NeoPedia
در یك مطالعه بررسی شد

تاثیر دوره آموزشی نظام وظیفه بر كیفیت خواب سربازان

تاثیر دوره آموزشی نظام وظیفه بر كیفیت خواب سربازان

نئوپدیا: پژوهشگران کشور در قالب تحقیقی بر روی سربازان یک پادگان کیفیت خواب در سربازان دوره آموزشی را مورد بررسی قرار دادند.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، با توجه به این که نظامیان و سربازان در حفظ امنیت کشور نقش حیاتی دارند و از سویی سلامت شرط ضروری برای ایفای نقش های اجتماعی است؛ بنا بر این پژوهشگران با انجام مطالعه ای تاثیر دوره آموزش عمومی نظام وظیفه را بر کیفیت خواب سربازان بررسی کردند.
در این بررسی که در سال ۱۳۹۵ انجام شد؛ تمام سربازان یک مرکز آموزشی عمومی خدمت سربازی، مورد مطالعه قرار گرفتند و ۵۲۰ نفر از سربازان در دو مرحله ابتدا و انتهای دوره آموزشی سربازی، با بهره گیری از پرسش نامه بررسی شدند. دوره آموزشی به مدت دو ماه و روزانه حداقل شش تا هشت ساعت و در پاره ای موارد همراه با بیدار باش و خشم شبانه است.
در پرسش نامه کیفیت خواب؛ ابعاد مختلف همچون توصیف کلی فرد از خواب، تاخیر در به خواب رفتن، طول مدت خواب مفید، کفایت خواب، اختلالات خواب، میزان داروی خواب آور مصرفی و عملکرد صبحگاهی؛ بررسی گردید.
بیشتر شرکت کنندگان در پژوهش، مجرد، حدودی نیمی از آنها دارای تحصیلات دیپلم، نزدیک به ۶۸ درصد ساکن شهرهای بزرگ و نزدیک به ۶۷ درصد پیش از دوره سربازی شاغل بودند.
نتایج این مطالعه حاکی از آنست که نمره کلی کیفیت خواب، قبل و پس از دوره آموزشی سربازی از نظر آماری معنادار است و بطور کلی کیفیت خواب سربازان در انتهای دوره آموزشی سربازی افت پیدا می کند.
در این بررسی مشخص شد که در همه ابعاد خواب به جز بعد تاخیر در به خواب رفتن، تفاوت آماری معنادار وجود دارد و نشان گر آنست که آموزش عمومی دوران سربازی بر کیفیت خواب سربازان اثر می گذارد.
پژوهشگران این مطالعه باتوجه به افت کیفیت خواب، برگزاری جلسات مشاوره گروهی، تقلیل بیدارباش های شبانه، بهبود تغذیه و ایجاد بستری مناسب برای انجام کارهای ورزشی، را پیشنهاد می کنند.
در انجام این پژوهش محسن ملاهادی و محمدمهدی سالاری؛ پژوهشگران انستیتو سبک زندگی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)، مشارکت داشتند.
یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «تاثیر دوره آموزش عمومی نظام وظیفه بر کیفیت خواب سربازان» در مجله مراقبتی نظامی زیر نظر دانشکده پرستاری ارتش جمهوری اسلامی ایران؛ انتشار یافته است.
منبع:

1399/12/19
15:03:05
0.0 / 5
979
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
NeoPedia