NeoPedia

تولید باتری های لیتیومی با مواد پیشرفته آندی

تولید باتری های لیتیومی با مواد پیشرفته آندی

به گزارش نئوپدیا محققان کشور موفق شدند در چارچوب یک پروژه دکتری مواد پیشرفته آندی باتری های لیتیوم-یون را در جهت توسعه صنعت باتری های لیتیومی در کشور تولید کنند.به گزارش نئوپدیا به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر مهشید ارشادی دانش آموخته دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در جهت رساله دکتری خود تحت عنوان «ساخت نانوکامپوزیت-های بر پایه ترکیبات گرافن/ Fe۳O۴جهت کاربرد به عنوان مواد آندی در باتری های لیتیوم-یون» اظهار داشت: با عنایت به اهمیت روز افزون باتری های قابل شارژ بخصوص باتری های لیتیوم-یون در تمام جنبه های دنیای مدرن کنونی، توسعه روش های آسان و مقرون به صرفه تولید اجزای تشکیل دهنده باتری های مذکور بسیار ضروریست و باید بعنوان بخشی از اولویت های پژوهشی کشور در نظر گرفته شود.
وی اضافه کرد: در این میان مواد آندی با عنایت به نقش کلیدی آنها در عملکرد بالای سل باتری لیتیوم-یون، سهم جالب توجهی از تحقیقات در ارتباط با باتری لیتیوم-یون را به خود مختص کرده است.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: با عنایت به مساله چالش برانگیز گرمایش جهانی که نگرانی های خیلی از سوی مجامع بین المللی برانگیخته است، حرکت به سمت منابع انرژی جایگزین مانند انرژی های تجدیدپذیر و حمل و نقل برقی را به ضرورتی انکارناپذیر مبدل ساخته است.
ارشادی اشاره کرد: در این میان توسعه انرژی های تجدیدپذیر و خودروی برقی از نظر عملیاتی و اقتصادی قویاً وابسته به ذخیره سازهای انرژی الکتریکی با ظرفیت ویژه بالا و قیمت مقرون به صرفه مانند باتری های لیتیوم-یون است.
وی با تکیه بر این که هم اکنون تحقیقات گسترده ای در زمینه توسعه مواد پیشرفته باتری های لیتیوم-یون می شود، اظهار داشت: هر ۵ سال حدودا یک مرتبه نسل مواد باتری های لیتیومی عوض می شود، ازاین رو مواد جدی با کارایی بهتر و قیمت مناسب تر در الکترودها نقش عمده ای در توسعه باتری های با عملکرد بالا ایفا می کند.
این محقق اظهار نمود: تلاشهای انجام گرفته تا حد زیادی بر روی بهبود مواد الکترودی فعلی یا کاوش برای مواد الکترودی جدید است؛ باآنکه امروزه گرافیت به عنوان ماده آندی به صورت تجاری در باتری های لیتیوم-یون مورد استفاده قرار می گیرد ولیکن در باتری های نسل جدید گرافیت جای خویش را به مواد دیگری همچون نانوساختارهای کربنی، آندهای تبادلی و آلیاژهای سیلیکون که کارایی بهتری دارند می دهد.
وی تصریح کرد: بدین جهت به منظور تولید باتری های لیتیوم-یون با قیمت پایین تر و نزدیک شدن به اهداف پیشبینی شده بین المللی، احتیاج به مواد آندی با عملکرد مناسب وجود دارد تا امکان تولید انبوه مواد آندی مورد استفاده در باتری های لیتیوم-یون به منظور ذخیره سازی در مقیاس بالا فراهم آید.
ارشادی اضافه کرد: بنابراین توسعه روش های تولید کارآمد، با تجهیزات ساده و ارزان، گامی مهم برای تولید مواد آندی با عملکرد قابل قبول به طریقه مقرون به صرفه است. با در نظر گرفتن این امر که امروزه در کشور نیاز جدی به باتری های لیتیوم-یون است و مهم ترین چالش در این حوزه دستیابی به دانش فنی تولید مواد الکترودی است، ازاین رو این طرح می تواند در این راستا مورد توجه قرار گیرد.
دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: در این طرح ترکیبات اولیه مواد آندی بر پایه ترکیبات گرافنی برای کاربرد در الکترود باتری های لیتیوم-یون در داخل سنتز و بومی سازی شده است.
وی افزود: این پروژه می تواند شروع کننده مباحث تحقیقاتی مناسبی در زمینه ی مواد آندی بر پایه گرافن در داخل کشور باشد.
وی ضمن اشاره به معرفی خصوصیت های طرح اظهار داشت: در این پروژه تلاش شده است که از روش های آسان و کم هزینه برای ساخت این مواد استفاده گردد. همینطور ساخت نمونه های آزمایشگاهی با امکانات و تجهیزات در دسترس انجام پذیرفته است.
ارشادی ضمن اشاره به مزیت های رقابتی طرح اظهار داشت: از نتایج بدست آمده از این طرح میتوان در جهت ساخت و بومی سازی این نوع از مواد در داخل کشور استفاده نمود.
وی ضمن اشاره به کاربردهای پروژه اظهار داشت: به سبب قیمت ذاتی پایین Fe۳O۴، نانوکامپوزیت های مبتنی بر گرافن/ Fe۳O۴با ظرفیت و سیکل پذیری مناسب قابلیت به کارگیری در باتری های لیتیوم-یون قابل شارژ مورد استفاده در ذخیره سازی انرژی در مقیاس بالا مانند شبکه توزیع برق، ذخیره سازی انرژی های تجدیدپذیر و خودرو های برقی را داراست. همینطور مواد ساخته شده در این پروژه می-تواند در ساخت الکترودهای بر پایه گرافن در کاربردهایی نظیر انواع باتری ها، ابرخازن ها، کاتالیست ها و غیره به کار برده شوند.
اساتید راهنمای پروژه دکتر مهران جوانبخت (دانشکده شیمی، دانشگاه صنعتی امیرکبیر)، دکتر سید احمد مظفری (سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران) و اساتید مشاور این پروژه دکتر بنیامین ظهیری ‏(بریتیش کلمبیا-کانادا) و دنیل برندل (اوپسالا-سوئد) بوده اند. این رساله دکتری در دانشکده شیمی و مرکز تحقیقات انرژی های تجدید پذیر دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام پذیرفته و از جانب بنیاد ملی نخبگان و ستاد توسعه فناوری نانو حمایت مالی شده است. از نتایج این رساله تابحال سه مقاله در مجلات بین المللی انتشار یافته شده است.

1401/01/24
19:23:24
5.0 / 5
167
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
NeoPedia