NeoPedia
معاون پژوهشی پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی مطرح كرد

پیشنهاد استفاده از نخبگان و دانشگاهیان در لشکر سایبری

پیشنهاد استفاده از نخبگان و دانشگاهیان در لشکر سایبری

به گزارش نئوپدیا معاون پژوهشی پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی، در نشست تحلیل مطالبه جهاد تبیین پیشنهاد به کارگیری از نخبگان و دانشگاهیان برای اقناع افکار عمومی برای کاهش اعتراضات عمومی اظهار داشت: ما امروز در ایران نیازمند لشکر سایبری هستیم؛ اما این لشکر سایبری نمی تواند بدون داشتن پایگاه های علمی در دانشگاه ها، مستقر شود.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، دکتر جعفر هزارجریبی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در نشست تحلیل و بررسی مطالبه جهاد تبیین اظهار داشت: تبیین بحث علمی است چونکه روابط میان متغیرها را را بیان می کند بدین سبب متخصص امر باید به ما بگوید چه نماییم.

وی با طرح این پرسش که چرا ما امروز به ضرورت تبیین رسیده ایم اظهارداشت: پرسش این است که چرا این بحث در این موقعیت خودرا نشان داده است؟ ما وقتی می گوییم تبیین، باید ببینیم شرایط این بحث چیست که بعد چهار دهه از انقلاب این اتفاق افتاده است بدین سبب اگر می خواهیم به تبیین بپردازیم اول از همه باید به شرایط و circumstancesها توجه نشان دهیم چون این مولفه هاست که به ما می گوید حالا موعد این بحث است.

این جامعه شناس و تحلیلگر اجتماعی در ادامه به رابطه تبیین اجتماعی و توقع تبیین در جامعه پرداخت و اضافه کرد: تبیین اجتماعی به دنباله این روی می دهد که مردم متوقع تبیین می شوند. اما درباره اینکه چرا افکار عمومی متوقع هستند باید گفت ممکنست ابهامات و سوالاتی نزد جامعه و افکار عمومی باشد که این توقع را به وجود می آورد.

وی افزود: وقتی سراغ این بحث می رویم باید ببینیم پاسخ هایی که تا حالا به ابهام ها و توقعات جامعه داده شده کافی بوده است؟ ممکنست پاسخ داده شده اما متناسب نبوده است یا سوالات آن قدر زیاد شده باشد که عملا گروه نخبگان یا دست اندرکاران جا بمانند.

دکتر هزارجریبی با طرح این سوال که اگر ابهام ها و پرسش ها زیاد باشد و تبیین گری روی ندهد چه اتفاقی خواهد افتاد و پیامد عدم تبیین چیست؟ اظهار داشت: حداقل زیان فقدان تبیین این است که آشفتگی ای نزد افکار عمومی روی می دهد و این آشفتگی نزد افکار عمومی ممکنست سبب اعتراض هایی شود که در جامعه روی می دهد، همچنان که امروز می بینیم تعداد اعتراض ها در جامعه ما زیاد شده در صورتیکه قبل تر اینگونه نبود.

معاون پژوهشی پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی اظهار داشت: افزایش اعتراض ها نشان میدهد که پاسخ به سوال ها داده نشده یا روش تبیین به کار گرفته نشده است یا پاسخی داده شده اما کفایت نمی نماید. بدین سبب ماموریت تبیین بدون ورود نخبگان به این عرصه ناکام می ماند چون جهاد تبیین، جهاد جنگ نیست، کار با دشمن نیست به این معنا که شما اسلحه به دست بگیرید، جهادی است بسیار حساس برای اینکه شما با اندیشه های طرف مقابل طرف هستی.

وی اظهار داشت: ما امروز در رسانه های جمعی حرف های پراکنده ای می زنیم اما دنیای امروز حدودا در دو دهه گذشته به سمت شکل گیری لشکرهای سایبری رفته است، نیروهایی که به مفهوم واقعی کلمه لشکر هستند، آنها همه اندیشمندان را در زمینه علوم انسانی، فنی - مهندسی، علوم ارتباطات و حوزه های اجتماعی به کار می گیرند تا هر کسی در زمینه خود آنچه بلد است در شمای کلی تر و دقیق تر به میانه میدان بیاورد. پس امروز غیر از هک کردن سایت ها که یک نوع شیطنت است جواب افکار عمومی در قالب لشکرهای سایبری داده می شود چون اگر این پاسخ ها نباشد آن اقناع پذیری از طرف جامعه از دست می رود اما اگر فضای پاسخ مطرح شود هم نقاط ضعف و قوت معلوم و هم امکان استفاده از منابع و ظرفیت ها فراهم می شود.

این تحلیلگر اجتماعی بیان کرد: امروز رژیم جعلی اسرائیل کلی لشکر سایبری دارد و با افکار عمومی بازی می کند همچنان که آمریکا و اروپا این کار را می کنند. از این زاویه ما امروز در ایران نیازمند لشکر سایبری هستیم اما این لشکر سایبری نمی تواند بدون داشتن پایگاه های علمی در دانشگاه ها مستقر شود.

دکتر هزارجریبی اضافه کرد: برای تبیین علمی شما باید روابط و چرایی ها را بشناسید که چرا رویدادها به این شکل اتفاق می افتد بدین سبب ما نیازمند علت کاوی و معناکاوی هستیم.

بنابر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی؛ وی با اشاره به اینکه نخبگان اصلی ترین مولدان حوزه تبیین هستند اظهار داشت: اگر تبیین به شکلی تعریف شود که نخبگان سهمی در آن نداشته باشند آن لشکر سایبری شکل نخواهد گرفت بدین سبب یکی از مهم ترین پیش نیازها دراین زمینه توجه به انگیزه ها یا Motivation نزد گروه نخبگان است.

منبع:

1400/11/21
15:26:12
5.0 / 5
385
تگهای خبر: پژوهش , پژوهشی , دانشگاه , سایت
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
NeoPedia