NeoPedia
نتایج یك مطالعه نشان داد

تهدید مشاغل پر سر و صدا برای سلامت روان افراد

تهدید مشاغل پر سر و صدا برای سلامت روان افراد

نئوپدیا: پژوهشگران با انجام مطالعه ای تاثیر سر و صدای شغلی را بر روان پریشی شاغلین مشاغل پر سر و صدا بررسی کردند.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، سر و صدا یکی از عوامل فیزیکی زیان آور محیط کار است که می تواند موجب آزردگی کارکنان مشاغل شود. از مهم ترین اثرات ناشی از این مشکل می توان به اختلال خواب، بیماریهای قلبی و عروقی، اختلال عملکرد شناختی، تحریک اعصاب و استرس اشاره نمود.

با توجه به عوارض این مشکل، پژوهشگران با انجام یک تحقیق، تاثیر آزردگی ناشی از سروصدای شغلی را بر روان پریشی شاغلین بررسی کردند.

برای انجام این پژوهش ۳۲۵ نفر از شاغلین یک گروه صنعتی تولید قطعات خودرو در سال ۱۳۹۸ با بهره گیری از پرسش نامه مورد بررسی قرار گرفتند. همین طور میزان مواجهه افراد با صدای محیط کار با بهره گیری از دستگاه «دوزیمتر» اندازه گیری شد.

تمام شرکت کنندگان در این مطالعه، مرد و روزکار دائم بودند. ۱۳.۵ درصد از کل افراد در بخش اداری، ۱۳ درصد در بخش مجموعه سازی، ۱۱ درصد در واحد تولید پیچ، مهره و بست، ۱۴ درصد در واحد قالب سازی و ۱۶ درصد در قسمت دایکست و ریخته گری مشغول به کار بودند. میانگین سن افراد حدود ۳۶.۵ و میزان سابقه کاری آنها ۱۳.۵ سال بود.

بررسی های این تحقیق نشان داد که افراد شرکت کننده در این مطالعه دارای میانگین نمره آزردگی صوتی ۵.۹ هستند که این وضعیت نشان دهنده آزردگی متوسط کل جامعه است. همین طور ۴۳.۵ درصد از افراد آزردگی صوتی هشت و بیشتر را گزارش کردند که نشان دهنده آزردگی بیش از اندازه در آنها است.

نتایج حاکی از آنست که میانگین آزردگی صوتی در میان گروه های شغلی، سنی و سابقه کاری، تفاوت معناداری، دارد. مشاهدات نشان میدهد که ارتباط مثبت و معناداری بین دز سر و صدای دریافتی با آزردگی شاغلین وجود دارد.

همچنین نتایج میانگین اختلال روانی افراد نشان داد که شرکت کنندگان در این مطالعه دارای احتمال وجود یک اختلال روانی خفیف هستند.

بر اساس این بررسی ها میزان روان پریشی در گروه های مختلف شغلی، سنی و سابقه کاری متفاوت می باشد. بطوریکه نمره پریشانی روانی در بین برش کاران و پرس کاران، نسبت به سایر گروه های شغلی بیشتر است و افراد اداری کم ترین نمره روان پریشی را دارند.

پژوهشگران این مطالعه می گویند: «علی رغم محدودیت هایی از قبیل کم بودن شاغلین مورد مطالعه، در نظر نگرفتن فاکتورهایی از قبیل نگرش افراد، وضعیت سلامت و خاصیت های فردی افراد، نتایج این مطالعه تایید می کند که سروصدای شغلی ناشی از دستگاه های مختلف در صنایع، سبب آزردگی شاغلین می شوند که این می تواند وضعیت سلامت و سلامت روانی آنها را تحت تاثیر قرار دهد».

این پژوهشگران پیشنهاد می کنند: باتوجه به نتایج حاصله و شرایط غیر قابل قبول مواجهه کارکنان این گروه صنعتی با سروصدا، اجرای برنامه حفاظت شنوایی و اتخاذ تدابیر و روش های کنترل مهندسی-فنی و مدیریتی سروصدا در برخی از واحدها ضروری می باشد. تا بدین وسیله از نتایج فیزیکی و روانی سوء سروصدا در کارکنان این گروه صنعتی پیشگیری شود.

در انجام این تحقیق محمدرضا منظم اسماعیل پور، سید حجت موسوی کردمیری، سید ابوالفضل ذاکریان و میلاد عباسی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران، فائزه بلوچخانه و نستوه خانجانی فشخامی، از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بصورت مقاله علمی با عنوان «بررسی تاثیر آزردگی ناشی از سروصدا بر روان پریشی»، خرداد ماه سال جاری در فصل نامه کومش انتشار یافته است.

منبع:

1400/04/10
12:55:45
5.0 / 5
950
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
NeoPedia