NeoPedia
در یك مطالعه عنوان شد

کاهش التهابات پوستی ناشی از پرتودرمانی با ژل سیاه دانه

کاهش التهابات پوستی ناشی از پرتودرمانی با ژل سیاه دانه

پژوهشگران با انجام یک مطالعه بر روی بیماران مبتلا به سرطان پستان که تحت پرتودرمانی قرار داشتند، عنوان کردند که ژل حاوی عصاره سیاه دانه می تواند التهابات پوستی ناشی از پرتودرمانی را کم کند.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، پرتودرمانی یا رادیوتراپی؛ یک درمان اساسی برای بیماران مبتلا به سرطان پستان است و می تواند خطر عود موضعی بیماری را کاهش داده و تأثیر مفیدی بر بقای بیماران دارد.

با این وجود؛ این نوع درمان دارای عارضه جانبی است. درماتیت یا التهاب پوست؛ عارضه شایعی است که در اثر پرتودرمانی ایجاد می شود و می تواند شدت متفاوت از خفیف تا حاد داشته باشد. این نوع التهاب امکان دارد سبب پوسته پوسته شدن، خارش، سوزش، تغییر رنگ پوست و زخم های عمیق شود.

این عوارض معمولا یک تا چهار هفته بعد از شروع پرتودرمانی آغاز می شود و در طول درمان ادامه می یابد. درماتیت حاد می تواند عملکرد فیزیکی روزانه بیمار و کیفیت زندگی او را مختل کند و همینطور امکان دارد سبب توقف پرتودرمانی شود که این مورد می تواند در درمان سرطان تأثیر منفی بگذارد و بنابراین جلوگیری از این عارضه ضروریست.

در حال حاضر استفاده از کورتیکواستروئیدهای موضعی، تنها عوامل پیشگیری کننده ای هستند که برای درماتیت حاد پوستی استفاده می شوند و در مطالعات مختلف پیشنهاد شده اند؛ ولی در مورد استفاده طولانی مدت از آنها نگرانی هایی وجود دارد. بنابراین احتیاج به تحقیقات بیشتری برای یافتن عوامل موثرتر و با سمیت کم تر، وجود دارد.

گیاه سیاه دانه به صورت سنتی در ایران برای درمان برخی بیماری ها استفاده می شود و همینطور روغن آن به صورت پماد برای زخم ها و التهاب پوستی سفارش شده است. برخی مطالعات حیوانی و بالینی، خواص ضد التهابی این گیاه را نشان داده اند. بر همین اساس؛ پژوهشگران با انجام یک مطالعه اثربخشی عصاره سیاه دانه را در جلوگیری از درماتیت حاد ناشی از پرتودرمانی در بیماران مبتلا به سرطان پستان، بررسی کردند.

برای انجام این مطالعه ۶۲ بیمار مبتلا به سرطان پستان که احتیاج به پرتودرمانی داشتند، به صورت تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. بیماران گروه اول ژل دارونما و بیماران گروه دوم ژل حاوی ۵ درصد عصاره سیاه دانه دریافت نمودند. به بیماران آموزش داده شده که در طول دوره پرتودرمانی، داروها را دو بار در روز (حداقل دو ساعت پیش از پرتودرمانی و پس از درمان) به صورت یک لایه نازک بر روی ناحیه پوستی تحت تابش، استفاده کنند. در طول دوره درمان میزان درماتیت، پوسته پوسته شدن، درد و... به صورت هفتگی ارزیابی شد. همینطور کیفیت زندگی بیماران هم با استفاده از پرسش نامه مورد بررسی قرار گرفت.

بررسی های این مطالعه نشان داد که بیمارانی که با ژل سیاه دانه تحت درمان قرار گرفتند، در مقایسه با بیماران گروه دارونما؛ به صورت قابل توجهی کم تر گرفتار درماتیت پوستی حاد ناشی از پرتو درمانی شدند.

همچنین نتایج حاکی از آن بود که پوسته پوسته شدن در گروهی که از ژل سیاه دانه بهره برده بودند، به تعویق افتاده بود و بیشترین دردی که بیماران این گروه تجربه کرده بودند به صورت مفهوم دار کم تر از بیمارانی بود که از دارونما بهره برده بودند.

این کارآزمایی بالینی تصادفی سازی و کنترل شده نشان داد که استفاده پیشگیرانه از ژل N. sativa به صورت قابل توجهی بروز ARD و لایه برداری مرطوب را در بیماران مبتلا به سرطان پستان در مقایسه با افرادی که دارونما دریافت می کردند، به تاخیر انداخت و کم کرد. نتایج به دست آمده از پرسش نامه کیفیت زندگی، نشان داد که استفاده از ژل حاوی عصاره سیاه دانه تأثیر مفهوم داری در کیفیت زندگی بیماران در هر هفته نداشت.

در انجام این تحقیق، محمدرضا رافتی، آرش قاسمی، مجید سعیدی، عمران حبیبی، ابراهیم صالحی فر، محمود موسی زاده و منیره مهام؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مازندران ساری، با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی با عنوان «سیاهدانه برای جلوگیری از درماتیت حاد ناشی از پرتودرمانی در سرطان پستان: یک کارآزمایی بالینی تصادفی، دوسوکور، کنترل شده با دارونما» در نشریه بین المللی درمان های مکمل در پزشکی (Complementary Therapies in Medicine) انتشار یافته است.

منبع:

1400/10/27
23:29:32
5.0 / 5
391
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
NeoPedia