NeoPedia

تاثیر كاهش و افزایش وزن بر مبتلاشدن به نارسایی زودرس تخمدان

تاثیر كاهش و افزایش وزن بر مبتلاشدن به نارسایی زودرس تخمدان

نئوپدیا: نتایج یک پژوهش نشان میدهد کاهش وزن بیش از اندازه طبیعی و افزایش وزن هر دو از عواملی هستند که می تواند بر مبتلاشدن به نارسایی زودرس تخمدان اثرگذار باشد.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، نارسایی زودرس تخمدان یکی از اختلالاتی است که می تواند زنان زیر سنین چهل سال را با مشکلات فرزندآوری مواجه سازد. زنان مبتلا به نارسایی زودرس تخمدان پیش از چهل سالگی با عدم کارایی کافی در تخمدان ها روبرو هستند.
قاعدگی در بانوانی که مبتلا به نارسایی زودرس تخمدان هستند متوقف شده و آنها با علایمی مشابه با یائسگی روبرو می شوند با این تفاوت که یائسگی بطور معمول پس از 50 سالگی اتفاق می افتد. ذخایر فولیکولی در این زنان کاهش یافته و متعاقبا با کاهش استروژن روبرو می شوند. گاهی زنان از سنین 20 سالگی مبتلا به این اختلال می شوند و با افزایش سن میزان مبتلاشدن نیز افزایش می یابد.
بنا بر آن چه در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته است، برمبنای مطالعه ای در ایران شیوع این اختلال در زنان ایرانی 3.5 در صد جمعیت عمومی گزارش شده است.
این میزان در جهان بین 1 درصد در کشورهای توسعه یافته و تا 5 درصد در کشورهای درحال توسعه اعلام شده است. عواملی همچون ژنتیک، اختلالات کروموزومی، اختلالات متابولیک، رادیو تراپی، شیمی درمانی و یا جراحی های انجام شده بر روی تخمدان و برخی عوامل سمی محیطی مثل دود سیگار دربروز این اختلال نقش دارند. با این وجود علت 75 درصد موارد این بیماری ناشناخته است.
در مطالعه ای که دکتر فهیمه رمضانی تهرانی، رئیس مرکز تحقیقات اندوکرینولوژی باروری پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، و همکارانش در ایرام انجام داده اند، کاهش وزن بیش از اندازه طبیعی و افزایش وزن هر دو از عواملی هستند که می تواند بر روی بروز این بیماری اثر داشته باشد. از آنجایی که مبتلایان به این اختلال در معرض خطر بیشتری از مبتلاشدن به بیماریهای قلبی – عروقی، پوکی استخوان، و افسردگی قرار دارند، به زنان ایرانی سفارش می شود که ضمن رعایت رژیم مناسب و حفظ تعادل در وزن، فرزندآوری را به تعویق نیندازند.
نتایج این پژوهش در مجله ی BMC Women's Health انتشار یافته است.
منبع:

1400/03/29
11:23:33
5.0 / 5
1116
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , ژنتیك
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
NeoPedia