NeoPedia

تصویربرداری آنی از سلول ها با نازک ترین آشکارساز اشعه ایکس جهان

تصویربرداری آنی از سلول ها با نازک ترین آشکارساز اشعه ایکس جهان

به گزارش نئوپدیا محققان موفق به تولید نازک ترین آشکارساز اشعه ایکس جهان شده اند که تشعشع انرژی را به اشکال بصری و الکترونیکی مبدل کرده و تصویربرداری از سلول های بدن را ممکن می کند.به گزارش نئوپدیا به نقل از نیواطلس، این دستگاه که توسط پژوهشگران استرالیایی ساخته شده برای اولین بار تصویربرداری با کیفیت از پروتئین های مرطوب بدن و سلول های زنده را ممکن می کند و این کار را به صورت آنی و لحظه به لحظه انجام می دهد.
این دستاورد علمی انقلابی در زمینه تصویربرداری با استفاده از اشعه ایکس ایجاد خواهد نمود و لایه برداری مبتنی بر فلزات نام گرفته است. محققان می توانند از این طریق عکس برداری را باکیفیت بسیار بالا در سطوحی بزرگ و با کنترل ضخامت و مقیاس سوژه انجام دهند. در این روش از انرژی فوتون کمتری جهت بررسی پروتئین های مرطوب و سلول های زنده استفاده می شود.
برای تحقق این روش عکس برداری از نانوصفحات معروف به اس ان اس استفاده شده است. نازک ترین آشکارسازهای اشعه ایکس که تابحال ساخته شده اند بین ۲۰ تا ۵۰ نانومتر ضخامت دارند، در حالیکه آشکارسازهای SnS این تیم کمتر از ۱۰ نانومتر ضخامت دارند.
این آشکارسازها به سرعت و در عرض چند میلی ثانیه قادر به عکس برداری هستند و در عین اسکن کردن سلول های بدن می توانند به صورت همزمان کار عکس برداری را هم انجام دهند. این مسئله کیفیت تصاویر و قابلیت استناد به آنها برای تصمیم گیری های پزشکی و تشخیص بیماری ها را زیاد می کند.
البته برای تبدیل این سیستم به یک سیستم مقرون به صرفه و قابل حمل جهت استفاده بالینی، کارهای بسیار بیشتری باید صورت گیرد و هنوز معلوم نیست این فرآیند چه مدت به طول بینجامد.

1400/08/19
12:18:27
5.0 / 5
795
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
NeoPedia