NeoPedia
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو:

افزایش سهم فناوری نانو از صادرات

افزایش سهم فناوری نانو از صادرات

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اظهار داشت: تلاش می نماییم سهم صادرات نانو و محصولات رقابت پذیر در حوزه نانو را افزایش دهیم.دکتر سعید سرکار به خبرنگار مهر درباره شعار سال تعیین شده از جانب مقام معظم رهبری تحت عنوان «تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین» اظهار نمود: مقام معظم رهبری ۲۰ سال است که به ترتیب مسائل در ارتباط با دانش بنیان ها را مطرح می کنند.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به اینکه ابتدا رهبری در ارتباط با فعالیتهای علمی، پژوهشی و توسعه علم و فناوری صحبت می کردند، اظهار داشت: به هر حال ایشان به ایجاد شرکتهای دانش بنیان و فعالیت در زمینه فناوری های نوظهور تاکید داشته اند که حالا تولید دانش بنیان و اشتغال آفرینی را مطرح کرده اند.
وی با تکیه بر این که این چرخه تولید مبتنی بر علم و تبدیل علم به فناوری از جانب رهبری از سال ۱۳۸۵ مطرح شده بود، اظهار داشت: طی این مدت، آنهایی که باید پیام را دریافت نمایند، حالا در راه گام برداشته اند و در حرکت هستند. برای ما این شعار تازگی نداشت و دور از انتظار هم نبود.
به گفته سرکار، خیلی خوشحال شدیم که مخاطب شعار سال جاری، دولتمردان و مجلسی ها هستند؛ چونکه در سالهای گذشته به علت عدم توجه و باور دولت ها و همچنین مجلسی ها این مقوله عرصه دانش بنیان ها از حمایت لازم و مورد نیاز برخوردار نبود.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، خوشبختانه می بینیم که شعار سال تحرکی در دولت مردان و مجلسی بوجود آورده که ان شاءالله نتایج آنرا در سالهای آتی خواهیم دید. این می تواند سبب ایجاد تحول در کشور و تأثیرگذاری در زندگی مردم شود.
ایجاد زمینه جهش صادرات با تحقق شعار سال
سرکار با اشاره به اینکه تعیین شعار سال می تواند در رسوخ فناوری به صنایع هم تاثیر خوبی بگذارد، اظهار داشت: در این راستا کیفیت محصولات ساخته شده افزایش می یابد و بهره وری بالا می رود. به دنبال این تولید ثروت خوبی ایجاد می شود و همین مبحث زمینه جهش صادرات را فراهم می آورد.
وی تصریح کرد: زمانیکه تولیدات به سمت افزایش کیفیت بروند، می توانیم در زمینه صادرات هم گام تأثیرگذاری برداریم.
وی ضمن اشاره به نگرانی رهبری در مورد افزایش شرکتهای دانش بنیان و تاکیدشان به دوبرابر شدن این شرکت ها اظهار داشت: رهبری برای تبیین یک سری مسائل تاکید نمودند شاخصهای دقیق برای ارزیابی شرکتهای دانش بنیان طراحی شود؛ خوشبختانه ستاد نانو در ابتدای فعالیت خودش، در زمینه تعیین شاخص ها، چنین تفکری را حاکم کرده بود که بنا داریم سال جاری با تمرکز بیشتری در توسعه سبد شرکتهای دانش بنیان حوزه نانو گام برداریم.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اظهار داشت: ما در صدد هستیم که محصولات نانو بیشتر از گذشته باکیفیت بیشتر به تولید برسند تا بتوانیم سهم صادراتی خویش را افزایش دهیم. همینطور در صدد هستیم که محصولات رقابت پذیر در حوزه نانو را افزایش دهیم که برای این منظور برنامه ریزی هایی صورت گرفته است.
وی تصریح کرد: تولید محصول باکیفیت کلید ورود به بازارهای بین المللی است؛ اگر فقط به مقوله افزایش تولید دقت کنیم نمی توانیم کشش بازار را ایجاد کنیم؛ باید کیفیت محصولات حتما مد نظر قرار بگیرد تا کشش بازار داخلی و خارجی ایجاد شود.
وی با اشاره به اینکه محصولات با تکنولوژی های بالا همچون نانو، مصرف کننده های خاص دارند اظهار داشت: بازار داخل کشور کفاف این محصولات را نمی دهد؛ اگر نتوانیم به بازار بین المللی رسوخ نماییم شرکتهای دانش بنیان با بن بست مواجه می شوند و تولیدات افت می کنند.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو تصریح کرد: یکی از کارهایی که ما در ستاد انجام می دهیم تدوین استانداردهای محصولات نانو است؛ مشارکت و تدوین استانداردهای بین المللی و تولید محصولات بر طبق این استانداردها می تواند زمینه ورود به بازار بین المللی را بیشتر از پیش فراهم آورد.

1401/02/13
12:35:25
5.0 / 5
266
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
NeoPedia