NeoPedia
معاون وزیر علوم:

تلاش نماییم درآمد اختصاصی دانشگاه ها از محل تحقیقات کاربردی افزایش یابد

تلاش نماییم درآمد اختصاصی دانشگاه ها از محل تحقیقات کاربردی افزایش یابد

معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: باید تحقیقات دانشگاه ها به سمت کاربردی شدن پیش رود و تولید ثروت کند تا دانشگاه ها بتوانند با کسب درآمد و ایجاد توسعه، استقلال پیدا کنند.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، دکتر علی خطیبی در آیین معارفه سرپرست دانشگاه شاهرود ضمن اشاره به این که دانشگاه صنعتی شاهرود منابع درآمد اختصاصی بسیار خوبی دارد اما باید توسعه پیدا کند، اظهار داشت: خیلی از دانشگاه های بزرگ دنیا از بودجه عمومی برای پیشبرد اهداف خود استفاده نمی کنند، کسب درآمد آنها از محل فروش حاصل از تحقیقات و پژوهشها است و از این راه ثروت آفرینی می کنند.
وی با اشاره به اینکه در دانشگاه های پیشرفته با این مدل پیشرفت، از هر ۵۰۰ مقاله یکی تبدیل به نوآوری، کسب و کار جدید و اشتغال آفرینی می شود، افزود: در دانشگاه های ایران با این شاخص فاصله بسیاری داریم و این امر یک زنگ خطر بزرگ است و باید بهبود این شرایط سرلوحه مدیریت علمی دانشگاه ها قرار گیرد.
دکتر خطیبی با اشاره به اینکه برای تحقیقات هیچ مرزی وجود ندارد، خاطرنشان کرد: دانشگاه صنعتی شاهرود می تواند در سطح دنیا درخشان تر ظاهر شود به شرط آنکه در این راه قرار گیرد.
به نقل از دانشگاه صنعتی شاهرود، دکتر خطیبی افزود: فشار فزاینده بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی، بهره وری پایین بنگاه های اقتصادی و از سوی دیگر رشد سرسام آور هزینه های تولید، پیش از این که بحران اقتصادی باشد نشان دهنده این است که دانشگاه ها به رسالتی که داشتند خوب عمل نکردند.
معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه دانشگاهی در تراز انقلاب است که از روش های سنتی و آموزش مطلق بیرون آید، عنوان کرد: دانشگاهی که دغدغه معیشت مردم را دارد و ایجاد شغل می کند در راه تحول قرار می گیرد و در دوره جدید؛ وزارت علوم با تاسیس معاونت نوآوری و فناوری؛ اهتمام ویژه ای دارد تا با همکاری و همراهی روسای دانشگاه ها این امر محقق شود.
دکتر خطیبی با اشاره به اینکه رشد دانشگاه صنعتی شاهرود در چند سال گذشته چشم گیر بوده است، خاطرنشان کرد: سه رکن اساسی اعضای هیات علمی، یاوران علمی و دانشجویان، باید با مدیریت دانشگاه همراه باشند و اگر این هم افزایی وجود داشته باشد، دسترسی به اهداف دراز مدت آسان تر می شود.1400/09/20
15:27:51
5.0 / 5
564
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , تولید , دانشگاه
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
NeoPedia