NeoPedia

احتمال مبتلاشدن به سندرم تخمدان پلی کیستیک در بزرگسالی برای برخی جنین ها

احتمال مبتلاشدن به سندرم تخمدان پلی کیستیک در بزرگسالی برای برخی جنین ها

نئوپدیا: پژوهشگران در مطالعه ای به بررسی تاثیرات هورمونی دوران جنینی بر ایجاد سندرم تخمدان پلی کیستیک در بزرگسالی پرداخته اند.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، سندرم تخمدان پلی کیستیک از شایع ترین اختلالات غدد درون ریز (آندوکرینوپاتی) در زنان و شایع ترین علت نازایی ناشی از عدم تخمک گذاری است. زنان مبتلا به این بیماری علائم شایعی مانند اختلالات قاعدگی، آکنه، ریزش مو و نازایی دارند. بیماران در معرض عوارض جدی مانند افزایش ریسک سرطان آندومتر و پستان، اختلالات چربی های خون، پرفشاری خون، بیماریهای قلبی و عروقی و دیابت هستند. پس شناسایی عوامل پدیدآورنده این اختلال بمنظور پیدا کردن راهی برای پیش گیری از آن واجد اهمیت است.
مهسا نوروز زاده، محقق مرکز تحقیقات اندوکرینولوژی تولید مثل به دنبال تحقیقی بر روی موش های صحرایی به بررسی مواجهه جنین ماده با هورمون های آندروژنی و القای این سندرم در آنها پرداخت.
به گفته ی ایشان، نتایج این مطالعه مورد شاهدی نشان داد که مواجهه قبل از تولد این هورمون ها با خطر مبتلاشدن به سندرم تخمدان پلی کیستیک در بزرگسالی هم راه است.
این محقق پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: با توجه به این که مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک سطوح بالاتری از هورمون های آندروژنی را بواسطه بیماری در خون خود دارند و بالتبع جنین مادران مبتلا به این سندرم در معرض مقادیر بیشتر آن قرار می گیرند، می تواند بیان کننده علت بروز تخمدان پلی کیستیک در دوران بزرگسالی این فرزندان در مقایسه با سایر گروه ها باشد.
نوروز زاده اشاره کرد: در این مطالعه با مدل سازی مشابه موارد انسانی، بالا رفتن هورمونی موسوم به LH و کاهش در بیان ژن گیرنده آن تحت تاثیر مواجهه با آندروژن در دوران جنینی می تواند بعنوان سازوکار پیدایش سندرم تخمدان پلی کیستیک مطرح باشد که می تواند سرنخی برای ناشناخته های چگونگی مبتلاشدن و ایجاد این بیماری در زنان باشد.
منبع:

1401/03/01
11:42:25
5.0 / 5
1186
تگهای خبر: پژوهش , تولید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
NeoPedia