NeoPedia

قول معاون وزیر بهداشت برای تحقق عدالت در توزیع منابع تحقیقاتی

قول معاون وزیر بهداشت برای تحقق عدالت در توزیع منابع تحقیقاتی

به گزارش نئوپدیا معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با تکیه بر این که در سال آینده عدالت در توزیع منابع تحقیقاتی را به معنای مطلق خواهیم دید، اظهار داشت: اگر مبحث تحقیقاتی مشکلی از ما را حل کند به اندازه کافی موجودی در اختیار فرد قرار خواهد گرفت.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، دکتریونس پناهی در نخستین روز از نشست دو روزه "مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکترای تخصصی" دانشگاه های علوم پزشکی کشور اظهار داشت: تحقیقات دیده بان حوزه سلامت است، ما اعتقاد داریم اگر کسی بخواهد در حوزه سلامت حرفی بزند باید «evidence» آن بر مبنای تحقیق و پژوهش باشد. در دانشگاه ها هم تحقیقاتی پسندیده است که مشکلی را در حوزه سلامت در کشور و دانشگاه حل کند.
وی با بیان اینکه پژوهش پاسخگو، پژوهشی برگرفته از نیاز آن منطقه است، اضافه کرد: زمانی فکر می کردیم هر آن چه که به چاپ برسد پژوهش است، بعدها هم خیلی از اوقات این مقالات چاپ شده را بعنوان رساله ارائه می دادند، اما این چیزی نیست که ما حالا در کشور به آن نیاز داشته باشیم. ما حالا منابع و عمر محدود داریم و تحریم هم در کشور وجود دارد اما با چنین شرایطی، می خواهیم زندگی نماییم پس باید پژوهش های ما از مدلی که وجود دارد فاصله بگیرد.
پناهی ابراز کرد: مبحث رساله یک مبحث آموزشی است و در اختیار این معاونت (آموزشی) قرار دارد، یکی از اشکالات ما این است که رساله باید پژوهشی شود و این مورد را باید در سطح وزارت بهداشت حل نماییم.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با تکیه بر اینکه رساله، یک گردش کار در حوزه آموزش می خورد و در انتهای کار به حوزه پژوهش می آید، تصریح کرد: مشکلات ما در حوزه رساله ها به علت عبور کردن از مسیری غیر از پژوهش است اگر ما این مدل را حل نماییم می توانیم به نتایج بسیار اثرگذارتری دست پیدا نماییم چونکه هزینه های قابل توجهی از رساله ها در داخل معاونت تحقیقات نهفته است.
وی در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان در مورد استانداردهای لازم برای ارائه یک رساله خوب، بیان داشت: از نظر من برای یک رساله خوب، استانداردی نداریم و موفقیت در این عرصه به استانداردی که گروه تعیین می کند باز می گردد، ما نمی توانیم این جا بنشینیم و استانداردی برای رساله تعریف نماییم چونکه موفقیت در این عرصه بستگی به سطح استاد، امکانات دانشگاه و سؤالات مطرح شده در گروه دارد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با تکیه بر نیازمحور بودن رساله ها، اظهار داشت: باید رساله ها نیاز محور باشد و حداقل بتواند نیاز همان گروه را رفع کند. کتاب من زمانی ارزش دارد که ۱۵ درصد «reference» (ارجاعات) از آن خود فرد باشد و در این حوزه کتاب های ساده تر بنویسد و تحقیق کند. عضو هیأت علمی باید بتواند ۱۰ دقیقه از ارائه یک ونیم ساعته خویش را در مورد فعالیتهایی که خودش در آن حوزه انجام داده است اختصاص دهد.
این مقام مسؤول افزود: اگر این نگاه در اعضای هیأت علمی ما باشد که در نشست های درسی خود حتما از فعالیتهای تشخیصی و تحقیقی خود صحبت کنند، آن زمان به رساله و تحقیقات تا این حد بیگانه نگاه نخواهیم کرد.
پناهی به کمیته اخلاق در دانشگاه ها اشاره نمود و اظهار داشت: کمیته اخلاق وظیفه اش تصویب و نظارت در انتهای کار است، دوستان کمیته اخلاق نباید در گردنه بمانند تا فرد تخلف کند و بعد با او برخورد کنند. ما باید در این عرصه، فرایند پیشگیرانه و تصویب بموقع داشته باشیم و اگر مصوبه ای در این کمیته تصویب گردید باید پشتیبان باشد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در پاسخ به سؤال دانشجویی در مورد پذیرش مقاله، اظهار داشت: نباید دغدغه پذیرش مقاله را داشت در صورتیکه مقالات قوی و در جهت نیاز و با مبحث جدید باشد، ما در این عرصه مجلاتی بسیاری داریم که محتوا و مطلب ندارد و باید جلوی آنها را گرفت.
این مقام مسؤول تصریح کرد: بر مبنای قانون پرداخت اعتبارات، اگر رساله ها در دل پژوهش قرار گیرد، می توانیم از آن حمایت نماییم اما حالا کار سخت پیش می رود چونکه پول در اختیار پژوهش و رساله در اختیار آموزش است. اطمینان داشته باشید در سال آینده عدالت در توزیع منابع تحقیقاتی را به معنای مطلق خواهید دید اگر مبحث تحقیقاتی مشکلی از ما را حل کند به اندازه کافی موجودی در اختیار فرد قرار خواهد گرفت.
پناهی در مورد پزشک پژوهشگر و دستیار اظهار داشت: ذات کار خیلی خوب است و در دنیا مشابه آن وجود دارد اما اینکه شما روی جمعیت خاص، کاری را تعریف کنید به صلاح نیست. نکته دوم در این خصوص اینکه من معاون تحقیقات هستم و در مورد معاون آموزشی و درمان نمی توانم تصمیم بگیرم. ما در این خصوص به دنبال اصلاح هستیم و در شورای تخصصی این مورد دنبال می شود. اگر به یک شکل مناسب برسیم که بتوانند همه از آن استفاده کنند بطور قطع این راه را ادامه خواهیم داد.
وی از تدوین بخش نامه هایی در مورد بنیاد ملی نخبگان اطلاع داد و اظهار داشت: بخش نامه ای را هم برای رساله ها در دست تدوین داریم. ما در مجلس این قول را داده ایم که پژوهشها را به سمت پژوهش های فناورانه، حل مشکل و پاسخگو ببریم. هیچ کجای دنیا مرسوم نیست ما کلی دانشمند یک درصد در حوزه های مختلف داشته باشیم و در همان حوزه خیلی از نیازهای ما از خارج کشور تامین گردد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ضمن تاکید بر اهمیت مقالات، اظهار داشت: در دنیا به فردی می گویند استاد که در حوزه تخصص خود کشفی ارائه داده است و یا مشکلی را حل کرده باشد، صرفاً دادن مقاله فایده ندارد و تولید دانش مرجعیت علمی و مقاله هم در جای خود قرار دارد، اما به واقع در تحقیق و پژوهش مقاله وسیله و مسیر است اما هدف نیست. در تحقیقات، مقاله مانند کاه است اما هدف اصلی گندم و برنج است، هر دو خوب است اما ما نباید به هدف کاه، گندم بکاریم.
منبع:

1400/11/11
13:10:03
5.0 / 5
403
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
NeoPedia