NeoPedia
معاون علمی و فناوری تاكید كرد؛

تعداد شركتهای دانش بنیان در حوزه آب كم است

تعداد شركتهای دانش بنیان در حوزه آب كم است

به گزارش نئوپدیا معاون علمی رئیس جمهور با اشاره به اینکه باوجود داشتن ظرفیتهای خوب، عقب ماندگی تاریخی در حوزه شیرین سازی آب داریم، اظهار داشت: حوزه آب یکی از حوزه هایی است که چالش های زیادی به خاطر تحریم ها داشته است.به گزارش نئوپدیا به نقل از مهر، دکتر سورنا ستاری امروز در مراسم رونمایی از طرحهای فناورانه حوزه آب که در محل معاونت علمی و فناوری برگزار شد، با تکیه بر این که ما باید ظرفیت های بالایی در حوزه علم و فناوری در ارتباط با آب در کشور داشته باشیم، اظهار داشت: اگر این ظرفیت را داشته باشیم می توانیم در حوزه های کاهش مصرف آب و شناسایی منابع جدید آبی به خوبی ورود نماییم.
معاون علمی و فناوری با تکیه بر این که تکنولوژی به حوزه آب نفوذ کرده است و ما کمی عقب تر از سایر کشورها در این بخش هستیم، اظهار داشت: ایران از یک اکوسیستم و ظرفیت خاصی برخوردار می باشد که این اکوسیستم و ظرفیت را میتوان در دریای خزر و دسترسی به آبهای آزاد دید اما ما متاسفانه به خوبی از این ظرفیتها و سواحل استفاده نکردیم.
ستاری اظهار داشت: مأموریت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این نیست که کارهای روتین دنیا را در کشور پیاده سازی کند بلکه باید بر مبنای نیازهای کشور، راهکارهای فناورانه بومی عرضه نماید.
وی با اشاره به اینکه در سالیان اخیر پروژه هایی توسط دانش بنیان ها در زمینه شیرین سازی آب شروع شده است، اظهار داشت: باید خیلی زودتر از اینها، ورود به عرصه شیرین سازی آب در کشور ما اتفاق می افتاد و ما یک عقب افتادگی تاریخی در شیرین سازی آب داریم.
به گفته وی، در زمینه شیرین سازی آب تابحال تکنولوژی های گوناگونی در کشور توسعه داده ایم که بعضی از آنها تجاری شده و برخی دیگر درحال اجرا هستند.
وی با اشاره به اینکه بعضی از طرح های فناورانه حوزه آب با همکاری وزارت نیرو در حال انجام می باشد، بیان نمود: شیرین سازی آب در بوشهر که توسط یکی از همین دانش بنیانها با استفاده از فناوری نانو اجرایی شده، یک سیستم بی نظیر در دنیاست؛ هر چند که برخی محدودیت ها در آن مشاهده می شود ولی باید از مزایای آن بهره برداری کامل شود. همینطور غشاهای سرامیکی هم جزء مواردی بوده که توسط شرکتهای دانش بنیان بومی شده است.
ستاری با اشاره به اینکه تکنولوژی های جدیدی که در حوزه آب امروز رونمایی شده جدید هستند، بیان نمود: این طرح ها در کشور توسعه داده شده و هزینه ها را تا حد زیادی کاهش داده است.
وی اظهار داشت: دوسالی می شود که پیگیر پروژه شناسایی و استحصال چشمه های خلیج فارس هستیم.
ستاری با اشاره به اینکه بعضی از این پروژه های حوزه آب، شاید یک پروژه باشند اما به واسطه این پروژه ها فناوریهای مختلف دیگری همچون لیزر، مادون قرمز، نظامی و... توسعه داده می شوند.
معاون علمی اظهار داشت: ما حالا تکنولوژی های زیادی همچون هوش مصنوعی، فناوری اطلاعات، بیوتکنولوژی و... در بخش خصوصی داریم که در بخش نظامی استفاده می شود در صورتی که این باید برعکس باشد.
ستاری تصریح کرد: پروژه های گوناگونی در حوزه شیلات با سازمان شیلات و وزارت کشاورزی توسط دانش بنیان اجرا شده است؛ پرورش ماهی در قفس یکی از این پروژه هاست که متاسفانه این بخش هم از آن حوزه هایی به حساب می آید که دیر به آن ورود پیدا کردیم.
وی با اشاره به اینکه زنجیره پرورش ماهی در قفس در کشور کامل نیست، افزود: این عقب افتادگی در حوزه پرورش ماهی در قفس را با ظرفیتهایی می توانیم جبران نماییم در این راه وزارت کشاورزی کمک کرده تا عقب افتادگی اصلاح گردد.
ستاری با اشاره به اینکه تعداد شرکتهای دانش بنیان در حوزه آب کم است، اظهار داشت: ازاین رو ما از شرکتهای فعال در این عرصه حمایت خواهیم کرد؛ خصوصا از شرکتهایی که در زنجیره پرورش ماهی در قفس فعال اند، حمایت می نماییم.
همچنین ستاری در حاشیه این برنامه و در جمع خبرنگاران با تکیه بر این که ضروریست که شرکتهای دانش بنیان در عرصه های بین المللی فعالیت کنند، اظهار داشت: حوزه آب یکی از حوزه هایی است که چالش های زیادی به خاطر تحریم ها داشته است.
وی با اشاره به اینکه در هر حوزه ای که تحریم ها اثر گذار است شرکتهای دانش بنیان کمتری هم فعالیت می نمایند، بیان نمود: تعداد شرکتهای دانش بنیان حوزه آب محدود است بنابراین در صدد هستیم که بخش خصوصی را به این حوزه وارد نماییم.
وی اظهار داشت: در حوزه آب، شرکتهای دانش بنیان از فناوریهای قدیمی بهره مند می شوند که در حال حاضر بیشتر از ۲۰۰ شرکت دستاوردهای خویش را عرضه کرده اند.


منبع:

1400/03/23
10:01:43
5.0 / 5
1114
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
NeoPedia