NeoPedia

روشی برای کاهش درد و اضطراب مادران بعد از سزارین

روشی برای کاهش درد و اضطراب مادران بعد از سزارین

نئوپدیا: پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با انجام یک مطالعه تاثیر ماساژ پا با اسانس پرتقال را بر کاهش درد و اضطراب جراحی سزارین، بررسی کردند.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، کنترل درد و اضطراب بعد از عمل، موضوع بسیار مهم در زنان تحت جراحی سزارین است. درد و اضطراب منجر به افزایش طول مدت بستری در بیمارستان و خستگی و افسردگی مادر و همین طور تاخیر در برقراری ارتباط مناسب مادرو نوزاد می شود.

با توجه به اهمیت این موضوع؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با انجام یک مطالعه، تاثیر ماساژ آروماتراپی با روغن اسانس پرتقال را بر درد و اضطراب بعد از جراحی سزارین مورد بررسی قرار دادند.

برای این منظور تعداد ۸۰ نفر از مادرانی که تحت جراحی سزارین قرار گرفته بودند بصورت تصادفی به دو گروه مداخله (ماساژ پا با روغن اسانس پرتقال) و کنترل (ماساژ پا بدون روغن اسانس پرتقال) تقسیم شدند. پژوهشگران میزان درد و اضطراب آنها را در سه زمان؛ قبل، بلافاصله بعد و یک ساعت بعد از ماساژ پا، با بهره گیری از پرسش نامه های استاندارد اندازه گیری کردند.

نتایج این بررسی نشان داد که نمره درد و اضطراب هر دو گروه پیش از مداخله، تفاوت قابل توجهی نداشت؛ اما بلافاصله بعد از مداخله نمره درد و اضطراب در هر دو گروه در مقایسه با پیش از مداخله کم شده بود. درمورد درد این اختلاف معنادار نبود؛ اما در گروه مداخله کاهش بیشتری در نمره اضطراب مشاهده شد. یک ساعت بعد از مداخله، نمره اضطراب گروه مداخله و کنترل؛ نسبت به مرحله اول اندازه گیری؛ به ترتیب کاهش و بالا رفته بود. نمره درد و اضطراب گروه مداخله و کنترل یک ساعت بعد از مداخله بطور مدلول داری با یکدیگر متفاوت بودند بطوریکه نمره گروه مداخله بطور معناداری کمتر از گروه کنترل بود.

پژوهشگران این تحقیق می گویند: کاهش درد و اضطراب زنان تحت جراحی سزارین، موجب افزایش کیفیت زندگی مادر و نوزاد و بهبود وضعیت عملکرد بدنی و کاهش مدت بستری در بیمارستان و افزایش رضایتمندی مادر می شود. به همین دلیل سفارش می کنند که در مراقبت های بعد از عمل؛ روش ماساژ آروماتراپی با روغن اسانس پرتقال مورد توجه واقع شود.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی تاثیر ماساژ پا با روغن اسانس پرتقال بر نمره درد و اضطراب زنان تحت جراحی سزارین» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و نسترن نوروزی، فاطمه مبارکی، علی عباسی، رضا محمد پورهدکی، سید محمد میرحسینی، محمد حسن بصیری نژاد؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در انجام آن مشارکت داشتند. این یافته ها بصورت مقاله علمی انتشار یافته و بوسیله لینک زیر قابل دسترسی است:
Effect of aromatherapy massage by orange essential oil on post-cesarean anxiety: a randomized clinical trial


منبع:

1400/07/25
08:30:25
5.0 / 5
540
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
NeoPedia