NeoPedia
با تلاش دانش بنیان ها؛

واردات دستگاه سی تی اسکن به صفر می رسد

واردات دستگاه سی تی اسکن به صفر می رسد

به گزارش نئوپدیا یک شرکت دانش بنیان دستگاه سی تی اسکن را به تولید رسانده و مدعی است که با تولیدات این شرکت واردات چنین محصولی به صفر خواهد رسید.به گزارش نئوپدیا به نقل از معاونت علمی و فناوری، نقش قابل توجهی که دستگاه سی تی ‎اسکن در تشخیص بیماری دارد، پژوهشگران را ترغیب کرد تا با تولید این دستگاه، در زمره معدود کشورهای دارای این فناوری قرار بگیریم.
سی تی اسکن یکی از ابزارهای کاربردی و نسبتا نوین در تصویربرداری پزشکی است که جهت بررسی صدمه ها و بیماری های اندام های درونی مورد استفاده قرار می گیرد.
این روش به واسطه کاربری های فراوان و کمک های شایان توجهی که به بهبود روند تشخیص و درمان می انجامد، به جزء جدایی ناپذیری از مراحل تشخیص انواع بیماری تبدیل گشته است.
علیرغم اهمیت بالای این محصول از بعد سلامت و جذابیت بالای اقتصادی، تا پیش از این، برای بومی سازی آن تلاشی صورت نگرفته بود.
بنا به قول علی داوری کارشناس بازرگانی یک شرکت دانش بنیان، ارزبری بالا، خدمات بعد از فروش ضعیف و محدود شدن مراکز درمانی، تنها گوشه ای از مشکلاتی هستند که در حوزه سلامت و اقتصاد مبتنی بر آن به چشم می آید. بنابراین پشتیبانی از بومی سازی این محصول، در دستور کار مرکز طرح های کلان ملی فناوری قرار گرفت.
نخستین چالش در راه تولید دستگاه سی تی اسکن پزشکی، مکانیک پیچیده، دوار و دقیق این دستگاه در عین انتقال برق با ولتاژ بالا همراه با داده است. همینطور چالش هایی نظیر تولید برق ولتاژ بالای مورد نیاز، تولید اشعه ایکس مناسب، کنترل دستگاه با حساسیت فراوان، تصویربرداری و خوانش اطلاعات و پردازش تصویر، از دیگر چالش های قابل ذکر در این حوزه است.
دستگاه سی تی ‎اسکن «ایران ساخت» الان در شرف رسیدن به مرحله بهره برداری است که این مهم با سپری شدن امور در ارتباط با مجوزها، طی دو تا سه آینده عملیاتی خواهد شد. با تولید این دستگاه، ۱۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور رقم خورد و ۳۰ نفر هم به شکل مستقیم مشغول به کار شدند.
دستگاه سی تی اسکن بومی، نمونه داخلی دیگری ندارد و در تولید آن، از فناوری بالایی استفاده شده است. تولید این دستگاه سبب شد تا ایران در زمره کمتر از ۱۰ کشوری قرار گیرد که به فناوری تولید این دستگاه استراتژیک دست یافته است.
تولید دستگاه سی تی اسکن پزشکی با هدف بومی سازی تجهیزات پزشکی تشخیصی، با حمایت های مرکز طرح های کلان ملی فناوری در راه تولید قرار گرفت.

1400/12/05
12:44:35
5.0 / 5
259
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
NeoPedia