NeoPedia

دانش باروری مردان چقدر است؟

دانش باروری مردان چقدر است؟

پژوهشگران با انجام یک طرح پژوهشی دانش باروری برخی مردان 18 تا 59 ساله را مورد بررسی قرار دادند و مشخص شد دانش باروری آنها ناکافی است.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، دانش باروری یکی از عوامل موثر بر رشد جمعیت است و می تواند میزان ناباروری در رابطه با سن یا بیماریهای منتقله از راه جنسی را کم کند. برخی شواهد حاکی از این است که دانش افراد در حوزه عوامل خطر در رابطه با باروری و نتایج تاخیر باروری کافی نیست.

با توجه به اهمیت این موضوع، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی زنجان با انجام یک مطالعه، دانش باروری مردان شهرستان زنجان را مورد بررسی قرار دادند.

یافته های این مطالعه نشان داد نمره دانش باروری مردان ۱۸ تا ۵۹ ساله ساکن شهرستان زنجان ۴۹.۷ درصد بود که به مدلول دانش ناکافی و پاسخ اشتباه به پنجاه درصد سوالات است.

این بررسی نشان داد که اثر تحصیلات و وضعیت اقتصادی در افزایش دانش باروری شایان توجه نیست. در این مطالعه مردانی که تعداد فرزندان بیشتری داشتند و سن آنها در موقع ازدواج بالاتر بود، از دانش باروری پایین تری برخوردار بودند.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ هم اکنون، تمرکز برنامه های سلامت باروری بر روی زنان است و مردان در دریافت این خدمات در حاشیه قرار گرفته اند. بدین سبب طراحی و برنامه ریزی مداخلات هدفمند برای افزایش دانش باروری مردان از طرف سیاست گذاران بهداشتی لازم است.

محققان این طرح معتقدند: باتوجه به اینکه در بعضی از شهرها و مناطق ایران، مسائل فرهنگی، اجتماعی و مذهبی وجود دارد، باید امکان ارائه مراقبت های سلامت باروری به مردان توسط مراقب هم جنس، دورا پزشکی یا شبکه های اجتماعی، توسط سیاست گذاران بهداشتی مد نظر قرار گیرد.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان « بررسی دانش باروری و عوامل جمعیت شناختی در رابطه با آن در مردان متاهل شهرستان زنجان در سال ۱۳۹۹» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و فهیمه رنجبر، حسین محمدی و کورش کمالی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی ایران در انجام آن مشارکت داشتند.منبع:

1400/03/31
23:10:31
5.0 / 5
1243
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان نئوپدیا
NeoPedia