NeoPedia
پژوهشگران بررسی كردند

باکتری هایی که همراه با طوفان های گردوغبار جابه جا می شوند

باکتری هایی که همراه با طوفان های گردوغبار جابه جا می شوند

نئوپدیا: در سالهای اخیر افزایش طوفان های گردوغبار موجب نگرانی هایی درباب مشکلات بهداشتی شهرستان های آبادان و خرمشهر شده است. باتوجه به اینکه طوفان های گردوغبار می توانند حامل عوامل بیماری زا باشند، پژوهشگران باکتری های موجود در هوای این دو شهر را مورد بررسی قرار دادند.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، طوفان گردوغبار یکی از پدیده هایی است که در سالهای اخیر منجر به آلودگی هوا شده و نتایج زیست محیطی و بهداشتی نامطلوبی به جا گذاشته است.

ایران به سبب موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن بر روی کمربندهای خشک و نیمه خشک بطور مداوم تحت تاثیر گردوغبارهای محلی قرار دارد. منشا طوفان های گردوغبار ایران، اغلب از جنوب عراق و شمال عربستان است. خشکسالی، کاهش بارندگی و رطوبت نسبی، موجب خشک شدن برخی تالاب ها، دریاچه ها و بیابان های کشورهای عراق و سوریه شده است و همین موضوع با تولید گردوغبار همبستگی زیادی دارد.

طوفان های گردوغبارهای ناشی از خشکی زمین و بیابان ها می تواند عوامل بیماری زا مانند باکتری ها، قارچ ها، موجودات تک یاخته ای، گرده های گیاهی و... را همراه با خود حمل کنند و موجب افزایش بیماریهای مختلف شوند.

شهرهای آبادان و خرمشهر نزدیک به کانون های گردوغبار خارجی قرار دارند و همین طور با تالاب های خشک شده هورالعظیم و شادگان همجوار هستند. بنا بر این این شهرها می توانند نمونه های مناسبی جهت بررسی طوفان های گردوغبار باشند.

بر همین اساس پژوهشگران با انجام یک مطالعه، برای نخستین بار باکتری های هوای آبادان و خرمشهر را مطالعه کردند و میزان تشابه آنرا با باکتری های خاک تالاب های هورالعظیم و شادگان مورد مقایسه قرار دادند.

در این مطالعه برای مشخص شدن روزهای گردوغباری شهرهای آبادان و خرمشهر از اطلاعات ماهواره ای اداره کل محیط زیست استان خوزستان و ایستگاه هواشناسی آبادان استفاده شد. پارامترهای محیطی مانند دما، رطوبت و میزان اشعه ماورای بنفش نیز در ایام مطالعه، ثبت شدند.

همچنین بصورت تصادفی از خاک سطحی تالاب های هورالعظیم و شادگان نمونه برداری انجام شد. همین طور به مدت ۱۰ روز از هوای پنج نقطه در شهرهای آبادان و خرمشهر، نمونه برداری صورت گرفت.

بررسی تصاویر ماهواره ای در ایام گردوغباری نشان داد که شهرستان های آبادان و خرمشهر تحت تاثیر گردوغبارهای با منشا داخلی و خارجی هستند و توده های گردوغبار، ابتدا از کشورهای اردن، سوریه، عراق و عربستان سعودی منشا می گیرند، ولی باتوجه به موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در راه حرکت توده های گردوغباری و جهت باد غالب، در منطقه منجر به فعال کردن کانون های گردوغبار داخلی می شود.

در این مطالعه، سه روز از ۱۰ روزی که از هوا نمونه برداری انجام شد، روزهای گردوغباری بودند و بررسی ها نشان داد که تراکم باکتری ها در هوای روزهای گردوغباری، دو برابر بیشتر از روزهای عادی بود.

در این مطالعه مشخص شد که تراکم باکتری ها در ایام گردوغباری با منشا داخلی بیشتر از روزهای گردوغباری با منشا خارجی بود. گردوغبارهای با منشا خارجی عمدتا از بیابان های عربستان شروع می شوند و به سبب خشکی، گرما و تابش مداوم پرتو فرابنفش، فاقد موجودات زنده مانند باکتری ها هستند. بنا بر این نقش گردوغبارهای داخلی که از تالاب های خشک منطقه منشا می گیرند، مشخص می شود.

مقایسه باکتری های موجود در خاک تالاب های هورالعظیم و شادگان با باکتری های موجود در هوا نشان داد که ۶ جدایه های باکتریایی (ژانگژوئنسیس، باسیلوس ائریوس، باسیلوس سوبتلیس، پنی باسیلوس، باسیلوس موژوآونسیس، لیزینی باسیلوس ماکرولیدس) در خاک تالاب ها و هوای آبادان و خرمشهر مشترک بودند.

همچنین در این مطالعه سه باکتری فرصت طلب (Koucria oceani، Enterobacter hormaechei و Gordonia hongkongensis) و یک باکتری بیماری زای گیاهی (megaterium Bacillus) در هوای شهرهای آبادان و خرمشهر شناسایی شدند.

پژوهشگران این تحقیق می گویند: باتوجه به افزایش بار میکروبی ذرات در وضعیت گردوغباری و خطر بهداشتی این ذرات، توجه مسئولین مربوطه به مهار و جلوگیری از این پدیده لازم و لازم است.

در انجام این تحقیق مریم صرخه، حسین محمد عسگری، اسحاق زمانی و فرشید قنبری؛ پژوهشگران دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه پاییز سال جاری بصورت مقاله علمی با عنوان «بررسی تنوع باکتری های همراه ریزگردها در استان خوزستان» در فصل نامه محیط شناسی زیر نظر دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران انتشار یافته است.

منبع:

1400/11/28
19:48:10
5.0 / 5
282
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
NeoPedia