NeoPedia
در یك مطالعه آزمایشگاهی بررسی شد

بررسی تأثیر یك پانسمان جدید برای زخم ها

بررسی تأثیر یك پانسمان جدید برای زخم ها

به گزارش نئوپدیا پژوهشگران گروه مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران با انجام یک مطالعه، زخم پوشی از ترکیب پلی وینیل الکل، اسید هیالورونیک و اکسید روی ساختند و کارایی آنرا مورد بررسی قرار دادند.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، انتخاب پانسمان مناسب با عنایت به نوع زخم یکی از پارامترهای کلیدی و مهم در مدیریت ترمیم زخم است. پانسمان ها به دو دسته سنتی (گاز، گاز وازلینه و پنبه) و پانسمان های مدرن (هیدروکلوئیدها، فوم ها، آلژینات ها و هیدروژل ها) تقسیم می شوند.

استفاده از زخم پوش های مدرن، به علت داشتن خواص منحصر به فرد مثل تسریع روند درمان و ایجاد یک محیط ایزوله، بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. با عنایت به این مورد پژوهشگران با ساخت یک فیلم با استفاده از ترکیب سه جزئی پلی وینیل الکل، هیالورونیک اسید و نانو اکسید روی، کاربرد آنرا بعنوان زخم پوش بررسی کردند.

پلی وینیل الکل یک پلیمر مصنوعی محلول در آب، غیر سمی و زیست تخریب پذیر است که به علت خواصی که دارد می تواند برای ساخت فیلم استفاده گردد.

هیالورونیک اسید یک ماده زیستی است که در بافت های انسانی مثل مایع مفصلی (مایع سینوویال)، غضروف و غشای میانی پوست یافت می شود. این ماده توانایی جذب آب زیاد، حمل عامل های رشد و اتصال به گیرنده های مناسب سطح سلول را دارد.

نانوذرات اکسید روی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا بعنوان یک ماده ضدعفونی کننده برای کنترل میکروارگانیسم ها تایید شده است و به علت داشتن خواص رگ زایی و ترمیم سریع زخم، از آن میتوان برای ساخت پانسمان ها بهره برد.

در این مطالعه سه فیلم با درصدهای مخلتف نانواکسید روی ساخته شد و خواص مکانیکی فیلمها، میزان پایداری، زیست تخریب پذیری و سمیت آن برای سلول های فیبروبلاست در محیط آزمایشگاه، مورد بررسی قرار گرفت.

ارزیابی های این مطالعه نشان داد که افزودن نانوذرات اکسید روی سبب ایجاد تخلخل و رشد اندازه آنها در فیلم می شود. همینطور مشخص شد که میزان زنده مانی سلول در هر سه فیلم بالای ۸۰ درصد است.

بررسی های مختلف این مطالعه نشان داد که فیلم حاوی ۱۵ درصد اکسید روی می تواند گزینه مناسبی برای کاربرد در ساخت زخم پوش ها و مهندسی بافت پوست باشد.

در انجام این مطالعه ملاحت خاطری رودپرده و ناهید حسن زاده نعمتی؛ پژوهشگران گروه مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی با عنوان «ساخت و ارزیابی فیلم نانوهیدروژل پلی وینیل الکل/ هیالورونیک اسید/ اکسید روی بعنوان زخم پوش» در فصل نامه پوست و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی تهران، انتشار یافته است.
1400/02/09
12:57:46
5.0 / 5
885
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
NeoPedia