NeoPedia
در نشست معاونان پژوهشی دانشگاه های بزرگ كشور مطرح شد

نقش شورای معاونان پژوهشی برای اجرای تصمیمات

نقش شورای معاونان پژوهشی برای اجرای تصمیمات

مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی وزارت علوم، شورای معاونان پژوهشی دانشگاه ها را یک شورای مشورتی توصیف کرد که تصمیمات آن به سایر دانشگاه ها نیز تسری خواهد یافت.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا دکتر عبدالساده نیسی امروز در چهل و چهارمین نشست معاونان پژوهشی دانشگاه های بزرگ، شورای معاونان پژوهشی دانشگاه های بزرگ کشور را زمینه ارتباط دانشگاه ها با وزارت علوم دانست و اضافه کرد: بدین جهت شورای معاونان پژوهشی یک شورای مشورتی برای حوزه های پژوهش و فناوری است و هر تصمیمی که در این شورا اتخاذ می شود به سایر دانشگاه ها نیز تسری خواهد یافت.
وی با اعلان اینکه ۶ نفر از اعضای شورای معاونان پژوهشی در مناطق دهگانه آموزش عالی حضور دارند، اظهار نمود: این اعضا می توانند تصمیمات این شورا را در مناطق خود اجرائی کنند.
در این جلسه همین طور تعدادی از معاونان پژوهشی نظرات خودرا ارائه کردند.
دکتر فاطمه ثقفی، دانشیار دانشکده مدیریت و رییس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد و تامین منابع علمی دانشگاه تهران تعامل با دانشگاه ها و دانشکده های سراسر کشور را از برنامه های دانشگاه تهران برای سهولت در دسترسی به منابع علمی دانست و اظهار نمود: دانشگاه تهران منبع عظیمی از اطلاعات و منابع را در اختیار دارد و ما در پی این هستیم که یک همگرایی میان همه دانشگاه های بزرگ کشور دراین زمینه ایجاد نماییم.
داود یونسیان، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علم و صنعت ایران نیز از آمادگی دانشگاه برای توسعه فناوری و تعاملات صنعتی در زمینه های سیاست گذاری و تدوین بخشنامه ها آگاهی داد.
سید جلال دهقانی فیروز آبادی، معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی نیز با ابراز امیدواری از این که در مدیریت جدید وزارت علوم، شورای معاونان پژوهشی دانشگاه های بزرگ کشور فعال تر عمل کند، اظهار داشت: برای این امر نیاز است تا برای این شورا دستور کار جدیدی تدوین شود.
وی با تاکید بر ضرورت انجام تحقیقات مشترک میان دانشگاه ها، اشاره کرد: علاوه بر آن لازم است برای طرح های تحقیقات پیوست فرهنگی-اجتماعی تدوین شود؛ چونکه همانطور که شاهدیم ۹۰ درصد از چالش های کشور در زمینه علوم انسانی است و این در حالیست که دراین زمینه کمترین توجهی نمی گردد.
دهقانی با اشاره به نقش دانشگاه علامه طباطبایی در مرجعیت علمی کشور در زمینه علوم انسانی، تصریح کرد: در مدیریت جدید این دانشگاه مرجعیت کشور در علوم انسانی در اولویت قرار گرفته است و الان ما لازم داریم که این امر از حالت شعاری خارج و به حوزه عملیات وارد شود.
معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه هم اکنون علوم انسانی اولویت اول دانش آموزان نیست، اظهار داشت: جایگاه علوم انسانی در کشور باید تبیین شود.
دکتر مهدی فکور ثقیه، معاون پژوهشی دانشگاه تهران با اشاره به وضعیت بودجه پژوهشی در لایحه ۱۴۰۱، اظهار داشت: باتوجه به بحث حقوق و مزایا، بنظر می رسد که در وضعیت فعلی، اعتبارات پژوهشی گردش لازم را نداشته باشد.
دکتر محمدرضا موحدی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف نیز در این نشست با ابراز نگرانی از اختصاص اعتبارات پژوهشی دانشگاه های کشور، تصریح کرد: باید هر چه سریع تر به این مساله رسیدگی شود؛ چونکه این امر آینده پژوهشی کشور و خصوصاً ارتباط دانشگاه با صنعت را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
وی با اشاره به تفکیک معاونت پژوهشی و فناوری در وزارت علوم، اظهار نمود: جا داشت که این جلسه با حضور هر دو معاونت برگزار می شد؛ چون این نگرانی وجود دارد که با تفکیک این معاونت، جدایی بین دو حوزه پژوهش و فناوری ایجاد شود.1400/10/13
09:23:23
5.0 / 5
335
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
NeoPedia