NeoPedia
در یك طرح پژوهشی بررسی شد

نتایج انتقال سازمان های عمومی به نواحی فرسوده

نتایج انتقال سازمان های عمومی به نواحی فرسوده

به گزارش نئوپدیا طرح تحقیقاتی «بررسی اثرات و نتایج انتقال سازمان های عمومی به نواحی فرسوده به مثابه پروژه محرک توسعه» توسط مرکز ارزیابی تأثیرات اجتماعی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی و با حمایت مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران انجام شد.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، این طرح تحقیقاتی با استفاده از رویکرد ارزیابی تأثیرات اجتماعی و با هدف برآورد نتایج ناشی از انتقال سازمان های عمومی به بافت فرسوده شهر تهران به مثابه پروژه محرک توسعه، با استفاده از روش های اسنادی و میدانی نخست به گردآوری داده ها و اطلاعات پرداخته و در نهایت با استفاده از فنون متفاوت همچون سناریونویسی و مطالعات تطبیقی، برآوردی از متغیرها و ذی نفعان تحت تاثیر عرضه کرده است.

این پروژه علاوه بر مرور پژوهش های انجام شده و در رابطه با موضوع، بعضی از طرح های شهری داخلی و خارجی مرتبط را هم مورد بررسی قرار داده است. گفتگو با مدیران شهری، مسؤلان مرتبط، نخبگان و فعالان محلی، بخشی از جامعه آماری این پژوهش بود که با استفاده از نمونه گیری هدفمند و تا رسیدن به اشباع نظری این گفتگوها ادامه یافت. در نهایت پیامدهایی در حوزه های مختلف اجتماعی، کالبدی، اقتصادی و محیط زیستی بیان و تلاش شد در چارچوب نظام کاربست، نظامی از نهادها و سازمان هایی که باید در مدیریت پیامدها نقش ایفا کنند، عرضه شود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاددانشگاهی، دکتر هادی برغمدی، مدیر مرکز ارزیابی تأثیرات اجتماعی پژوهشگاه و مدیر طرح درباره اهمیت اجرای این طرح اظهار داشت: نتایج این پژوهش نشان از آن دارد که انتقال سازمان های عمومی به بافت فرسوده به تنهایی نمی تواند باعث ارتقای سطح کیفیت زندگی شهروندان شود و این اقدام نیازمند انجام فعالیتهایی همزمان در حوزه های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی دارد تا بتواند نتایج مثبت بیشتری را به همراه داشته باشد. در این بین توجه به برقراری ارتباط بین سازمان ها و بافت پیرامون خود و بهره گیری از ظرفیت های داخلی این مجموعه ها توسط جامعه اطراف پروژه هم از نکات مهم و قابل تأمل در این طرح بوده است.

منبع:

1400/02/01
21:49:37
5.0 / 5
1123
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
NeoPedia