NeoPedia

بارش های پدیده مانسون چرا به روان آب تبدیل می شوند؟

بارش های پدیده مانسون چرا به روان آب تبدیل می شوند؟

لرستان عضو هیأت علمی گروه آموزشی جغرافیا و معاون پژوهش و فناوری دانشگاه لرستان، برخی مهم ترین راهکارهای مقابله با سیل با تاکید بر اقدامات پیشگیرانه را تشریح نمود.


مصطفی کرم پور در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: تقویت مطالعات لایه های بالای جو برای دقت در پیش بینی سیلاب، رعایت حریم بستر رودخانه ها در ارتباط با ساخت و سازها و کشاورزی، آگاه کردنهرچه بیشتر مردم از خطرات سیل تابستانه یا همان پدیده مانسون، تقویت سیستم های هشداری سیل، آگاه کردن هرچه بیشتر مدیران در ارتباط با مباحث مدیریت بحران، تقویت پوشش گیاهی و اقداماتی همچون آبخوان داری و آبخیزداری و... همچون مهم ترین کارهایی است که برای پیشگیری و مقابله با سیل باید انجام داد.
وی در ارتباط با پدیده مانسون، افزود: این پدیده که برآمده از اقیانوس هند است در کشورهای پاکستان و هندوستان موجب بارش های فراوان می شود و گاهی اوقات به سبب برخی تغییرات در لایه های جو وارد ایران می شود.
کرم پور بیان کرد: تغییرات لایه های جو موجب می شود گاهی اوقات شرایط برای جذب رطوبت از اقیانوس هند، خلیج فارس، دریای سرخ، و حتی پهنه های دورتر فراهم شده و وارد ایران شوند.
این عضو هیئت علمی گروه آموزشی جغرافیا دانشگاه لرستان اضافه کرد: بارش های پدیده مانسون چون از سیستم های همرفتی و گرم ناشی می شوند از نوع شدید و رگباری هستند، شدت بارش فرصت نفوذ آب به درون خاک را نمی دهد و بدین سبب بیشتر بارش ها به روان آب تبدیل می شوند.
وی عنوان کرد: در روزهای تابستان که پوشش گیاهی در مناطق تضعیف می شود سیلاب با کندن خاک قدرت تخریب بیشتری دارد.
کرم پور اضافه کرد: این نکته اهمیت دارد که با راهکارهای علمی، کاربردی و دانشگاهی بتوانیم در کشور، خسارات ناشی از پدیده هایی همچون سیل را کاهش بدهیم.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه لرستان بیان کرد: ارتباطات بین نظام دانشگاهی در هر استان با مدیریت بحران آن استان بایستی گسترش یابد و از ظرفیت و توانمندی های دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استانها برای مساعدت با مدیریت بحران، استفاده گردد.
وی اظهار نمود: همین طور در مباحث مربوط به آگاه سازی های عمومی، این نکته اهمیت دارد که ارتباط پایدار و مستمر بین دانشگاه ها، رسانه ها و مدیریت بحران استانها، تقویت شود تا سطح دانش عمومی درباره پدیده هایی همچون سیل را در جامعه ارتقاء دهیم.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه لرستان، اشاره کرد: یک بخش مهم از مدیریت بحران، مدیریت پیشابحران است؛ هرچقدر اقدامات پیشگیرانه همچون رعایت حریم بستر رودخانه ها و تقویت پوشش گیاهی، بیشتر و جدی تر انجام شوند سطح و میزان خسارات نیز کاهش خواهد یافت.1401/05/10
10:25:28
5.0 / 5
87
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , تقویت , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
NeoPedia