NeoPedia
معاون وزیر بهداشت:

نتایج تحقیقات باید در دسترس متخصصان و آحاد جامعه قرار گیرد

نتایج تحقیقات باید در دسترس متخصصان و آحاد جامعه قرار گیرد

نئوپدیا: معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ضمن اشاره به اهمیت فراهم کردن امکان دسترسی پژوهشگران به مجلات بین المللی، به لزوم در دسترس قرار گرفتن نتایج تحقیقات برای متخصصان و عموم جامعه تاکید نمود.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی، در نشست ارائه گزارش کمیسیون نشریات علوم پزشکی کشور که با حضور دکتر علی اکبری ساری؛ دبیر کمیسیون نشریات علوم پزشکی و دکتر علی علیزاده؛ مشاور معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، برگزار شد، با تاکید بر اینکه باید مجلات متناسب با نیاز جامعه علمی و در جهت رفع مشکلات بهینه سازی شود، اظهار داشت: کمیسیون نشریات علوم پزشکی کشور باید برنامه عملکرد تدوین کند و با تعیین شاخص هایی که مبتنی بر زمان بندی کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت است، اقدام نماید. با وجود چنین برنامه و شاخص هایی، امکان بررسی و اندازه گیری عملکرد کمیسیون هم فراهم می شود.

وی با اشاره به اینکه باید وظایف، به دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور سپرده شود، اشاره کرد: به کمیسیون اختیارات و ابزارهای لازم جهت اعمال آنها داده خواهد شد تا طبق ملاحظات موجود عمل کنند و در مقابل انتظار پاسخگویی هم داریم.

وی ضمن تاکید بر نمایه کردن مجلات علوم پزشکی کشور در Scopus، PubMed، ISI، Google Scholar، ISC، Proquest، DOAJ، اظهار داشت: باید امکان دسترسی پژوهشگران کشورمان به مقالات چاپ شده در مجلات معتبر بین المللی برقرار شود. هم اکنون نه فقط مقالات در دسترس پژوهشگران نیست، بلکه فرد نویسنده مقاله هم بعد از چاپ آن در نشریات بین المللی باید نسخه نهایی را خریداری کند.

دکتر پناهی با اعلان اینکه نتایج تولید دانش باید در دسترس متخصصان و آحاد جامعه قرار گیرد، اشاره کرد: مقالات باید کاربردی و در امتداد رفع نیاز جامعه باشد، حتی در مواردی هم که نتایج تحقیقات جنبه عمومی دارد باید به اطلاع عموم جامعه هم رسانده شود. هر دو در جایگاه خود دارای اهمیت است.

گفتنی است، در این جلسه درباب مطالبی همچون توجه به بحث اخلاق در انتشار، شفاف سازی مجلات به لحاظ عمومی و تخصصی، بازبینی مجدد و به روز شدن اساسنامه کمیسیون نشریات علوم پزشکی، برگزاری مستمر جلسات کمیسیون نشریات حتی بصورت وبینار و غیرحضوری، اعطای رتبه علمی- پژوهشی و موافقت اصولی با حفظ استانداردها و رعایت شفافیت به شکلی که رتبه ها با ارزش و کاربردی باشند و منجر به تغییر رفتار مجلات نیز شود، بحث و تبادل نظر شد.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت؛ همچنین، بازبینی در انتخاب اعضای کمیسیون و کمیته های تخصصی، مشخص کردن وزن کمیته های تخصصی جهت اعطای رتبه علمی- پژوهشی، تهیه و ایجاد نقشه راه برای مجلات و ماموریت محور بودن آنها، تاسیس نشریه جدید در دانشگاه ها بصورت نظام مند و هدفمند و حمایت مالی و فنی از نشریات دانشگاهی به ویژه نشریات نمایه شده، از دیگر نکات مطرح شده در این جلسه بود.

منبع:

1400/09/24
17:31:03
5.0 / 5
557
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
NeoPedia