NeoPedia
نتایج یك مطالعه نشان داد

روشی موثر برای بهبود افراد دارای اختلال پانیك

روشی موثر برای بهبود افراد دارای اختلال پانیك

به گزارش نئوپدیا نتایج یک تحقیق نشان داده است استفاده از روش سایکودرام بر تنظیم هیجانات مثبت و منفی افراد مبتلا به اختلال پانیک موثر بوده است.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، اختلال پانیک همچون اختلالات اضطرابی است که علائمی همچون تپش قلب، تنگی نفس، سرگیجه، حالت تهوع، احساس خفگی و مرگ قریب الوقوع دارد. تنظیم هیجانی همچون مولفه های روان شناختی است که نقش مهمی در اختلال اضطراب دارد. مداخله سایکودرام، روشی همراه با ایفای نقش است که فرد می آموزد هیجانات خویش را ابراز، تعدیل و کنترل کند. محققان در پژوهشی با عنوان اثربخشی مداخله سایکودرام بر تنظیم شناختی هیجانات مثبت و منفی در افراد دارای اختلال پانیک، این مورد را بررسی نموده اند.
در این پژوهش آمده است: « سایکودرام روشی با شکلی نمایشی در روان درمانی است که در آن، مشکلات عاطفی یا رفتاری بیماران و درمان جویان با استفاده از فنون تئاتری، ریشه یابی و حل و رفع می شود. روش پژوهش حاضر، از نوع نیمه آزمایشی است که با طرح پیش آزمون، پس آزمون همراه با گروه کنترل انجام شد. جامعه آماری متشکل از تمام افراد دارای اختلال پانیک رجوع کننده به مراکز مشاوره و روان شناختی شهر یزد در سال ۱۳۹۸ بود.»
نویسندگان این مقاله می گویند: « با عنایت به سوابق موجود در پرونده افراد مبتلا به اختلال پانیک که در مراکز مشاوره و روانشناختی شهر یزد موجود بود و با تشخیص متخصص روانپزشک و هم انجام مصاحبه و تایید بیماری و حملات پانیک در چند ماه اخیر، ۳۰ نفر از جامعه آماری با عنایت به امکانات تیم تحقیق و به صورت در دسترس انتخاب شدند و به صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل قرار گرفتند.»
همچون ملاک های ورود به تحقیق شامل داشتن اختلال پانیک به تشخیص روانپزشک، جنس مذکر بودن، محدوده سنی ۲۵ تا ۴۰ سال و دریافت نکرده مداخله همزمان دیگر بود.
ابزارهای این پژوهش، پرسش نامه تنظیم هیجان گرانفسکی و بسته ی آموزش سایکودرام بود. پرسشنامه ی تنظیم هیجان گرانفسکی، یک پرسشنامه ی چندبعدی است که در آن از فرد خواسته می شود تا واکنش های خویش را در رویارویی با تجارب تهدیدآمیز و رویدادهای استرس زای زندگی که اخیرا تجربه کرده است، به وسیله ی پاسخ به پنج پرسش ارزیابی کند.
بسته ی آموزش سایکودرام متناسب با شدت نشانه ها و تنظیم هیجانات در افراد دارای اختلال پانیک، شامل ده جلسه ی ۴۵ دقیقه ای طراحی شده است که در آن از روش های مختلف تاتر و ابزار و وسایل درمانی استفاده می شود. در جلسه ی اول، ابتدا اعضای گروه با یکدیگر و همینطور با آزمونگر آشنا شدند و توضیحاتی درباره سایکودرام، فنون آن، قوانین و ساختار کلی فرایند تحقیق بیان شد.
در جلسه دوم، ضمن اعتمادسازی و انجام تمرینات پرورش بیان، به افراد کمک شد در راه برقراری گفتگو و طرح مساله با یکدیگر و با مربی قرار گیرند. از جلسات سوم تا هشتم بر تمرینات تمرکزی، استفاده از شیوه غیرکلامی برای آگاهی از احساسات، آشنایی با زبان تن، کوشش برای بروز توانایی های ذهنی به روش خلاقانه و آگاهی نسبت به هیجانات خود و دیگران، تقویت احساساتی همچون شادی و غم و غیره، تمرینات گفتاری و رفتاری تاکید گردید. در جلسات نهم و دهم بر روی ترغیب اعضا به بازگویی مشکلات خود در چارچوب ایفای نقش و به کارگیری فنون سایکودرام و مشارکت اعضا بعنوان یاور کمکی در فرایند اجرا و تمرینات رفتاری تمرکز شد.
یافته های این مطالعه نشان داد، آموزش سایکودرام بر راهبردهای شناختی مثبت تنظیم هیجانی افراد مبتلا به اختلال پانیک موثر است.
محققان در این مقاله می گویند: « نتایج پژوهش نشان داد مداخله روش سایکودرام به تفاوت آماری معنادار بین گروه آزمایش و کنترل منجر گردیده است، به صورتی که استفاده از روش سایکودرام در گروه آزمایش بر راهبردهای تنظیم شناختی هیجانات مثبت و منفی افراد مبتلا به اختلال پانیک موثر بود.»
در این پژوهش آمده است: « احیانا مهم ترین دلیل اثربخشی سایکودرام، نمایش محور بودن آن است که با فراهم سازی امکان بازسازی موقعیت های هیجانی منفی و اضطراب آور و با تمرین های مکرر نمایشی به فرد کمک می نماید برای حل آن ها گام بردارد. نتایج این پژوهش نشان داد افراد گروه تجربی بعد از آموزش، تنظیم هیجانات و کنترل هیجانی خود را بالا بردند و قادر به مهار و کنترل هیجانات و تمایلاتی بودند که باعث تشدید اختلال پانیک بود. میتوان دریافت که جلسات آموزشی و درمانی سایکودرام، سازنده، مفید و کارساز بوده است و با تایید فرضیات پژوهش میتوان ادعا کرد که آموزش سایکودرام بر تنظیم هیجانات مثبت و منفی در افراد دارای اختلال پانیک موثر و مفید بوده است.»
این پژوهش توسط احمد احمدی، از گروه تکنولوژی آموزشی دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبایی، محسن سعیدمنش، فاطمه کاظمی و فرنگیس دمهری، از گروه روان شناسی دانشکده علوم انسانی دانشگاه علم و هنر یزد، انجام شده است. مقاله ی حاصل از این مطالعه در چهارمین شماره ی دوره ی چهاردهم مجله ی دانشگاه علوم پزشکی قم به چاپ رسیده است.
منبع:

1400/05/02
23:24:57
5.0 / 5
933
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , پژوهشی , تقویت
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
NeoPedia