NeoPedia

روشی برای ذهن خوانی بیماران گرفتار صدمه های مغزی

روشی برای ذهن خوانی بیماران گرفتار صدمه های مغزی

عضو هیات علمی دانشگاه دامغان در یک تحقیق متد جدیدی را برای تحلیل رفتار نوار مغزی (EEG) و تشخیص خواسته های بیماران مبتلا به سکته و صدمه های مغزی به کار گرفت.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، دکتر حنیف حیدری در این خصوص اظهار داشت: امروزه درصد قابل توجهی از بیماران به دلیل سکته های مغزی و صدمه های عصبی قادر به تکلم نبوده و حتی قادر به حرکت دادن هیچ عضوی از بدن خود نیستند. در نتیجه درک شرایط و خواسته های بیمار برای اطرافیان غیر ممکن می شود که این مساله برای بیمار و اطرافیان بسیار دشوار است.

عضو هیات علمی دانشگاه دامغان اظهار داشت: ما برای گشودن دریچه ای به دنیای ذهنی این بیماران و درک احساسات و نیازهای آنان به تحلیل ریاضی نوار مغزی (EEG) پرداختیم و با استفاده از اندازه گیری جدیدی که در سال ۲۰۲۱ با همکاری پروفسور ولیچکو از کشور روسیه جهت بررسی رفتار یک سیستم معرفی کرده بودیم، توانستیم خواست بیماران مبتلا به ضایعات عصبی را از روی نوار مغزی تشخیص دهیم.

دکتر حیدری به تحقیقاتی که در گذشته توسط دیگر محققان انجام شده بود، اشاره نمود و اظهار داشت: در روش های قبلی کانال های در نظر گرفته شده بسیار بالا و دقت یافته ها بسیار پایین بود. ولی در این روش تعداد کانال های مورد نیاز برای تشخیص رفتار بیمار را از ۳۰ به ۸ کانال کاهش داده ایم که این مساله هزینه ها را به طور قابل توجهی پایین می آورد و از سویی دقت تحلیل ها به طور چشم گیری افزایش پیدا کرده است.

عضو هیات علمی دانشگاه دامغان اظهار داشت: این روش نه تنها ما را در ذهن خوانی بیماران مبتلا به صدمه های مغزی یاری می کند، بلکه ارزیابی اثربخشی درمان را هم به صورت قابل توجهی بالا می برد.

وی ضمن اشاره به یک بیمار مبتلا به سکته هموراژیک که در این تحقیقات مورد ارزیابی قرار گرفته، اظهار داشت: در الگوریتم های قبل تشخیص حرکت دست و پای این گونه بیماران غیر ممکن بود، ولی در این روش نه تنها تشخیص با دقت ۶۵ الی ۷۰ درصدی امکان پذیر است، بلکه بررسی مداوم EEGها می تواند روند بهبود بیمار و اثربخشی درمان را هم معین کند.

دکتر حیدری ابراز امیدواری کرد که با این روش و به کمک هوش مصنوعی و علم رباتیک بزودی شاهد ساخت دستگاههای هوشمند خانگی برای برقرای ارتباط با بیماران مبتلا به صدمه های مغزی باشیم.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، نتایج این تحقیق به صورت یک فصل کامل در کتاب Biomedical Signals Based Computer-Aided Diagnosis for Neurological Disorders توسط انتشارات Springer انتشار یافته است.

منبع:

1401/04/06
12:32:22
5.0 / 5
196
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
NeoPedia