بیماری کووید ۱۹ است. امروزه به علت کمبود ماسک N95 و ماسک های پزشکی با کارایی مناسب، ماسک نمدی به خاطر راحتی ساخت و هزینه پایین به صورت گسترده استفاده می شود.

به همین خاطر پژوهشگران با انجام مطالعه ای کارایی ماسک های نمدی سه لایه حاوی غشاهای پلی پروپیلن را در مقابل ذرات هم اندازه کروناویروس؛ بررسی کردند.

برای بررسی این نوع ماسک سه لایه، نمونه ای از آن ساخته شد. در این ماسک از پارچه پلی پروپیلن در لایه اول و سوم استفاده شد و لایه وسط از جنس نمد با منافذ حدود ۴۰۰ نانومتر ساخته شد.

بررسی عملکرد این ماسک نشان داد که میانگین کارایی ماسک نمدی ساخته شده در این مطالعه در سایز ذرات ۳۰۰ و ۵۰۰ نانومتر به ترتیب برابر ۱۸ و ۲۲ درصد است.

پژوهشگران این مطالعه می گویند با عنایت به این که معمولا بخشی از ذرات کووید ۱۹ همراه با قطرات تنفسی با سایزهای بسیار بالا منتقل می شوند، در این مطالعه امکان بررسی این مساله وجود نداشت و در حالت میدانی امکان دارد کارایی ماسک بیشتر از میزان به دست آمده در این مطالعه باشد. با این وجود کارایی این ماسک در مقابل ماسک N95، N99 و N100، بسیار پایین است.

با توجه به این که در مطالعات گذشته، کارایی ماسک جراحی در ذرات با اندازه ۰.۸۹۵، ۲ و ۳.۱ میکرومتر از ۲۰ تا ۹۹ درصد اندازه گیری شده، میتوان گفت راندمان ماسک نمدی طراحی شده در این مطالعه، نسبت به ماسک جراحی ارجح است.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ عدم وجود استاندارد مشخص در ساخت ماسک ها، سبب تولید انواع ماسک های مختلف در سطح جامعه شده که کارایی آنها در هاله ای از ابهام قرار دارد. در صورت کارا نبودن، این ماسک ها سبب افزایش روند گسترش بیشتر ویروس کرونا می شود.

این محققان عنوان می کنند که استفاده از ماسک نمدی با طراحی و ساختار مورد استفاده در جامعه جهت جلوگیری از مواجهه با کووید ۱۹ دارای کارایی کافی نیست و حتی امکان دارد با ایجاد اطمینان کاذب در افراد منجر به افزایش شیوع بیماری شود.

آن ها پیشنهاد می کنند که با بهبود قابلیت فیلتراسیون این ماسک ها، اصلاح سطح و ساختار ماسک و آبدوست کردن الیاف پلی پروپیلن بخش داخلی آن، این نوع ماسک می تواند در کاهش انتشار ویروس کووید ۱۹ نقش بسیار مهمی داشته باشد.

در این پژوهش محمدحسین بهشتی، علی عالمی، علی فیروزی چاهک، مصطفی جعفری؛ پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گناباد و مریم برهانی جبلی و اکرم تبریزی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی ایران، به همراه به همراه علی تاج پور از گروه بهداشت حرفه ای دانشگاه تربیت مدرس؛ مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه دیماه سالجاری به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «کارایی ماسک های نمدی ۳ لایه حاوی غشاهای پلی پروپیلن در فیلتراسیون ذرات با محدوده سایز کروناویروس» در مجله طب نظامی انتشار یافته است.
1399/12/18
12:23:51
0.0 / 5
1036
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان نئوپدیا
NeoPedia