NeoPedia
توسط یك شركت دانش بنیان؛

ساخت گندزدای آب دریا و برج های خنک کننده پتروشیمی

ساخت گندزدای آب دریا و برج های خنک کننده پتروشیمی

به گزارش نئوپدیا محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت سامانه ای مجهز به آند دارای پوشش نانوساختار برای الکترولیز آب دریا و گندزدایی آب برج های خنک کننده پتروشیمی شدند.


به گزارش نئوپدیا به نقل از معاونت علمی و فناوری، الکترولیز آب دریا به علل مختلفی مانند تولید هیدروژن یا حصول سدیم هیپوکلریت انجام می شود. از هیدروژن حاصل از الکترولیز آب دریا در کاربردهای مختلفی همچون سلول های سوختی استفاده می شود که می توانند انرژی و برق مصرفی مناطق مختلف را تأمین کند.
استفاده از هیپوکلریت تولیدی از الکترولیز آب دریا هم در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی باعث کاهش مشکلات ناشی از رسوب و خوردگی در قطعات و لوله های این صنایع می شود. در فرآیند الکترولیز از یک جریان الکتریکی مستقیم و دو الکترود استفاده می شود.
در این فرآیند منبع جریان الکتریکی با جریان مستقیم به دو الکترود موجود در آب متصل می شود و آب تجزیه شده و گاز هیدروژن در کاتد و گاز اکسیژن در آند تولید می شوند.
این شرکت با اعمال پوشش دارای ساختار نانومتری با ابعاد حدود ۲۰ نانومتر حاوی اکسیدهای فلزی مختلف باعث کاهش میزان مصرف عناصر کاتالیستی گران قیمت شده است. به منظور الکترولیز آب دریا میتوان از الکترودهای از جنس اکسیدهای فلزی مختلط (MMO)، بهره برد که معمولاً نرخ سایش پایینی دارند و هندسه آنها حدودا ثابت باقی می ماند.
این الکترودها که از موادی مانند IrO۲، PtO۲ و RuO۲ ساخته می شوند جایگزین مناسبی برای آندهای قدیمی مانند آندهای گرافیتی هستند. اما هزینه این آندها زیاد است. بعضی از آندهای ارزانتر هم با زیرلایه تیتانیوم خالص ساخته شده و پوششی از اکسیدهای مختلط بر آن اعمال می شود. با توسعه الکترودهای جدید مبتنی بر نانوفناوری و جایگزینی آنها با الکترودهای سنتی ساخته شده از عناصر فلزی گران قیمت مانند پلاتین و ایریدیوم هزینه فرآیند الکترولیز کاسته شده و بازده این فرآیند افزایش می یابد.
این محصول بوسیله ی یک شرکت دانش بنیان به تولید رسیده است.

1400/12/15
23:41:40
5.0 / 5
459
تگهای خبر: تولید , شركت , فناوری , هزینه
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
NeoPedia