NeoPedia

رصد انواع سلول در كلیه برای تكوین اندام ها ممكن شد

رصد انواع سلول در كلیه برای تكوین اندام ها ممكن شد

به گزارش نئوپدیا محققان موفق شدند روشی را برای ردیابی انواع سلول در كلیه ها برای تكوین اندام ها و بافت كشف كنند.به گزارش نئوپدیا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول بنیادی، نارسایی كلیوی یكی از اشكالات مهم و خطرناك می باشد چونكه این اندام قادر به بازسازی خودش پس از صدمه نیست. یك چاره احتمالی شامل رشد مصنوعی بافت های كلیوی سالم در شرایط آزمایشگاهی است. برای این منظور نیاز به درك هر چه بهتر مراحل اولیه تكوین كلیه در زمان جنینی است.
از این رو محققان دانشگاه Leiden كشف كردند سلول هایی كه در كلیه مسئول فیلتر كردن خون هستند تنها سلول هایی هستند كه در فاز جنینی هنوز در حال بالغ شدن اند.
كلیه های ما نقش مهمی را در بدن بازی می كنند؛ آنها مواد مضر را از خون ما بر می دارند و این در شرایطی است كه سطح نمك و آب را در یك حالت بهینه حفظ می كنند. متأسفانه، كلیه ها قادر به بازسازی خودشان پس از صدمه نیستند و نارسایی كلیه می تواند منجر به مشكلات شدیدتری هم شود.
در سال های اخیر محققان طب بازساختی قصد داشتند كه بافت كلیه سالم را در ظروف آزمایشگاهی تولید كنند و به بیماران پیوند كنند. برای رسیدن به این هدف جاه طلبانه آنها به بررسی مراحل تكوینی كلیه پرداختند.
دكتر سوسا لوپر و همكارانش تمام توان خویش را به كار گرفته اند تا به مطالعه كلیه های جنینی در سنین ۹ تا ۱۸ هفتگی بپردازند. آنها ۲۲ نوع سلول مختلف را شناسایی نمودند و كشف كردند كه سلول هایی كه خون را فیلتر می كنند تنها سلول هایی هستند كه در سراسر دوره تكوین كلیه بالغ می شوند.
مقایسه داده های مربوط به پنج سن تكوینی مختلف اطلاعات جالبی را در اختیار محققین قرار داد. یك نوع سلول به وضوح تركیب مولكولی اش را تنظیم می كند و این در شرایطی است كه سایر انواع سلول ها بدون تغییر باقی می مانند.
این سلول ها كه پدوسیت نام دارند مسئول فیلتراسیون خون هستند و بعنوان سدی برای پروتئین ها و مهار نشت آنها به ادرار عمل می كنند. پدوسیت های صدمه دیده در اشكال مختلف بیماری های كلیوی دخیل هستند.
این مطالعه بخشی از یك درخواست عمومی و جهانی برای شناسایی تك تك سلول های بدن بخصوص طی تكوین جنینی بوده است. چنین اطلس سلولی می تواند برای درك هر چه بهتر تكوین اندام ها و بافت ها و هم چنین درك تكوین بیماری های مختلف كمك كننده باشد.
اطلس سلولی عرضه شده بوسیله محققین دانشگاه Leiden اراده دهنده پایگاه داده ای شامل ۱۸۰۰۰ سلول بوده است.

1397/12/28
00:17:17
5.0 / 5
4896
تگهای خبر: تولید , دانشگاه
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
NeoPedia