NeoPedia
سورنا ستاری:

تولید ملی دغدغه همه شود

تولید ملی دغدغه همه شود

معاون علمی و فناوری رییس جمهور اظهار داشت: بدون شک شرکت های دانش بنیان و پژوهشگران جوان حوزه شیمی کشور از پتانسیل ورود به بخش های نفتی برخوردار می باشند که این اقلام را بومی سازی کنند.به گزارش نئوپدیا به نقل از معاونت علمی و فناوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری در مراسم تقدیر از ۸۴طرح راهبردی تولید بار اول اظهار داشت: باید تشکر ویژه کرد از مدیرانی که باوجود همه چالش ها و ساختارهای ناسازگار با تولید داخلی، قدم پیش گذاشتند و ظرفیت های مصوبه پشتیبانی از تولید بار اول اقلام راهبردی را در زمینه کاری خود عملیاتی کردند.
وی اشاره کرد: متاسفانه ساختار کشور ما برای سال ها برمبنای واردات پایه ریزی شده است. باید دقت کرد که واردات خط تولید از خارج کشور به مفهوم صنعتی شدن نیست. زمانی می توان چنین ادعایی کرد که طراحی و ساخت تجهیزات در داخل کشور انجام گیرد.
رئیس بنیاد ملی نخبگان در ادامه اضافه کرد: برای اعتلای پشتیبانی از تولید داخل باید مردم و قسمتی از مسئولین را مجاب کرد که تولید ملی و ایران ساخت را در اولویت ذهنی خود قرار دهند.
معاون علمی و فناوری همین طور بیان کرد: دوستی که سال ها قبل در خارج از کشور تحصیل می کرد، از همکلاسی ژاپنی خود خاطره ای تعریف کرد که برای خرید جوراب ژاپنی فاصله طولانی چند ایستگاه مترو را پیموده بود، وقتی علت را جویا شده بودند، دانشجوی ژاپنی گفته بود که باتوجه به تحصیلم در این کشور، می خواستم با خرید کالای ژاپنی به اقتصاد کشورم هم کمک کرده باشم. بدون تعارف عرض کنم به هر حال چنین طرز فکری در بین ما در ایران نهادینه نشده است و تا رسیدن به چنین جایگاهی باید تلاشی مستمر و طاقت فرسا به خرج داد.
وی با اشاره به اهمیت مصوبه پشتیبانی از تولید بار اول، اظهار داشت: خیلی از وارد کنندگان در کشور ریشه دوانده اند و به این راحتی میدان را برای کالای ایرانی خالی نمی کنند. برای مثال در تولید دستگاه سی تی اسکن شاهد بودیم که رقیب خارجی با راه اندازی جنگ قیمت و پیشنهادات وسوسه کننده تلاش داشت تا مصرف کننده را از خرید دستگاه ایرانی سی تی اسکن منصرف کند.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور همین طور اضافه کرد: تجربه کاری من و حضور در زمینه نفتی نشان میدهد که از زمان قرارداد دارسی در سال ۱۲۸۰ هجری شمسی تا کنون هیچ شرکت خارجی در زمینه نفت، مایل به انتقال فناوری به ایران نبوده و ما هر چه فناوری به دست آورده ایم در اثر تلاش متخصصان داخلی بوده است و نه لطف خارجی ها.
وی افزود: تعدادی از مدیران انتظار دارند تا شرکت دانش بنیان راساً میلیاردها تومان هزینه کند و محصول را برای بار اول تولید نماید تا به این شرکت اجازه دهند با شرکت های خارجی در مناقصه رقابت کند. چنین نگرشی موجب عدم رشد تولید داخلی می شود.
ستاری با اشاره به اهمیت قرار رفتن محصولات دانش بنیان در وندور فهرست وزارت نفت، اظهار داشت: عمده واردات صنعت نفت مواد شیمیایی است که اتفاقاً از فناوری قدیمی برخوردارست. بدون شک شرکت های دانش بنیان و پژوهشگران جوان حوزه شیمی کشور از این پتانسیل برخوردار می باشند که این اقلام را بومی سازی کنند و باید تمام ظرفیت های حمایتی دستگاه های مختلف تجمیع شود و در پشت سر این فعالان دانش بنیان قرار بگیرد.

1400/04/15
13:43:59
5.0 / 5
907
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
NeoPedia