NeoPedia
مروری بر نتایج یك پژوهش؛

توزیع تخت های بیمارستانی در مناطق مختلف تهران چگونه است؟

توزیع تخت های بیمارستانی در مناطق مختلف تهران چگونه است؟

نئوپدیا: بررسی های یک مطالعه نشان داد که در میان مناطق شهری تهران، عدالت در توزیع تخت های بیمارستانی رعایت نشده است. مناطق 6، 12 و 3 بیشترین بیمارستان و مناطق 19، 21 و 15 کم ترین بیمارستان به ازای جمعیت را دارند.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، برای دسترسی عادلانه به منابع سلامت، افراد دارای نیاز بیشتر به خدمات سلامت باید از خدمات بیشتری استفاده کنند. همین طور لازم است افراد ثروتمندتر، هزینه بیشتری برای خدمات سلامت بپردازند تا همه مردم بدون هیچ تبعیضی از سطح سلامتی برابری برخوردار باشند.

بنابراین منابع سیستم سلامت مانند بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی و ارائه کنندگان خدمات سلامت مثل پزشکان، دندان پزشکان، د اروسازان و پرستان و... باید بصورت عادلانه در جامعه توزیع شوند تا امکان دسترسی منصفانه به خدمات سلامت وجود داشته باشد.

در این میان بخش قابل توجهی از بودجه سیستم سلامت به بیمارستان ها اختصاص پیدا می کند. بنا بر این توزیع تخت های بیمارستانی نیز باید متناسب با نیاز مردم جامعه باشد.

بر همین اساس پژوهشگران با انجام مطالعه ای در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸، با بهره گیری از داده های بیمارستانی وزارت بهداشت و داده های جمعیتی مرکز آمار ایران، توزیع جغرافیایی تخت های بیمارستانی شهر تهران را مورد بررسی قرار دادند.

بر اساس آمار تا آخر سال ۱۳۹۵، تعداد ۱۴۲ بیمارستان با ۲۴ هزار و ۵۳۵ تخت فعال در شهر تهران وجود داشته است. بیمارستان های خصوصی (۴۴ درصد) و بیمارستان های دانشگاهی (۳۰ درصد) بیشترین و بیمارستان های شرکت نفت (۰.۷ درصد) و بیمارستان های بنیاد شهید (۱.۴ درصد) کم ترین بیمارستان های شهر تهران را ایجاد کرده اند.

از کل تخت های بیمارستانی موجود در شهر تهران، بیمارستان های دانشگاهی (۴۵ درصد) بیشترین تخت فعال را در اختیار دارند.

در دو دهه اخیر از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۵ حدود ۳۶ بیمارستان به بیمارستان های تهران و حدود پنج هزار و ۳۱۱ تخت (۲۲ درصد) به تخت های بیمارستانی شهر تهران اضافه شده است.

حدود نیمی از بیمارستان های شهر تهران بیش از ۴۰ سال قدمت دارند. بیمارستان های سینا (۱۴۴ سال)، روان پزشکی رازی (۱۰۵ سال)، ۵۰۲ ارتش (۹۴ سال)؛ قدیمی ترین بیمارستان های شهر تهران هستند.

بر اساس بررسی های انجام شده در این مطالعه؛ به ازای هر صد هزار نفر جمعیت، ۱.۶ بیمارستان و به ازای هر هزار نفر جمعیت، ۲.۸ تخت بیمارستانی در شهر تهران وجود دارد. بنابر بررسی ها شهر تهران از لحاظ تعداد تخت بیمارستانی به جمعیت، نسبت به میانگین این شاخص در کشورهای منطقه مدیترانه شرقی و جهان، از وضعیت مطلوبی برخوردارست.

با این وجود طبق ارزیابی انجام شده، در میان مناطق شهری تهران، عدالت در توزیع تخت های بیمارستانی رعایت نشده است. بررسی های این مطالعه نشان داد که مناطق ۶، ۱۲ و ۳، بیشترین بیمارستان و مناطق ۱۹، ۲۱ و ۱۵ کم ترین بیمارستان به ازای جمعیت را دارند. همین طور مناطق ۶، ۱۲ و ۳ بیشترین و مناطق ۱۹، ۸ و ۱۵ کم ترین تعداد تخت های بیمارستانی را به ازای جمعیت دارند.

منطقه شش تهران حدود ۲۳ درصد بیمارستان ها و ۲۴ درصد تخت های بیمارستان شهر تهران را به خود اختصاص داده، در صورتیکه ۲.۹ درصد از جمعیت شهر تهران را دارا است. طبق آمار حدود نیمی از بیمارستان های شهر تهران در مناطق یک، سه، شش و ۱۲ قرار دارند.

افزایش بی رویه تخت های بیمارستانی در یک منطقه شهری منجر به افزایش میزان پذیرش های بستری غیرضروری بیماران می شود. در مقابل، کمبود تخت های بیمارستانی، منجر به کاهش استفاده از خدمات بیمارستانی و همچنین، افزایش هزینه های غیرمستقیم پزشکی بیماران بابت مراجعه به بیمارستان های سایر مناطق شهری خواهد شد که این مساله نارضایتی بیماران و افزایش هزینه های سیستم سلامت را به دنبال خواهد داشت.

بررسی های این تحقیق نشان داد که توزیع تخت های بیمارستانی در شهر تهران با بهره گیری از شاخص جینی ناعادلانه است.

محققان این پژوهش می گویند: خدمات سلامت حق اساسی مردم است. وزارت بهداشت باید بصورت ادواری به سنجش عدالت در تامین مالی، دسترسی و استفاده از خدمات سلامت بپردازد و با تدوین و اجرای سیاست ها و برنامه های مناسب، نسبت به رفع نابرابری های سلامت در جامعه اقدام نماید. بهبود عدالت در بخش سلامت مستلزم تقویت سیستم سلامت و ارتقای کارکردهای حاکمیت، تامین مالی، تولید منابع و ارائه خدمات سلامت است. افزون بر این، از آن جایی که عوامل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بر سلامتی مردم اثر می گذارد، دولت نیز باید با اجرای سیاست هایی، به تقویت عدالت در برخورداری مردم جامعه از خدمات آموزشی، اجتماعی و رفاهی بپردازد.

در انجام این مطاله علی محمد مصدق راد، حامد دهنوی و علیرضا درودی؛ پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه اردیبهشت ماه سال جاری بصورت مقاله «عدالت در توزیع تخت های بیمارستانی شهر تهران» در مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، انتشار یافته است.

منبع:

1400/02/20
11:03:34
5.0 / 5
1098
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
NeoPedia