NeoPedia

پارچه های سه بعدی بافته شده از نخ شیشه تولید شد

پارچه های سه بعدی بافته شده از نخ شیشه تولید شد

معاونت علمی و فناوری اعلام نمود که پژوهشگران موفق به تولید پارچه سه بعدی بافته شده با نخ شیشه شدند که به این واسطه ایران در میان 5کشور تولید کننده قرار گرفت.به گزارش نئوپدیا به نقل از معاونت علمی و فناوری، بومی سازی پارچه سه بعدی بافته شده از نخ شیشه توسط پژوهشگران یک شرکت دانش بنیان، ایران را در میان ۵ کشور سازنده ماشین آلات و تولیدکننده منسوجات پیشرفته در سطح جهان قرار داده است.
این پارچه ها در تعداد معدودی از کشورهای صنعتی، بعنوان یک فناوری سطح بالا شناخته می شود. اما هم اکنون، فعالان فناور یک شرکت دانش بنیان بعد از یک دهه، توانستند به بافت صنعتی این نوع پارچه دست یابند و آن را ثبت اختراع کنند.
کاربردهای این محصول در صنعت ساختمان، حمل و نقل، راه، و ترابری، صنعت آب و فاضلاب، نفت و پتروشیمی، ساخت کانکس ها، اتاقک ها و پناه گاه های کامپوزیتی، سازه ها و مستحکم سازی آنها، گلخانه های صنعتی، عمران و تاسیسات شهری، محافظت از دیواره های بتنی نمایان می شود.
قیمت پایین محصولات ایران ساخت باعث شده است تا کاربرد آن در امور ساختمانی و خصوصاً کف و سقف ساختمان ها کاملاً موضوعیت داشته باشد.
همچنین با خاصیت های منحصر به فرد این محصول مانند سبکی و تحمل بار بسیار بالا، سهولت شکل دهی، عایق خوب صوتی، حرارتی، و رطوبتی، مقاومت در مقابل خوردگی و پوسیدگی، سرعت بالای اجرا، مقاوم در مقابل زلزله؛ کاهش شدید مصرف انرژی، زمینه تحولی در صنعت ساخت و ساز کشور برقرار شود.
عرضه این محصول در جهان کاملاً جدید است و عمر حضور پارچه های سه بعدی از بافت شیشه در بازار جهانی، از دو دهه فراتر نمی رود. حدود ۲۰ سال است که فناوری آن، در اختیار چند کشور معدود قرار دارد و این شرکت دانش بنیان، تنها دارنده اختراع و مجوز این محصول در ایران محسوب می شود.
بازار جهانی این محصولات تا حالا بواسطه قیمت بالای این محصول در دنیا بیشتر معطوف به کاربردهای خاص و سطح بالا مانند صنایع هوا-فضا و دریایی و زیرسطحی، بدنه هواپیماهای سبک رادارگریز و بدنه قایق های سبک و تندرو، پوشش برای زیر سطحی ها و ماهواره ها بوده است، اما با افزایش حجم تولیدات، کاربردهای آن به سایر صنایع بزرگ نیز تعمیم پیدا می کند.
قیمت پارچه های تولیدی این شرکت برمبنای نوع، معادل یک سوم تا یک چهارم رقبای خارجی آنست. بنابراین، خیلی از کاربردهای پارچه های بافته شده از نخ شیشه به ویژه نوع سه بعدی آن که در خارج از ایران پر هزینه است، با بهره گیری از پارچه های تولیدی ایران ساخت بسیار باصرفه خواهد شد.
بخش ساختمان کشور باتوجه به گرفتن تاییدیه نظریه فنی از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، همین طور انجام موفقیت آمیز پروژه های نمونه، خواهد توانست تقاضای گسترده ای را برای صفحات کامپوزیتی شرکت فراهم آورد. تنها در زمینه ساختمان سالانه بیش از سیصد هزار مترمربع تقاضا در این عرصه پیش بینی می شود که شرکت باتوجه به دانش فنی خود کاملاً قادر به تامین آنست.

1400/09/01
16:21:54
5.0 / 5
466
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
NeoPedia