NeoPedia
محققان ایرانی بررسی كردند

تأثیر مشاركت پدران در مراقبت از نوزادان نارس

تأثیر مشاركت پدران در مراقبت از نوزادان نارس

پژوهشگران با انجام یک مطالعه عنوان کردند که مشارکت پدران در مراقبت از نوزادان نارس، در افزایش حس خودکارآمدی پدران و ترخیص زودهنگام نوزادان موثر است.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، تولد زودتر از موعد نوزاد نارس، و ضرورت مراقبت های فزاینده از او، باعث افزایش استرس و نگرانی در والدین می شود. بر همین مبنا پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران تأثیر مشارکت پدران نوزادان نارس، را بر پیوند با نوزاد و خود کارآمدی پدران بررسی کردند.

این مطالعه به روش مداخله نیمه تجربی در میان ۸۰ پدر نوزاد نارس (تولد زیر ۳۷ هفته) که دربخش مراقبت های ویژه نوزادان بیمارستان آرش بستری بودند، صورت گرفت و در روز سوم بستری نوزاد از پدران خواسته شد پرسش نامه تحقیق را تکمیل کنند. سپس این پدران در دو گروه مداخله و کنترل قرار گرفتند. در گروه مداخله آموزش های لازم مراقبت از این نوزادان به آنها داده می شد.

نتایج حاصل از این پژوهش نشان داد که رابطه معناداری بین مشارکت پدران در مراقبت از نوزاد و میزان پیوند و خودکارآمدی آنان قبل و پس از مطالعه وجود دارد. همینطور بین طول مدت بستری و نمره پیوند رابطه عکس وجود دارد.

بدین ترتیب هرچه میزان مشارکت پدر در مراقبت از نوزاد بیشتر باشد، احساس خودکارآمدی در آنان افزایش می یابد و این مسئله می تواند به ترخیص زود هنگام منجر شده و از بستری مجدد نوزادان پیشگیری کند.

پژوهشگران این مطالعه پیشنهاد می کنند که توجه مراقبین بهداشتی به نقش مهم و اثرگذار پدر بیشتر معطوف شود تا با استفاده از نیروی پدران از مزایای این مشارکت بهره مند شده و به دنبال آن سیستم بهداشت و جامعه هم منتفع شود.
نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی تأثیر مشارکت پدران نوزادان نارس برپایه اصول مراقبت تکاملی بر پیوند با نوزاد و خود کارآمدی آنان» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و ژیلا میرلاشاری از دانشگاه علوم پزشکی تهران مجری اصلی این طرح تحقیقاتی است.

منبع:

1400/04/27
11:29:39
5.0 / 5
1044
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
NeoPedia