NeoPedia

تسریع در واكسیناسیون نخستین راهكار مقابله با واریانت دلتا

تسریع در واكسیناسیون نخستین راهكار مقابله با واریانت دلتا

پژوهشگران کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-۱۹ می گویند: بهترین استراتژی جهت مقابله با واریانت دلتا، تسریع در تداوم واکسیناسیون، استفاده ازماسک، رعایت فاصله فیزیکی و اجرای دیگر اقدامات کنترلی، همچون اجرای محدودیت ها در مناطق پرخطر و بخصوص مناطق با درصد پوشش کم واکسیناسیون است و هرگونه آسان گیری و عدم رعایت پروتکل ها، نتایج پیشبینی نشده ای به همراه خواهد داشت.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، تغییر خاصیت ژنتیکی ویروس ها در طول زمان، یک پدیده طبیعی در دنیا به حساب می آید و همه ویروس ها همچون SARS-CoV-۲ در طول زمان تغییراتی را نشان می دهند. در بیشتر مواقع این تغییرات (واریانت های جدید) تاثیری در خصوصیت های اصلی ویروس نخواهند داشت، اما در موارد کمی می توانند بر خصوصیات اصلی ویروس مثل سرعت انتشار، شدت ایجاد بیماری، تأثیر واکسن ها و داروهای درمانی و حتی ابزارهای تشخیصی، تاثیرات متفاوتی داشته باشند. باآنکه در موارد زیادی تغییرت ایجادشده در واریانت های جدید، نگران کننده نیست، اما در بعضی موارد نادر، امکان دارد نگرانی هایی ایجاد نماید.

باتوجه به اهمیت واریانت های مختلف و گسترش واریانت دلتا در کشور، پژوهشگران کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-۱۹ در یک گزاره برگ اطلاعات موجود در مورد این واریانت و عملکرد واکسن ها در مقابل آنرا بررسی کردند.

سازمان جهانی بهداشت در تاریخ ۱۱ مه ۲۰۲۱، واریانت دلتا را به علت شواهد افزایش انتقال و گسترش بعنوان یک واریانت نگران کننده کووید-۱۹ در دنیا معرفی نمود. از همان زمان اعلام گردید که با عنایت به سرعت بالای انتقال این واریانت نسبت به واریانت های دیگر، انتظار می رود که بزودی به نوع غالب در دنیا تبدیل گردد.

همچنین بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها (CDC) تا تاریخ ۲۹ ژوئن ۲۰۲۱، ۹۶ کشور مواردی از نوع دلتا را گزارش کرده اند که در ۸۶ کشور تائید شده است. سازمان جهانی بهداشت اعتقاد دارد این گزارش احتمالاً باکم برآوردی همراه است؛ چونکه ظرفیت توالی یابی و استراتژی های نمونه گیری لازم برای شناسایی انواع واریانت ها در کشورهای مختلف محدود است. این در شرایطی است که برخی از این کشورها بدون توالی یابی، افزایش آمار عفونت و بستری شدن در بیمارستان را به این نوع واریانت نسبت می دهند.

آیا واریانت دلتا، علایم متفاوتی ایجاد می کند؟

طبق گزارش انگلیس و اسکاتلند، نوع دلتا امکان دارد علایم متفاوتی نسبت به سایر واریانت های کووید- ۱۹ ایجاد نماید، به صورتی که شایع ترین علایم سردرد، گلودرد و آبریزش بینی گزارش شده است. تب، سرفه و از دست دادن حس بویایی در مبتلایان به این واریانت کمتر دیده می شود.

البته شدت بیماری صرف نظر از نوع واریانت، از فردی به فرد دیگر متفاوت می باشد و به صورت کلی بیماری کووید-۱۹ با طیف گسترده ای از علایم همراه می باشد. گاهی اوقات خفیف بودن علایم بیماری می تواند به این علت باشد که فرد بیمار جوان است و سابقه ابتلای قبلی و دریافت واکسیناسیون و یا ایمنی قبلی را داشته است.

اثربخشی واکسن ها روی واریانت دلتا

نتایج مطالعه ای در اسکاتلند نشان داد که واکسن فایزر بیو ان تک و آسترازنکا بیشترین کارایی را در مقابل این واریانت دارند. کارایی واکسن فایزر کمی بیشتر از واکسن آسترازنکا گزارش شده است.

در مطالعه دیگری در انگلیس، برای واکسن فایزر بیو ان تک و آسترازنکا کارایی در مقابل واریانت دلتا گزارش شده است.واکسن مدرنا هم می تواند به اندازه واکسن فایزر بر روی این واریانت کارایی داشته باشد. طبق سفارش CDC دریافت تنها یک دوز از هرکدام از واکسن های فایزر بیو ان تک و آسترازنکا، در مقابل واریانت دلتا ۳۳ درصد کارایی داشته است؛ درحالی که برای واریانت آلفا ۵۵ درصد کارایی گزارش شده است. ازاین رو محافظت از این واریانت با تزریق یک دوز کم است.

بعضی منابع دیگر هم ذکر کردند که این واریانت نسبت به واکسن نسبتاً مقاوم است که منظور همان تک دوز واکسن است و کارایی بیشتر آنها در مقابل دو دوز واکسن دیده شده است.با توجه به این که واکسن بر این واریانت مؤثر است، شاهد افزایش و موج بزرگ مبتلا شدن و مرگ ناشی از این واریانت در مناطقی خواهیم بود که پوشش واکسیناسیون کمی دارند، مناطقی که واکسیناسیون انجام نشده و یا این که با تأخیر انجام می شود. برای مثال در جوانان که گروه در اولویت برای تزریق واکسن نیستند، مبتلا شدن به این واریانت بیشتر است.

طبق گزارش مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری های آمریکا، مناطق با پوشش کمتر از ۵ درصد واکسیناسیون ضد کووید- ۱۹ بیشتر در معرض موج جدید و افزایش موارد مبتلا شدن به این نوع واریانت از ویروس هستند.

توصیه هایی برای مقابله با واریانت دلتا در کشور

- نخستین کاری که جهت مقابله با این واریانت بایستی در کشور صورت گیرد، واکسیناسیون هر چه سریع تر تمامی گروه های پرخطر به منظور کاهش احتمال بستری شدن و مرگ است. برای اینکه این کار در کوتاه ترین زمان ممکن صورت گیرد، یکی از مهم ترین اقدامات این است که در گروه های پرخطر، کوتاه ترین زمان برای تزریق بین دوز اول و دوم در نظر گرفته شود.

- واکسیناسیون گسترده گروه های پرخطر به ما این فرصت را می دهد که اپیدمی در یک سطح قابل مدیریت حفظ شود و پس از آن به گروه های دیگر پرداخته شود. این اقدام بیشترین تاثیر را در کاهش بروز، بستری شدن و مرگ بخصوص در گروه های مسن تر دارد.

- اقدامات غیر دارویی باید کماکان در بالاترین سطح خود حفظ شود.

- نظام مراقبت ژنومیک (تعیین سکانس ژنتیکی ویروس) برای واریانت هایی که الان در گردش هستند، بالاترین اهمیت را دارد. بایستی تعدادی نمونه هر هفته بعنوان نشانگر با حجم کافی تست شوند. این نمونه ها باید از settingهای مختلف جمع آوری شوند تا از این طریق کار پایش واریانت ها شکل مطلوب تری به خود بگیرد. به منظور رسیدن به این هدف، استانهای مختلف کشور باید در این رابطه همکاری نزدیکی با آزمایشگاه مرکزی داشته باشند.
1400/04/26
09:06:21
5.0 / 5
1082
تگهای خبر: پژوهش , پژوهشگران , ژنتیك
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
NeoPedia