NeoPedia
در یك مطالعه بررسی شد

نقش ویروس HPV در ایجاد سرطان پروستات

نقش ویروس HPV در ایجاد سرطان پروستات

به گزارش نئوپدیا نتایج بررسی های یک مطالعه نشان داد که ویروس پاپیلومای انسانی امکان دارد در مردان سبب ایجاد سرطان پروستات شود.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، سرطان پروستات رایج ترین سرطان در بین مردان سراسر جهان است. سابقه خانوادگی، افزایش سن، رژیم غذایی و عوامل محیطی در ایجاد این سرطان دخیل هستند. همینطور بیماری های منتقله از راه جنسی هم امکان دارد نقش مهمی در شروع سرطان پروستات داشته باشند.

ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV یکی از رایج ترین عوامل بیماری زایی است که از راه رابطه جنسی انتقال پیدا می کند. عفونت بوجود آمده توسط این ویروس می توانند سبب التهاب پروستات شده و بررسی ها نشان داده که التهاب مزمن در بروز سرطان پروستات دخیل است.

با توجه به این مورد پژوهشگران ارتباط بین عفونت HPV و سرطان پروستات را با استفاده از روش های ایمونوهیستوشیمی و PCR بررسی کردند.

برای انجام این مطالعه ۵۰ نمونه از بافت پروستات موجود در بایگانی آزمایشگاه های پاتولوژی بیمارستان های اهواز در سال ۹۸ جمع آوری شدند. ۲۵ نمونه بافتی در ارتباط با بیماران مبتلا به سرطان پروستات و ۲۵ نمونه دیگر در ارتباط با بیماران با هایپرپلازی خوش خیم پروستات (به عنوان گروه کنترل) بود. این نمونه ها هم با استفاده از میکروسکوپ نوری و هم با استخراج DNA و روش PCR از نظر وجود ویروس پاپیلومای انسانی بررسی شدند.

یافته های این مطالعه نشان داد که پاپیلوما ویروس (HPV16) در چهار نمونه (۱۶ درصد) از نمونه های بافتی سرطان پروستات تشخیص داده شد و عنوان شد که عفونت HPV16 نقش مهمی در توسعه سرطان پروستات در بیمارستان های اهواز دارد.

به علاوه مشاهده شد که روش ایمونوهیستوشیمی و استفاده از میکروسکوپ نوری که روشی ساده و ارزانقیمت است، می تواند برای تشخیص HPV در بیماران سرطان پروستات به کار رود.

پژوهشگران می گویند روش ایمونوهیستوشیمی را میتوان جایگزین روش PCR کرد و از انتشار این سرطان در مردان پیشگیری نمود.

در انجام این پژوهش افسون شریعت، پرستو ارزانی و معصومه شیرالی؛ پژوهشگران میکروب شناسی دانشگاه آزاد اسلامی کازرون مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «مطالعه ارتباط بین پاپیلوما ویروس انسانی و سرطان پرستات با روش های ایمونوهیستوشیمی و PCR در بیمارستان های اهواز» در مجله علمی پزشکی جندی شاپور انتشار یافته است.
1400/01/03
13:12:51
5.0 / 5
1097
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
NeoPedia