NeoPedia
یك مقام مسئول خبر داد؛

استقبال وزارت بهداشت از تولید داخل دارو

استقبال وزارت بهداشت از تولید داخل دارو

مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو به تولید داخل و صادرات دارو تاکید کرد و اظهار داشت: وزارت بهداشت از این مورد حمایت می کند.به گزارش نئوپدیا به نقل از مهر، سیدحیدر محمدی امروز در مراسم رونمایی از داروی درمان روماتوئید آرتریت ساخت یک شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه بازار دارویی کشور پارسال حدود ۳۵ هزار میلیارد بوده است، اظهارداشت: با شیوع ویروس کرونا، ۲۰ درصد این میزان دستخوش تغییر شده است.

وی با اشاره به اینکه ۹۹ درصد بازار دارویی کشور از نظر عددی در ارتباط با تولید داخل است، اظهار داشت: در سال ۲۰۲۰ ارزش داروهای بیوتک حدود ۲۵۳ میلیارد دلار بود و امسال میلادی ارزش داروهای بیوتکنولوژی به بیشتر از ۳۰۰ میلیون دلار رسیده است.
محمدی خاطرنشان کرد: تولید واکسن کووید_ ۱۹ انقلابی در حوزه بیولوژی به وجود آورده است.
به گفته وی ۱۰ درصد بازار دارویی در ارتباط با داروهای بیولوژیک است و ۴ درصد آن در ارتباط با داروهای تولید داخل می شود.
مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با تکیه بر این که این عدد روند صعودی دارد، اظهار داشت: سخت ترین کار برای رگولاتور این است که باید تمام قد از تولیدات داخل حمایت کند.

وی با تکیه بر این که ازاین رو به سراغ تولیدکنندگان رفتیم، اظهار داشت: در ابتدای انتشار کرونا شاهد بودیم که اگر تولید داخل سه نوع داروی کرونا را نداشتیم زمین می خوردیم و این در شرایطی است که در نیمه ۱۴۰۰ حدود ۶ هزار میلیارد تومان برای داروی رمدسیویر و ۶۰۰ میلیارد تومان برای داروی توسیلیزومب و ۷۰۰ میلیارد تومان برای فاویپیراویر صرف شد.

محمدی با اشاره به اینکه بیشتر از ۲۵ درصد بازار دارویی کشور را این سه داروی کرونا به خود اختصاص داد، اظهار داشت: اگر تولید داخل نبود نمی توانستیم این داروها را تولید نماییم و این اهمیت مبحث را نشان می دهد، البته باید سختگیری ها در کیفیت دارو را داشته باشیم.

وی اظهار داشت: سازمان غذا و دارو حامی صادرات است و بخشی از چالش های حوزه تولید دارو با صادرات مرتفع می شود، چون که شرکت ها برای صادرات باید استانداردها را پاس کنند.
عضو هیئت مدیرعامل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان داروهای بیوتکنولوژی هم در این مراسم عنوان کرد: گروه بالینی در کنار گروه علوم پایه، تفکرات تولید داروی نو ترکیب را به نتیجه رساندند و از نظر کیفیت از نمونه های خارجی چیزی کم نداریم. رگولاتوری کشور سخت گیری بسیاری در بررسی و تایید داروها دارند.

بهبودی خاطرنشان کرد: متاسفانه به التماس کردن عادت کرده ایم اما حالا کمی رویه تغییر کرده است. روزی از معاونت علمی با ما تماس گرفتند تا از محصول گرایی به شرکت گرایی سوق پیدا نماییم و این گونه دعوت از شرکتهای دانش بنیان برای ما بی سابقه بود و از ما درخواست نمودند برای پشتیبانی از ایده ها وارد عمل شویم.

عضو هیئت مدیرعامل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان داروهای بیوتکنولوژی اظهار داشت: ۴۰- ۵۰ داروی بیوتکنولوژی برای تولید در اولویت قرار گرفتند و مقرر شد تولید شوند و امروز شاهد رونمایی از این داروها هستیم.
وی خاطرنشان کرد: متاسفانه شاهد مهاجرت بودیم و مقرر شد به این نخبگان وام اختصاص دهیم و در نتیجه آن واکسن پاپیلوما و آنفلوآنزا تولید شد.
بهبودی اضافه کرد: پیش از این فقط ۲۱ داروی بیوتکنولوژی تولید داشتیم و داروها وارد لیست نمی شدند و به اصلاح سوزن تولید روی ۲۱ مورد گیر کرده بود و حالا این سوزن آزاد شده است و الان ۲۷ داروی بیوتکنولوژی دنیا در ایران تولید می شود.

بهبودی بیان نمود: حالا شرایط بگونه ای است که معاونت علمی و سازمان غذا و دارو به سراغ تولیدکنندگان می روند. ۹۹۳ نفر در شرکتهای بیوتکنولوژی فعالیت می نمایند و در ۱۰ سال آینده می توانند رشد خوبی داشته باشند.
عضو هیئت مدیرعامل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان داروهای بیوتکنولوژی اظهارداشت: در تولید واکسن، توقف رشد در تولید را داشتیم و از سال ۱۳۵۰ تولید ما در عمل متوقف شده بود.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون واکسن های مهم را در ایران تولید کرده ایم و حمایت های خوبی صورت گرفته است. امیدواریم واکسن روتاویروس تا آخر ۱۴۰۰ تولید و وارد بازار شود.

بهبودی اظهار داشت: در بیوتکنولوژی صنعت داریم و در ۴ سال آینده در درآمد ناخالص ملی سهم خواهیم داشت. امیدواریم در سال آینده تعداد محصولات دانش بنیان به ۳۰ مورد برسد.

1400/08/08
09:10:36
5.0 / 5
1122
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
NeoPedia